https://telegram.me/empireoflies
عبدالباری عطوان کاهش قدرت بازدارندگی تل‌آویو مقابل ۲ روز شلیک راکت‌های مقاومت را نشانه تشدید ضعف اسرائیل دانست و نوشت: سرنوشت جنگ با موشک‌های مقاومت رقم خورد.

جنگ ۲ روزه غزه؛ عطوان: ضعف اسرائیل و آمریکا رو شد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ«عبدالباری عطوان» تحلیلگر سیاسی سرشناس فلسطینی در بخش سخن سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» یادداشتی در خصوص تحولات غزه منتشر کرد.

عطوان در این یادداشت با عنوان« چهار دلیل که ثابت می‌کند مردان مقاومت در غزه، معامله قرن را نابود کردند و با قدرت به دوستداران اسرائیل پاسخ دادند»، نوشت، سرنوشت جنگ غزه به نفع مقاومت رقم می‌خورد.

سردبیر رای الیوم در مقدمه این یادداشت نوشت: نوار غزه کمتر از دو درصد از فلسطین تاریخی را نشان می‌دهد؛ اما آنجا و مردمش به تنهایی بینی غارتگران اسرائیلی و آمریکایی را به خاک مالیده و با شجاعت و دلاورمردی از ۴۰۰ میلیون عرب و ۱٫۵ میلیارد مسلمان با مقدسات و سرزمین‌هایشان دفاع می‌کنند و توقع تقدیر و تمجیدی از سوی کسی را هم ندارند.

موشک‌های ویرانگر معامله قرن

عطوان در ادامه گفت: این راکت‌های مبارکی که از منطقه تحت محاصره غزه شلیک شدند در حالی که حامل کلاهک‌های انفجاری بوده و چندین خودروی زرهی اسرائیل را با سرنشینان نظامی آن منهدم کرد، پاسخ دوسویه داشت؛ نخست سوی آن به معامله قرنی بود که می‌خواهد اسرائیل بزرگ را از نیل تافرات بسط دهد و دوم به عرب‌هایی که پیش به سوی عادی‌سازی با اسرائیل گام برداشته و نتانیاهو را رهبر و محافظ خود کرده‌اند.

نویسنده با اشاره به تماس‌های خود طی دو روز گذشته، از زمان آغاز تجاوز علیه نوار غزه با این منطقه، نوشت: ما در تماس دائم با مردممان در نوار غزه بوده‌ایم و حرف‌هایی که آنها در تمام تماس‌هایشان بیان داشتند، عبارت است از: «نگران ما نباشید… ما دلمان به حال شما می‌سوزد… نگران خودتان باشید… ما یک خانواده‌ایم و اینجا کسی ترسیده یا وحشت‌زده نیست؛ ما به شما اطمینان می‌دهیم که تا پایان، پایدار و مقاوم می‌مانیم. دشمن است که خواهان آتش‌بس است نه ما. ما می‌خواهیم با ایستادگی در سرزمین‌مان به شهادت برسیم. حیات در ایستادگی شرافتمندانه است».

رای الیوم به نقل از «فریح ابومدین» وزیر دادگستری اسبق فلسطین نوشت: زندگی طبیعی در نوار غزه جریان دارد کودکان مشغول دنبال کردن جنگنده‌های متجاوز در آسمان، تعیین هویت موشک‌های مقاومت و شمردن تلفات اسرائیلی‌ها و گنبدهای آهنین شکسته آنها هستند.

عرب‌ها به خاطر اسرائیل میانجیگری کردند

به عقیده عطوان،  مشکل مردم غزه با اسرائیل نیست بلکه با تشکیلات خودگردان در رام الله است که مثل فرنگی‌ها حرف می‌زند؛ از یک سو خواهان کمک بین‌المللی می‌شود و از سویی دیگر در گرسنگی‌دادن به مردم غزه،  با اشغالگران یا با عرب‌ها رقابت می‌کند؛ عرب‌هایی که برای توقف درگیری میانجیگری می‌کنند، آن هم نه برای اینکه دلشان به حال فلسطینی‌ها می‌سوزد و نخواهند که خونشان ریخته شود بلکه برای خاطر اسرائیل و امنیت شهرک‌های صهیونیست‌نشین که به مخاطره افتاده است.

نویسنده تاکید کرد: این مهم نیست که چه کسی آغاز کننده این جنگ بود، اما اتفاق تازه در آن این است که گروه‌های مقاومت افتخار می‌کنند که به اقدامات تحریک‌آمیز اسرائیل، کشتار معترضان مسالمت‌جو در مرزهای غزه، عدم پایبندی به توافقات آتش‌بس، تشدید محاصره و گرسنگی دادن به دو میلیون عرب و مسلمان و تیراندازی‌های نظامیان صهیونیست، پاسخ قوی دادند.

وی افزود: رهبران مقاومت در نوار غزه نظیر مردم این منطقه به این واقعیت محکم دست یافته‌اند که اسرائیل جز زبان زور نمی‌فهمد و آنها استاد آموزش این زبان و اصطلاحات آن هستند و نخستین کلمه در قاموس این زبان «جهاد»، دوم «رستگاری»، سوم «شهادت» و چهارم «شرافت» است و فهرست عزت و غرورشان بلند است.

نویسنده در ادامه دستاوردهای بزرگ دو روز گذشته از جنگ غزه را در چهار مورد برشمرد و گفت: نخستین مساله اینکه قدرت بازدارندگی دشمن بسیار ضعیف شده اگر نگوییم که فروپاشیده است و این مقاومت است که برنامه‌های خود را تحمیل کرده و قواعد درگیری را مشخص کرده است.

دوم اینکه صدها هزار اسرائیلی از بیم جانشان و وحشتی که بر آنها مستولی شده بود محل اقامت خود در جنوب فلسطین را به سمت شمال رها کرده و گریختند و پرتاب راکت‌های مقاومت اگر همچنان به سمت تل آویو و بعد آن ادامه داشته باشد این آمار بالاتر هم می‌رود.

سوم اینکه اسرائیل دو مناسبت پیش رو دارد؛ اول مسابقه آواز یوروویژن ۲۰۱۹ که در تل‌آویو برگزار می‌شود و هزاران نفر آن را دنبال خواهند کرد و دومی سالگرد تاسیس رژیم صهیونیستی است و اگر جنگ تا دو هفته ادامه پیدا می‌کرد، این برنامه‌ها لغو می‌شد و چهره جهانی رژیم اشغالگر به عنوان رژیمی ناامن و فاشیستی نشان داده می‌شد که با ارتکاب جنایات  جنگی موجب تشدید تنش  و بی‌ثباتی در منطقه و جهان شده است.

ضعف اسرائیل برای اعراب رو شد همان گونه که ضعف آمریکا در برابر ایران برملا شد

چهارم اینکه کشورهای عربی حاشیه خلیج (فارس) و کشورهای عربی که با رژیم اشغالگر عادی‌سازی کرده یا می‌کنند در برابر مردمانشان در تنگنایی دشوار قرار می‌گیرند، بخصوص اگر ضعف اسرائیل در مقابله با پایداری گروه‌های مقاومت برملا شود، همان گونه که ضعف آمریکا در مقابله با ایران به دلیل ادامه صادرات نفت ایران و ناکامی ترامپ در به صفر رساندن آن برملا شد؛ حالا برای رژیم‌های عربی که گمان می‌کردند ملت عرب و فرهنگ مقاومت سست شده کوته نظری سیاسی و اخلاقی آنها ثابت شد.

عربستان و نهادهای اسلامی آنها کجایند؟

عطوان نوشت: ما نمی‌دانیم احساس رئیس «رابطه العالم الإسلامی» و رژیم سعودی وی چگونه خواهد بود در حالی که می‌بیند ششصد راکت بر شهرها و شهرک‌های اسرائیلی فرو می‌ریزد و در حملات جنگنده‌های اسرائیلی کودکان شیرخوار یا جنین‌ها در شکم مادرانشان به شهادت می‌رسند آن هم فقط دو روز پس از انتشار خبر دعوت عربستان از یک هیات یهودی اسرائیلی برای حضور در کنفرانسی که این انجمن اسلامی [سعودی] قرار است اوایل سال آتی در مکه مکرمه برگزار کند بخصوص که رئیس انجمن و بسیاری از مقامات سعودی همواره تاکید می‌کنند که کشورشان آخرین کشور عربی خواهد بود که با اسرائیل عادی‌سازی خواهد کرد.

به نوشته رای الیوم، ملت فلسطین با خون و شهدا و موشک‌هایی که گنبدهای آهنین را تحقیر کرده‌، پاسخ می‌دهند و اهداف نظامی اسرائیل را هدف می‌گیرند که تازه ترین آن انهدام یک خودرو حامل نظامیان با موشک‌های کورنت است وبدین ترتیب به کشتار نظامیان اسرائیلی ادامه می‌دهند در حالی که “اسرائیلی‌های متمدن” زنان باردار و کودکان را به قتل می‌رسانند.

عطوان نوشت: خدا را سپاس که سران عرب که دوستدار نتانیاهو هستند تلگراف‌های تسلیت به دلیل هلاکت نظامیان صهیونیست نفرستادند همان گونه که خدا را سپاس می‌کنیم که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان هم به همین منظور با نتانیاهو تماس تلفنی نگرفته تا از سلامت او و شهرک نشینانش اطمینان خاطر پیداکند، کاری که دفعات قبل بارها انجام داده بود.

میانجیگری مصر به درد نمی‌خورد

نویسنده نوشت: از اینکه مصر را میانجیگر در این جنگ می‌بینم به دو دلیل متاثر می‌شوم، نخست اینکه او ضرورتی ندارد چنین نقشی را ایفا کند وقتی که مسئول امنیتی نوار غزه است و غزه زمانی که تحت حکومت اداری مصر بود به اشغال اسرائیل درآمد و دوم اینکه وقتی اسرائیل به شروط توافقنامه‌های آتش بس پیشین پایبند نماند، محاصره غزه را تشدید کرد و ده‌ها نفر را در راهپیمایی‌های بازگشت به شهادت رساند، یعنی مصر نوار غزه را تحقیر کرده است.

غزه باز همه را شگفت زده کرد

عطوان نوشت: از مردممان در نوار غزه هم که نور امید را به دل ها می‌بخشند متشکریم آنها گهگاه ما را با معجزه‌های خود در مقاومت و پایداری غافلگیر می‌کنند و  آغاز ماه مبارک رمضان را با وحدت و جانفشانی خود در برابر ظلم جشن می‌گیرند؛ آیا این حق ما نیست که به آنها افتخار کنیم و سرهایمان را به خاطر شجاعتشان بالا بگیریم، چرا که بینی رژیم اشغالگر را در مقطعی به خاک مالیدند که بسیاری بر پاهایش بوسه می‌زنند و خواهان حفاظت از آن بودند.

موشک‌ها در قلب اسرائیل یا آتش‌بس با شروط مقاومت

نویسنده در پایان برای روح همه شهدا و بالاخص بانو شهیده «فلسطین ابوعرار» و نوزاد چهارده ماهه‌اش و همچنین حامد الخضری، فرمانده گردان‌های القسام و اعضای خانوداه المدهون و ابوعرمانه و دیگر شهدای جنگ اخیر طلب رحمت و مغفرت از درگاه الهی کرده و گفت: برایمان مهم نیست که این دنیای کور همدست اشغالگران شده است؛ اما در نهایت یا موشک‌های دقیق و جدید مقاومت تل‌آویو را در هم می‌کوبد یا توافق آتش بس با شروط مقاومت برقرار می‌شود.

انتهای پیام/فارس

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme