https://telegram.me/empireoflies

جنگ سی‌ساله مذهبی، حقیقت پس پرده تحولات منطقه

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: ریچارد هولبروک (Richard Holbrooke) دیپلمات ارشد آمریکایی و از دانش آموختگان دانشگاه بروان (Brown University) و پرنیستون (Princeton University) تا آخرین لحظات زندگی خود، نماینده اوباما در امور افغانستان و پاکستان بود. این سیاستمدار ارشد آمریکایی، جنگ های داخلی این دو کشور را راهرویی برای ورود به جنگ های جدید در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه اصطلاح مجعول سیاستمداران امپریالیستی) می دانست.

ریچارد‌هالبروک دیپلمات ارشد آمریکایی و نماینده رئیس جمهور در امور پاکستان و افغانستان و بنیانگذار صلح دیتون

جنگ های جدید در منطقه غرب آسیا که امروزه در کشورهای مختلف این حوزه از قبیل سوریه، عراق، بحرین، یمن و… شاهد آن هستیم، به اعتراف برخی از سردمداران ارشد دنیا همان جنگ های سی ساله مذهبی در اروپا هستند که سیاستمداران دول غربی و آمریکایی برای این منطقه از جهان طراحی کرده اند.

برای روشن شدن مطلب نگاهی کوتاه به تاریخ جنگ های سی ساله مذهبی در اروپا می اندازیم.

در اروپای مرکزی و در خلال سال های ۱۶۱۸ تا ۱۶۴۸ در گیری های خونینی بین پروتستان ها و کاتولیک ها درگرفت که یکی از مخرب ترین جنگ ها در تاریخ اروپا و طولانی ترین جنگ در تاریخ مدرن به شمار می رفت.

نفوذ و گسترش امپراطوری رومی با رویکرد مذهب کاتولیک در کشورهای اروپایی و اختلاف بر سر سیاست های داخلی بر سر توازن قدرت در اروپا که عمدتا به دست کلیسا ها مدیریت می شد، درگیری های خونینی را در بین کشورهای اروپایی رقم زد.

با نگاه به نظام اعتقادی مسیحیت ملاحظه می شود این دین در بستر تاریخی خود نوعی عقلانیت را در مقابل ایمان قرار داده و باعث بروز اختلاف بین گروه های مذهبی می شود. بسته شدن درهای گفتگوی منطقی و عقلانی از طرف کلیساهای صاحب قدرت، نوعی تفکر “دگماتیسم” را در میان کاتولیک ها رواج داد و آنها را در کنار قدرت های سیاسی تبدیل به عناصر رادیکال جامعه اروپا کرد؛ به طوری که به بهانه دادگاه های “تفتیش عقاید” هولناک ترین جنایت ها را علیه بشریت آن دوران انجام داده اند، وحشیگری هایی که انسان امروزی حتی تصور آنها را نمی تواند بکند.

این جنایات هولناک لکه ننگیتی برای همیشه تاریخ بر پیشانی مسیحیان کاتولیک قرار گرفت. در ذیل نمونه های از ابزار شکنجه و وحشیگری گروه های رادیگال کاتولیک را مشاهده می کنید:

نمونه ای از ابزارهای شکنجه مورد استفاده کلیساها

عملکرد غیرانسانی گروه های مسیحی کاتولیک در جامعه اروپا زمینه های لازم را برای اختلافات مذهبی فراهم کرد و دو گروه عمده مسیحیت یعنی پروتستان و کاتولیک در  مقابل هم قرار گرفتند و به تبع آن کشورهای اروپای مرکزی مقابل هم صف آرایی کرده و وارد جنگ خانمان سوزی شدند.

یکی از نتایج مهم جنگ های سی ساله، ویرانی تمام منطقه اروپا و از بین رفتن زیرساخت های تولید کشورها، قحطی، بیماری و کشته شدن جمعیت بسیاری از  کشورهای آلمان، هلند، بلژیک و ایتالیا و ورشکستگی قدرت های درگیر شد. این جنگ ها با معاهدات مونستر و اسنابروک و قسمتی از صلح وستفالی به پایان رسید.

تابلویی از جنگ های سی ساله اروپا در کشور فرانسه

در عموم منابع غربی می بینیم که جنگ های سی ساله  را یک سری جنگ های پوچ و بی دلیل می نامند، ولی در نگاه مدرنیست ها مشاهده می شود که پایان جنگ سی ساله اروپا را خیزشی برای آغاز دوران مدرنیته و شکل گیری اروپای جدید می دانند. در حقیقت اختلافات مذهبی بین کاتولیک ها و پروتستان ها چنان فشارهایی برای جوامع آن روز اروپایی وارد کرد که در نهایت عموم مردم دین (۱) را به حاشیه رانده و خود را از دستورات دینی کلیسایی آن دوران نجات دادند.

یکی از استراتژی های مهم مخالفان مذهب در طول تاریخ این بود که در میان دینداران با استفاده از ابزار قدرت و افراد ساده لوح، “گروه های رادیکالی” درست کرده و مذهب را در مقابل مذهب قرار می دادند، همان استراتژی که سیاستمداران غرب برای جلوگیری از نفوذ بیش از حد اسلام در کشورهای دنیا و بیداری اسلامی و رشد مقاومت در برابر حکومت های دیکتاتوری کشورهای عربی در منطقه جنوب غرب آسیا اتخاذ کرده اند.

البته سیاست تفرقه اندازی و مصادره شرایط به نفود خود از طرف دول غربی و آمریکا سابقه تاریخی داشته و از گذشته تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است که به نمونه های از آنها اشاره می شود:

نمونه اول: 

هنری آلفرد کسینجر (Henry Alfred Kissinger) بزرگ ترین استراتژیست آمریکا بعد از آزادسازی خرمشهر و احتمال ورود نیروهای ایرانی به خاک عراق در جواب نگرانی خبرنگار واشنگتن پست می گویید: جنگ ایران و عراق نباید بازنده و نباید برنده ای داشته باشد.(۲)

وی که در این سال‌ها دوران کهولت خود را سپری می‌کند، هنوز هم نقش فعالی در سیاست‌گذاری و طرح‌ریزی استراتژیک ایالات متحده آمریکا دارد و صحبت‌هایش توسط دیگر افراد فعال فکری در آمریکا رصد و مورد استناد قرار می‌گیرد.

هنری کسینجر دیپلمات معروف آمریکایی و مشاور اسبق امنیت ملی ایالات متحده آمریکا

در چند سال گذشته و پس از تحرکات داعش و فراگیر شدن آشوب در منطقه غرب آسیا، هنری کسینجر به طور مداوم از واژه “جنگ مذهبی سی ساله” یاد می کند و آن را کلید حل مشکلات در منطقه ما می‌داند و در محافل علمی مختلف به گفتمان‌سازی در باب این موضوع می‌پردازد.

او در سخنرانی خود در مدرسه سیاست عمومی جرارد فوردِ دانشگاه میشیگان در ۱۹ جوئن ۲۰۱۳ درباره مسئله سوریه می‌گوید:

سه نتیجه‌ی محتمل وجود خواهد داشت. پیروزی اسد، پیروزی اهل سنت، یا نتیجه‌ای که در آن ملیت‌های متنوع بر همزیستی توافق کنند که در این صورت مناطقی با استقلال کم‌وبیش ایجاد خواهد شد که نمی‌توانند یکدیگر را سرکوب و حق هم را ضایع کنند. این نتیجه‌ی دلخواه من است. اما نتیجه‌ی محبوبی نیست. من همچنین فکر می‌کنم که اسد باید برود؛ هرچند فکر نمی‌کنم کلید حل مشکل ما باشد. کلید حل مشکل ما در ایجاد اوضاعی همانند اروپای بعد از جنگ سی ساله است، زمانی که گروه‌های مختلف مسیحی یکدیگر را می‌کشتند و در نهایت تصمیم گرفتند که با هم اما در واحدهای جداگانه زندگی کنند خواهد بود. (دقیقه ۲۷:۳۵ سخنرانی)

فیلم کامل سخنرانی هنری کسینجر

نمونه دوم:

جان کری در یک مصاحبه مفصل با نشریه آمریکایی “نیویورکر” به موضوعاتی از قبیل مذاکرات هسته‌ای ایران، بحران سوریه و مذاکرات سازش پرداخته و در بخشی از این مصاحبه، وزیر خارجه آمریکا نسبت به تبعات احتمالی بحرانی‌تر شدن اوضاع در سوریه هشدار داده و از احتمال وقوع “جنگ سی ساله مذهبی” خبر می دهد.

نمونه سوم:

“ریچارد ان. هاس” (Richard N. Haass) که در حال حاضر رئیس شورای روابط خارجی آمریکا است، و سابق بر این به عنوان مدیریت طرح ریزی سیاسی در وزارت امور خارجه آمریکا مشغول به خدمت بود، در مقاله جنگ سی‌ساله جدید در خاورمیانه می نویسد: چند سالی هست که خاورمیانه دچار هرج‌ومرج شده است، هر سال که می‌گذرد، موج جدیدی از بی‌ثباتی، کشتار و زجر و عذاب را با خود به همراه می‌آورد. بیشتر هرج‌ومرجی که ما امروزه در منطقه غرب از افغانستان تا عراق و از لیبی تا سوریه می‌بینیم، مستقیما توسط سیاست خارجه‌ی غرب ایجاد و یا تشدید شده است، به‌طوری‌که برای این منطقه، افق کامل از بی‌ثباتی را به ارمغان آورده است.

 

برای دانلود اصل مقاله ریچارد هاس اینجا را کلیک کنید

دیپلماسی مذهبی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و در زمان بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و سپس حضرت آیت الله خامنه‌ای (مدظله) با نگاه ویژه‌ای که این دو امام به مقوله وحدت شیعه و سنی داشتند ادامه یافت. 

بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در آغازین روزهای جمهوری اسلامی ایران، استراتژی اسلام آمریکایی و دوری از اختلافات را مذهبی عنوان کرده و بیان فرمودند: هر کسی که به دنبال اختلاف اندازی در میان شیعه و سنی باشد نه شیعه است و نه سنی.

رهبر انقلاب اسلامی نیز بارها در سخنرانی های خود با تشخیص دقیق  “استراتژی های دشمن” بیان فرموده اند: دشمن به دنبال ایجاد جنگ های مذهبی در بین مسلمانان است و مسلمانان دنیا باید بیدار باشند تا گرفتار نقشه های شوم آنها نشوند.

با نگاهی به مخالفان حوزه مقاومت در کشورهای منطقه آسیا به وضوح مشاهده می کنیم سران این کشورها همصدا با دول غربی و آمریکا دائما در رسانه های زنجیره ای خود اختلافات مذهبی را مطرح  می کنند و با مخدوش کردن چهره اسلام سعی دارند مسلمانان را نسبت به دخالت دین در امور اجتماعی و سیاسی بدبین کنند و آلترناتیو‌های سکولار را مثل کردستان عراق، ترکیه و… پیش روی آنها بگذارند.

نکته مورد تاکید و جالب این سناریو این است که ایران را بانی این اختلافات می دانند که نمونه اخیر آن سخنرانی رجب طیب اردوغان در میان سفیران کشور ترکیه بود که با صراحت تمام، ایران را به شعله ور کردن آتش فتنه مذهبی در منطقه متهم کرد.

در پایان این نوشتار به فرازهایی از سخنان گهربار مقام معظم رهبری در موضوع فتنه مذهبی اشاره می کنیم:

«یکی از اهداف اصلی دشمنان، از این اقدام تروریستی اختلاف‌افکنی و فتنه‌انگیزی مذهبی است اما جمهوری اسلامی اجازه نخواهد داد ایادی استکبار جهانی به هدف خود برسند.»

(بخشی از پیام تسلیت پیام تسلیت در پی هفتمین روز شهادت جمعی از مردم مومن زاهدان)

 «دستگاه‌های جاسوسی آمریکا و صهیونیستی – که دائم مشغول فتنه‌انگیزی هستند – و به کوری چشم آنها، روابط دولت جمهوری اسلامی با کشورهای منطقه – کشورهای عربی، کشورهای غیر عربی – سالم و خوب و برادرانه است؛ و این باید روز به روز تقویت شود.»

(بیانات در دیدار مردم لار)

«اختلافات قومی و طایفه‌ای و مذهبی، دشمنان اسلام طبق سیاست همیشگىِ خودشان، بین مسلمانان اختلاف ایجاد میکنند. دست دشمن، توطئه‌ی دشمن و تدبیر دشمن را در ورای این اختلافات میشود بوضوح دید؛ این را باید علاج کرد. عقلای امت از همه‌ی فرقه‌ها باید نگذارند امواج فتنه در میان مسلمانها – که به‌وسیله‌ی دشمنان اسلام تحریک میشود – به‌طور روزافزون آرامش و الفت و محبت را به خطر بیندازد.»

(بیانات در دیدار کارگزاران نظام)

 

***

 

(۱) البته لازم به توضیح است که کلیسا در آن دوران دچار انحطاط های شدیدی شده بود. آنچه که در اینجا مورد مدعای ماست طرح ریزی جنگ های سی ساله به دست برخی از قدرتمندان آن دوران برای کنار گذاشتن دین در اروپا بود که در سیر نوشتار این مدعا اثبات می شود.

(۲) البته تذکر این نکته لازم است که در دیدگاه بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران، جنگ تحمیلی، جنگ بین حق و باطل بوده و منحصر در جنگ تحمیلی ۸ ساله نبوده و از آغاز خلقت تا زمان حاضر ادامه دارد و آینده نیز در صورت های مختلف ادامه خواهد داشت و این یکی از سنت های الهی به شمار می رود.

* مخاطبان محترم می توانند جهت آگاهی از سرگذشت دقیق جنگ های سی ساله به کتاب عروسی خون (Blood Wedding) اثر(Federico García Lorca) ترجمه احمد شاملو و سایر کتاب ها و فیلم های معرفی شده در ذیل مراجعه کنند.

کتاب عروسی خون (Blood Wedding)اثر(Federico García Lorca)

مجموعه کتاب های قابل استفاده در موضوع جنگ های سی ساله مذهبی در اروپا

برخی از فیلم های تولید شده در باره جنگ های مذهبی سی ساله

منابع:

en.wikipedia.org/wiki/Richard_Holbrooke

/www.bbc.com/persian/world/2010/12/101214_u03_holbrooke.shtml

persian.euronews.com/2010/12/14/balkans-war-diplomat-richard-holbrooke-dies/

www.military.ir/forums/topic/24606

https://en.wikipedia.org/wiki/Henry_Kissinger

http://amouzeh.ir/page/The%2BNew%2BThirty%2BYears’%2BWar

http://www.britannica.com/event/Thirty-Years-War

http://farsi.khamenei.ir/search-result

www.farsnews.ir

انتهای پیام/جام نیوز

سیاست تفرقه افکنی و مصادره شرایط به نفود خود از طرف دول غربی و آمریکا سابقه تاریخی داشته و از گذشته تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme