https://telegram.me/empireoflies

جنگ یمن؛ «جنگ فراموش شده» از نظر رسانه ها

اختصاصی- به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ:اسکای نیوز در گزارش اختصاصی از حضور نخبگان و مشاوران نظامی بریتانیایی در کنار ائتلاف عربستانی ضد یمن خبر می دهد.

در واقع بریتانیا نه تنها نقشی عمده در دادن کرسی عالی رتبه حقوق بشر سازمان ملل به عربستان سعودی داشت که اینک نخبگان نظامی اش نیز برای “تعیین هدفهای دقیق بمباران” به کمک سعودی ها رفته اند.
وزیر دفاع بریتانیا اما منت بر جهان گذاشته است و گفته است که ما در کنار عربستانی ها هستیم تا کمکشان کنیم که قواعد جنگ را زیر پا نگذارند. دیده بان حقوق بشر اما این حرف وزیر دفاع بریتانیا را رد کرده و گفته حداقل ۳۰ مورد نقض قواعد جنگ و جنایت های جنگی در یمن را مستند کرده ایم.بریتانیا سال گذشته و به مناسبت درگذشت شاه پیشین عربستان ، پرچم های خود را در ساختمان های دولتی نیمه برافراشته کرد.

در بمباران های سعودی تاکنون بیش از ۱۰ هزار تن جان خود را از دست داده اند.رسانه های بزرگ جهانی خبرهای مربوط به یمن را کاملا در حاشیه نگه داشته اند تا دست عربستان برای جنگی که راه انداخته باز باشد. خود رسانه های بزرگ گاه از جنگ عربستان علیه یمن به عنوان “جنگ فراموش شده” نام می برند.

در جنگ ایران و عراق هم رسانه های بزرگ جهان چنین برخوردی با این جنگ داشتند و برای اینکه جنگ بهتر و عمیق تر ادامه پیدا کند، نورافکن های خود را بر این جنگ ننداختد. در جنگ یمن بی بی سی با وجود اینکه به راحتی می تواند خبرنگار به آن منطقه روانه کند ولی به دلایل گفته شده هیچ یک از خبرنگاران خود را به آن منطقه اعزام نکرده و دلیل آن را بسته بودن راه هوایی به این کشور می داند .
شورای امنیت سازمان ملل نیز تا سالها در جنگ ایران و عراق و هم اینک در جنگ یمن، قطعنامه های قاطع و موثری صادر نمی کرد – و نمی کند – تا جنگ به خوبی راه خود را برود و هدف آغازگران جنگ تامین شود.

تیتر و محتوای خبرها و گزارشاتی که درباره ی حمله ی عربستان به یمن در رسانه های غربی عنوان می شود حوثی ها را عامل بدبختی مردم یمن عنوان می کرد و عربستان و امریکا را ناجی مردم معرفی می نمود! به عنوان مثال و در تازه ترین نمونه، نیویورک تایمز بدون اینکه جنایتکار اصلی یعنی عربستان را به خاطر تجاوز نظامی به یک کشور دیگر مواخذه نماید، از بزرگمنشی این کشور در پیشنهاد آتش بس خبر می دهد و در ادامه به نقل از یک مقام سعودی می نویسد: ”امیدواریم تا اینجای کار حوثی ها سر عقل آمده باشند!” همچنین در این خبر، ایران و سوریه به عنوان حامیان حوثی ها معرفی شده که حمایت آنان منجر به در خطر افتادن امنیت عربستان و در نتیجه حمله ی این کشور به یمن شده است.

گاردین دیگر سایت خبری بود که در گزارش های خود عمل جنایتکارانه ی عربستان را در حد گوشمالی یک گروه شورشی پایین می آورد! گاردین این تیتر را برای تازه ترین گزارش خود انتخاب کرد: ”حملات هوایی سعودی ها ضد شورشیان حوثی در یمن ادامه دارد.”

رسانه های وابسته به قدرت در دنیا به این نتیجه رسیده اند که سانسور کامل برخی اخبار نتیجه ی عکس دارد اما سانسور حقایق یک خبر راهی است که می توان طبق آن هر موضوعی را به نفع خود تغییر داد. البته در این میان خبرگزاری ها و پایگاه های خبری آزاده ای نیز وجود دارند که تا حد توان خود غرض ورزی های رسانه های غربی را خنثی می نمایند.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme