https://telegram.me/empireoflies

حاشیه پردازی بی بی سی فارسی پیرامون جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: هنوز چندی از شهادت سردار سرافراز حاج قاسم سلیمانی نگذشته بود که حادثه سقوط هواپیمای اوکراین غم و اندوه ما ایرانی ها را دو چندان کرد، با وجود اظهارنظرهای مختلف اما ترجیح دادیم تا مشخص شدن نتیجه کمیته تحقیقات از بیان هر گمانه رنی درباره علت حادثه خودداری کنیم تا اینکه جناب سردار حاجی زاده با حضور در مقابل دوربین تلویزیون آنچه را که رخ داده بود به استحضار عموم ملت ایران رساند.

بحث درباره بازیابی اطلاعات جعبه سیاه هوایپمای اوکراین دستاویزی برای هجمه علیه نظام جمهوری اسلامی ایران شده، علاوه بر اظهارنظر مغرضانه مقام های غربی باید به عملیات روانی_رسانه ای بلندگوهای تبلیغاتی اشاره کرد. دیروز تلویزیون فارسی بی بی سی مصاحبه ای با «مایک ویوین»، خلبان سابق و رئیس بخش پرواز در سازمان امنیت هوایی بریتانیا ترتیب داد که در ضمن آن مطالبی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران مطرح شد.

رعنا رحیم پور، مجری تلویزیون فارسی بی بی سی در ابتدای برنامه به عدم تمایل ایران برای بازخوانی اطلاعات ارزشمند جعبه سیاه هواپیمای اوکراین اشاره می کند و از «مایک ویوین» چرایی رفتار مشکوک طرف ایرانی جویا می شود.

مایک ویوین، رئیس بخش پرواز در سازمان امنیت هوایی بریتانیا در پاسخ به سوال مجری بی بی سی فارسی می گوید: « اطلاعات جعبه سیاه هواپیما برای ما علت سانحه را روشن می کند اما برای من هم عجیب است که چرا طرف ایرانی اینقدر مشکوک رفتار می کند چون ما دلیل اصلی سقوط را می دانیم هر چند که دیر اعلام کردند».

علیرغم آنچه که بنگاه خبر پراکنی دولت انگلیس سعی در القاء به مخاطب دارد باید این حق را به جمهوری اسلامی ایران داد که جعبه سیاه هواپیما را در اختیار طرف غربی قرار ندهد؛ ایران اسلامی بارها شاهد رفتار و اقدام خبیثانه و دشمنانه دولت های انگلیس، فرانسه و آمریکا بوده است، براستی کدام کشور حاضر می شود با وجود یک چنین فضای مسموم جعبه سیاه هواپیما را برای بازخوانی اطلاعات تحویل دولت های متخاصم دهد!!؟

اگرچه درخواست برای در اختیار دادن ابزار و لوازم مورد نیاز بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه هواپیما امر غیرمعمول در دنیا است اما حضور کارشناس های بین المللی مورد تایید دو طرف برای حضور در بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه هواپیما اوکراین می تواند به تمام این جنجال ها پایان دهد.

با وجود آنکه شش نفر از کشته شدگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراین اتباع کشور کانادا بودند، اما جاستین ترودو، نخست وزیر آن کشور بیش از حد و اندازه به بیان مواضع سیاسی مغرضانه علیه نظام ج.ا.ا پرداخته است.

جاستین ترودو در کنفرانس خبری در وینپیگ مانیتوبا گفته است که ایران باید جعبه سیاه هواپیما اوکراین را به فرانسه ارسال کند و ما همچنان به ایران فشار می آوریم که دقیقا چنین کاری انجام دهد! با عنایت به اظهارنظر مقام های غربی علی الخصوص دولت کانادا درباره ابعاد ماجرای سقوط هواپیمای اوکراین به نظر می رسد که دولتمردان ایرانی باید با لحن دیگری آنها را مورد خطاب قرار داده و موارد لازم را به آنها گوشزد کنند.

گفتنی است کانادا به پیروی از سیاست های احمقانه دونالد ترامپ با اعمال تحریم همه جانبه به روابط دیپلماتیک و کنسولی خود با ایران خاتمه داد! نخست وزیر کانادا به بهانه ایرانی های دوتابعیتی احساس مسئولیت کرده و جمهوری اسلامی ایران با لحن تند مورد خطاب قرار می دهد! سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، اظهارات نخست وزیر کانادا را به «کاسه داغ تر از آش شده» تعبیر کرده است.

در پایان گفتنی است بنابر اظهار سردار حاجی زاده، اپراتور پدافند هوایی در یک اشتباه غیرعمدی به هواپیمای اوکراین که در مانیتور رادار، موشک کروز تشخیص داده شده بود اقدام به شلیک کرده است. گمانه زنی ها درباره علت حادثه همچنان در جریان است؛ برخی بر این عقیده هستند که کمپانی هواپیمایی اوکراین با وجود اطلاع از حمله موشکی سپاه پاسداران باید از انجام پرواز خودداری می کرد، عده ای دیگر احتمال جنگ الکترونیک توسط ارتش ایالات متحده امریکا را بیان می کنند.

 آزمایشگاه پژوهشی فضای سایبر در چند بیانیه با ذکر جزئیات و دلایل اعلام کرده است که اعمال عملیات فریب بر سیستم فرماندهی و کنترل سامانه پدافند موشکی ایران صورت گرفته و موضوع خطای انسانی متنفی است. آنها پیشتر در سلسله گزارش هایی به ستاد کل نیروهای مسلح درباره بروز این قبیل حوادث هشدار داده بودند./تمام

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme