https://telegram.me/empireoflies

جنگ پرچم و نمادها در آمریکا

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغدر آمریکا «پرچم» مهم‌ترین نماد ملی‌گرایی و اتحاد محسوب می‌شود. در تاریخ این کشور و در همه اعتراضات از هر مدلش، پرچم آمریکا از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده است. اعتراضات اخیر اما انگار بیش از آنکه به نژادپرستی باشد، فوران ناامیدی و استیصال میلیون‌ها آمریکایی است. حمله به مجسمه‌های نمادهای قدرت آمریکا و حالا افزایش آتش زدن پرچم آمریکا به عنوان نماد «کشور»، نشانه‌های خطرناکی برای دولتمردان آمریکاست. ترامپ تلاش فراوانی کرده بود تا روز استقلال امسال بار دیگر بتواند نمایش اقتدار و اتحاد آمریکا را زیر سایه پرچم این کشور برگزار کند. این اتفاق نه تنها نیفتاد بلکه موج بزرگی از پرچم‌سوزی در آمریکا به راه افتاد که شعله‌های آن تا جلوی کاخ سفید هم پیش رفت.

مراسم روز استقلال امسال چندهفته پس از قتل جرج فلوید، سیاه‌پوست ۴۶ ساله آمریکایی برگزار شد. هر چه ترامپ در سخنان روز استقلال خود به وجوه ملی‌گرایی پناه برد، خشم مردم معترض به نژادپرستی سیستماتیک در آمریکا بیشتر شد. ترامپ در ۲ شب متوالی ۲ سخنرانی در تمجید از وطن‌پرستی انجام داد که از ظواهر امر اینگونه پیداست که هر ۲ سخنرانی با بی‌تفاوتی معترضان به درهای بسته خورده است.

* پرچم‌سوزی مقابل کاخ سفید
تنها یک روز بعد از آنکه دونالد ترامپ هشدار داد به موجب دستورالعمل جدیدش افرادی که به مجسمه‌ها آسیب می‌رسانند، دست‌کم با ۱۰ سال زندان روبه‌رو خواهند شد، مردم آمریکا در شهرهای مختلف ۴‌جولای مصادف با روز استقلال آمریکا، در اعتراضات خود باز هم نمادهای نژادپرستی در این کشور را به زیر کشیدند. این اعتراضات که در شهرهای مختلف سراسر آمریکا برگزار شد، همچنین صحنه اعتراضات علیه دولت آمریکا بود. مردم آمریکا در نزدیکی محله ایتالیای کوچک در شهر بالتیمور، مجسمه کریستف کلمب را به نشانه اعتراض واژگون کرده و آن را به بندرگاه داخلی این شهر انداختند. تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده، نشان می‌دهد مجسمه کاشف ایتالیایی در بین هیاهوی جمعیت با طناب به زیر کشیده می‌شود. مجسمه‌های کلمب در شهرهای دیگر آمریکا از جمله میامی، ریچموند، ویرجینیا، سنت پاول، مینه‌سوتا و بوستون هم هدف تخریب یا سرنگونی از سوی معترضان ضد نژادپرستی در آمریکا قرار گرفت. در ایالت جنوب شرقی جورجیا ۱۰۰ عضو حزب پلنگ‌های سیاه – مدافع حقوق سیاه‌پوستان در آمریکا – خواستار حذف بنای یادبود کنفدراسیون کوه سنگی در روز بازگشایی این بنا شدند. این بنا مکان نشست‌‌های کوکلوس‌کلان، سازمان پشتیبان برتری نژاد سفید بوده است. معترضان در واشنگتن نزدیک کاخ سفید، جایی که رئیس‌جمهور آمریکا میزبان صدها نفر برای مراسم آتش‌بازی به مناسبت چهارم جولای بود هم تجمع کردند. مردم به نشانه اعتراض علیه ترامپ و دولتش و همچنین در ادامه اعتراضات ضد نژادپرستی پرچم آمریکا را آتش زدند. در نیویورک هم معترضان بیرون برج ۵۸ طبقه ترامپ شعار دادند و پلاکاردهای اعتراضی به دست گرفتند. حتی در چند مورد پرچم آمریکا را به نشانه اعتراض به آتش کشیدند. در ایالت کالیفرنیا هم مردم روی ستاره ترامپ در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود در لس‌آنجلس به نشانه اعتراض پرچم‌ آمریکا را آتش زدند.

* شباهت سیاست خارجی ترامپ و بایدن
کرونا و اعتراضات ضدنژادپرستی اخیر آمریکا برای دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان فرصت بزرگی است تا بتوانند با سوار شدن بر گرده مشکلات و اعتراضات مردم آمریکا، از آب گل‌آلود ماهیگیری کنند. یکی از مهم‌ترین وجوهی که ترامپ و بایدن می‌کوشند اختلاف سلیقه میان خود و دیگری را برجسته کنند «سیاست خارجی» است. با این حال دونالد نوچترلین، دیپلمات کهنه‌کار آمریکایی در یادداشتی نوشته «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا و رقیب انتخاباتی‌اش جو بایدن اختلاف چندانی با یکدیگر در زمینه سیاست خارجی ندارند. نوچترلین در این یادداشت نوشته هنگامی که ترامپ به پنتاگون دستور کاهش حضور نیروهای آمریکایی در آلمان را داد شمار زیادی از رسانه‌ها، تحلیلگران، اعضای کنگره و کشورهای اروپایی به مخالفت با او برخاستند، در حالی که جو بایدن با این موج همراه نشد تا این احتمال مطرح شود که او هم احتمالاً با ترامپ هم‌نظر است. او نوشته است: با داغ شدن تنور تبلیغات انتخاباتی مشخص شده ترامپ و بایدن روی اکثر موضوعات سیاست خارجی به استثنای نحوه تعامل با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه توافق دارند. درباره چین، اروپا و خلیج‌فارس دیدگاه‌های آنها با یکدیگر تناقض ندارد، اگر چه بر سر تاکتیک‌های محقق کردن سیاست‌ها با هم تفاوت‌هایی دارند. او اشاره کرده به طور خلاصه بایدن و ترامپ هر دو معتقدند آمریکا باید حضور نظامی‌اش در خارج از مرزهایش را کاهش دهد تا خودش را برای رقابت با چین تقویت کند.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme