https://telegram.me/empireoflies
در شرایطی که حکم قصاص محمد ثلاث با طی مراحل قضایی طی چندین مرحله به تأیید بالاترین مراجع قضایی کشور نیز رسیده است، مسئولان آمریکایی و اسرائیلی به شدت اجرای حکم قصاص وی را محکوم کردند.

حمایت تمام قد آمریکا و اسرائیل از محمد ثلاث

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغمایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در اقدامی مداخله‌جویانه اجرای حکم قصاص محمد ثلاث، قاتل سه مأمور نیروی انتظامی در غائله خیابان گلستان هفتم تهران را محکوم کرده و اتهاماتی را علیه کشورمان وارد کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین از شرکای ایالات متحده خواست تا همراه با واشنگتن، آنچه به زعم وی «اعدام بی‌رحمانه و غیرعادلانه‌» است را محکوم کنند.

این ادعای مقامات آمریکایی در حمایت از محمد ثلاث، قاتل سه افسر نیروی انتظامی و محکومیت اجرای حکم دادگاه در شرایطی بیان می‌شود که پس از غائله خیابان گلستان هفتم، فیلمی از ثلاث با سر و صورتی بانداژ شده در بیمارستان انتشار یافت که به خبرنگار می‌گوید:

«رفتیم جلوی درب کلانتری تجمع کردیم تا اخوی‌مان را که گرفته بودند آزاد کنند. نیروهای کلانتری رسیدند و ضربات زیاد باعث شد عصبی شوم و چون من راننده اتوبوس بودم، رفتم داخل جمعیت. اتوبوس مال من نبود، مال یک بنده خدایی بود. آن لحظه هیچی حالیم نشد. من که قصد کشتن نداشتم عصبی شدم و گاز را فشار دادم و رفتم جلو. اختیارم دست خودم نبود. تسلیت می‌گویم، کاری است که شده است. حالا ما اعدام هستیم، مثلاً چه‌کار کنیم؟»

با این حال، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا شب گذشته در پیامی توئیتری در حمایت از محمد ثلاث و محکوم کردن اجرای حکم قصاص درباره وی، نوشت:

ما اعدام محمد ثلاث از سوی رژیم ایران را محکوم می‌کنیم، [محمد ثلاث] عضو جامعه درویش‌های صوفی گنابادی ایرانی بوده که برای مدت‌های طولانی تحت پیگرد بوده‌اند. ما از شرکای و متحدانمان می‌خواهیم در محکوم کردن اعدام بی‌رحمانه و غیرعادلانه وی به ما پیوندند. مردم ایران لیاقت احترام به حقوق بشر و آزادی را دارند.

این موضع‌گیری وزیر خارجه آمریکا، حتی از سوی تحلیلگران داخلی این کشور مورد انتقاد قرار گرفته است. نکته مورد توجه در این انتقادات، معیارهای دوگانه دولت حقوق‌بشری آمریکا و خصوصا سیاست دولت ترامپ در قبال مهاجران و جداکردن کودکان از والدین‌شان است. برای نمونه، سوزان ملونی، معاون مدیر بخش سیاست خارجی اندیشکده بروکینگز، در واکنش به پیام توئیتری مایک پامپئو درباره اجرای حکم قصاص محمد ثلاث، نوشت که این سخن وزیر خارجه آمریکا در شرایطی معتبر به نظر می‌آید که آمریکا اطفال نیازمند مراقبت را از مادران خود جدا نکند و کودکان را به جرم درخواست پناهندگی از ایالات متحده در قفس نگه  ندارد.

با این حال، پس از موضع‌گری وزیر خارجه آمریکا، هدر نوئرت سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نیز در بیانیه‌ای مدعی شد «اعدام تسریع‌شده محمد ثلاث، آخرین نمونه بی‌اهمیتی رژیم ایران به حقوق بشر شهروندانش است.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین ادعا کرده است «شاهدان کلیدی که می‌توانستند شهادت دهند آقای ثلاث در زمان مرگ ماموران پلیس در بازداشت پلیس بوده است پذیرفته نشدند … [و] اعمال مجازات اعدام، بدون محاکمه عادلانه و ضمانت تجدیدنظرخواهی که حق محمد ثلاث بود، نقض آشکار تعهدات بین‌المللی حقوق بشری ایران است.»

بیشتر بخوانید:

در جریان غائله خیابان گلستان هفتم، یکی از هواداران فرقه موسوم به دراویش گنابادی، از طریق شبکه اجتماعی اینستاگرام، ویدئویی را به صورت زنده پخش می‌کرد و در آن تصریح می‌کرد که محمد ثلاث با خودرو مأموران و افسران نیروی انتظامی را زیر گرفته است. در ادامه ویدئوی ضبط شده از اینستاگرام وی ارائه شده است:

از سوی دیگر، صفحه فارسی‌زبان وزارت خارجه رژیم صهیونیستی، در پیامی از قاتل قصاص شده، محمد ثلاث، حمایت کرد و اجرای حکم قصاص صادر شده از سوی دادگاه را برخلاف عدالت و انسانیت توصیف کرد.

انتهای پیام/تسنیم

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

در شرایطی که حکم قصاص محمد ثلاث با طی مراحل قضایی طی چندین مرحله به تأیید بالاترین مراجع قضایی کشور نیز رسیده است، مسئولان آمریکایی و اسرائیلی به شدت اجرای حکم قصاص وی را محکوم کردند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme