https://telegram.me/empireoflies
درحالی که روحانیت آگاه همواره نسبت به خطر بهائیان هشدار می‌دادند، رفتار مصدق با این فرقه کاملا مسالمت‌آمیز بود.

حمایت مصدق از بهائیان

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: درحالی که روحانیت آگاه همواره نسبت به خطر بهائیان هشدار می‌دادند، رفتار مصدق با این فرقه کاملا مسالمت‌آمیز بود.

بهائیان با پشتگرمی حاکمیت فاسد به راحتی به مسلمانان متعرض می‌شدند؛ به عنوان مثال در اواخر دهه بیست، بهائی‌ها چند نفر از مسلمانان یکی از دهات یزد را به قتل رساندند. همزمان با این اتفاق آیت‌الله بروجردی خواستار رسیدگی به این جنایت و محاکمه قاتلین شد و حجت‌الاسلام فلسفی را به عنوان نماینده خود به ملاقات با مقامات رژیم پهلوی فرستاد. حجت‌الاسلام فلسفی نیز در همین رابطه با مصدق نیز دیدار کرد.

حجت‌الاسلام فلسفی جزئیات این ملاقات را این‌گونه روایت می‌کند: بهائی‌ها در شهرستان‌ها مسئله‌ساز شده بودند و قدرتنمایی می‌کردند. به امر حضرت آیت‌الله‌العظمی بروجردی، وقت ملاقات گرفتم و نزد مصدق رفتم و پیام آقای بروجردی را به ایشان رساندم و گفتم: شما رئیس دولت هستید و الان بهائی‌ها در شهرستان‌ها فعال هستند و مشکلاتی را برای مردم مسلمان ایجاد کرده‌اند؛ لذا مرتبا نامه‌هایی از آنان به عنوان شکایت به آیت‌الله بروجردی می‌رسد؛ ایشان لازم دانستند که شما در این‌باره اقدام بفرمائید.

مصدق بعد از تمام شدن صحبت من به‌گونه تمسخرآمیزی قاه‌قاه و با صدای بلند خندید و گفت: آقای فلسفی از نظر من مسلمان و بهائی فرق ندارند! همه از یک ملت و ایرانی هستند!

این پاسخ برای من بسیار شگفت‌آور بود زیرا اگر سوال می‌کرد فرق بین بهائی و مسلمان چیست برای او توضیح می‌دادم. اما با آن خنده تمسخرآمیز و موهن دیگر جایی برای صحبت کردن باقی نماند. لذا سکوت کردم و موقعی که به محضر آیت‌الله بروجردی رسیدم این جمله را گفتم ایشان نیز به حالت بهت و تحیر پیام مصدق را استماع کرد.

برگرفته از خاطرات و مبارزات حجت‌الاسلام فلسفی

انتهای پیام/مرکز اسناد انقلاب اسلامی

درحالی که روحانیت آگاه همواره نسبت به خطر بهائیان هشدار می‌دادند، رفتار مصدق با این فرقه کاملا مسالمت‌آمیز بود.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme