https://telegram.me/empireoflies

حماقت آمریکا و متحدانش در خلق داعش

به گزارش «امپراتوری دروغ»، پایگاه اینترنتی “کنترا کرنر” (ContraCorner) در مقاله ای به بررسی ریشه های شکل گیری داعش و نقش آمریکا و متحدان این کشور در خلق این بحران و وضعیت کنونی آمریکا در تقابل با این گروه پرداخته است.

داعش در حال حاضر به عنوان جدیدترین “تهدید” علیه آمریکا تبلیغ می شود و همه از رئیس جمهور گرفته تا دیگران می گویند که اگر به آن ها حمله نکنیم – یعنی به عراق برگردیم و احتمالا وارد سوریه شویم – به زودی وارد خاک آمریکا خواهند شد.

اگر بنا باشد تبلیغات رسانه ای را جدی بگیریم به این معناست که ارگان های قانونی و اجرایی غرب با تمامی امکاناتی که دارند – که تقریبا شامل نظارت و شنود تمامی ارتباطات تلفنی و اینترنتی جهانی است – هیچ اطلاعی ندارند که چه کسانی از طریق مثلا لندن یا نیویورک به سوریه رفته اند و توان جلوگیری از بازگشت آن ها را ندارند.

به عبارت ساده تر، می بایست به یک (و یا دو) کشور دیگر حمله کنیم چرا که ترتیبات امنیتی پس از ۱۱ سپتامبر ما، علیرغم هزینه کردن میلیاردها دلار، عملا وجود خارجی ندارند.

اگر از تبلیغات و هیاهوی رسانه ای که با بریدن سر خبرنگار آمریکایی به راه افتاده فاصله بگیریم، به وضوح می بینیم که داعش مخلوق آمریکا و متحدین منطقه ای آن است.

داعش از زیر زمین سبز نشده است، آن ها نیاز به پول، اسلحه، پشتیبانی لجستیک، تشکیلات تبلیغاتی و ارتباطات بین المللی داشتند تا به این حد از نظم تشکیلاتی و توانایی کشتار دست یابند. این موارد از کجا آمده اند؟ این بر کسی پوشیده نیست که عربستان سعودی، قطر و دیگر شیخ نشین های خلیج که جیبشان از پول نفت انباشته است، در تمام مدت از داعشی ها حمایت می کرده اند. قطر و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس نیز حمایت مالی زیادی از جهادگرایان سوریه که آمریکا به علت افراطی بودن زیادشان قادر به حمایت علنی از آن ها نیست، کرده اند.

نقش ایالات متحده در موفقیت داعش به این اندازه مستقیم نیست اما به هیچ وجه کمتر نیز نمی باشد. آمریکا به تحقیق متحد گروهی بوده که پیدایش آن سبب شکل گیری داعش شد؛ پس از اینکه اوباما اعلام کرد که بشار اسد می بایست برود، واشنگتن شروع به پشتیبانی مالی از گروه های معارض سوری کرد که ترکیب و رهبری آن ها دائما در حال تغییر بود. حمایت مالی از “ارتش آزاد سوریه”، متحد اسلام گرای ما در سوریه، باعث شد که دولت ما عملا و به صورت فعال برای شکست تنها نیرویی که می توانست داعش را از سوریه بیرون براند، یعنی حکومت بشار اسد، فعالیت کند. میلیون ها دلار به صورت علنی – و معلوم نیست چه مقدار به صورت مخفیانه – به ارتش آزاد سوریه داده شد و بسیاری از کسانی که به طور مرتب از این ارتش جدا می شوند به گروه های افراطی تر و از نظر نظامی قوی تر می پیوندند و تعدادی از آن ها نیز مشخصا به داعش پیوسته اند.

حمایت مستقیم امریکا از گروه های معارض سوری باعث بی اعتبار شدن آن ها نزد اکثر اسلام گرایان شده و باعث شد جنگجویان این گروه ها مانند ارتش آزاد سوریه به گروه های دیگر و نهایتا به داعش بپیوندند.

همکار بی صدای آمریکا در تمامی این جریانات اسرائیل است. با اینکه شواهدی از پشتیبانی مستقیم اسرائیل (از داعش) وجود ندارد، اظهارات عمومی برخی مقامات رسمی اسرائیل نشان دهنده این است که اسرائیل تمایلی به توقف داعش ندارد. این مطلب برای هیچ کسی که برنامه های اسرائیل در منطقه را دنبال می کرده تعجب برانگیز نیست. مدت هاست که اسرائیل بسیار نزدیک به جنگ داخلی سوریه فعالیت کرده و امیدوار است که هیچ نتیجه ای حاصل نشود (جنگ همچنان ادامه داشته باشد).

هدف اسرائیل در منطقه این است که تا حد ممکن جنگ و هرج و مرج و ناامنی در منطقه بیافریند و دشمنان اسلامی خود را متفرق نگاه دارد تا هیچ چالشی از سوی همسایگان عربش متوجه آن نشود، در حالیکه ایران را به عنوان هدف اصلی تعارضات در نظر دارد. با اینکه (مقامات اسرائیل) از خطرات داعش و القاعده سخن می گویند، مشکل اصلی آن ها با ایرانی هاست و این ایرانی ها هستند که اسرائیل از آن ها می ترسد و نفرت دارد و از بین بردن آن ها از زمان آریل شارون هدف شماره یک اسرائیل بوده است.

بهترین راه چاره برای ما در حال حاضر آموختن درسی است که هر کودکی پیش از رسیدن به دوران بزرگسالی می بایست بیاموزد : هر عملی عواقبی دارد. این درس در خاورمیانه تنها می تواند یک معنا داشته باشد: وارد این منطقه نشویم، نه اکنون و نه در آینده.

انتهای پیام/جام‌نیوز

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme