https://telegram.me/empireoflies
«مسیح علی‌نژاد»

جنبش سبز هم تحریم ورزش زنان را محکوم کرد؛ علینژاد در شطرنج تحریم مات شد

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ:موضوع مسابقات جهانی شطرنج زنان که قرار است در بهمن ماه امسال در ایران برگزار شود این روز ها به دلیل برخی از حواشی و شیطنت ها در فضای مجازی و هم چنین اظهارات چند نفر از شطرنج بازان آمریکایی موجب شده که برخی از این افراد خواستار تحریم این مسابقات یا انتقال آن به کشوری دیگر شوند. این افراد بر این نظرند که در ایران فرهنگ حجاب باعث می شود که حقوق زنان پایمال شود.

البته این مخالفت ها تا جایی پیش رفت که عملا افرادی مثل مسیح علی نژاد این مسابقات را تحریم کردند و در نسخه ای که برای زنان خارجی شرکت کننده در این مسابقات می پیچیدند عملا آنها را از سفر به ایران منع می کردند ولی بعد از این که صدای مخالفت بسیاری از فعالین زن از اقصی نقاط جهان در اعتراض به تحریم ورزش زنان راه افتاد مسیح و هم کیشانش ناگهان موضع عوض کردند و گفتند که ما از اول هم قائل به تحریم نبودیم و این تهمت است که ما را متهم به ضد ایرانی بودن می کنید.

این واکنش ها از طرف طیف های مختلفی از زنان و مردان ایرانی بود تا جایی که حتی صدای رئیس آمریکایی کمیسیون شطرنج بانوان فدراسیون جهانی سوزان پولگار را در آورد و وی در مصاحبه ای گفت که وی نزدیک به ۶۰ کشور سفر کرده‌ و مکان های مختلف با فرهنگ های مختلف را دیده‌ است و شخصا هیچ مساله ای با پوشیدن روسری (حجاب) ندارد و به نظر وی باید به سنت و فرهنگ کشورها احترام گذاشت.

وی همچنین اعتراض شطرنج‌بازان را جوسازی اعلام کرد و گفت ایران پیش از این میزبان رقابت های گرند پری زنان بوده و چند تن از بهترین شطرنج‌بازان جهان در این مسابقات حضور داشتند و مشکلی با حجاب در ایران نداشته‌اند.

اما نکته ای که در این فقره جالب است اعتراض طیف های از ایرانیان داخل و خارج ایران به مسیح علی نژاد است که اتفاقا این افراد در بسیاری از اعتقادات سیاسی و مدنی هم نظر با وی هستند حتی از کمپین وی نیز بعضا حمایت نموده اند ولی در تحریم ورزش ایران هیچ وقت نخواستند با وی همراهی کنند زیرا تحریم به نوبه خود بسیار مشمئز کننده است.

در همین راستا سایت زیتون که وابسته به برخی از اعضای اتاق فکر جنبش سبز است در مقاله ای در این سایت با اشاره به این که کمپین آزادی های یواشکی در پی این است که نیاز های زنان ایران را اولویت بندی کند نوشته:”نه به حجاب اجباریخواسته‌ای محترم است، اما تقلیل دادن آن از یک کنش اجتماعی به «خواستی یواشکی»کشیدنِ خط بطلانی است بر تمام تجربه تاریخی یک ملت برای کنش اجتماعی.”

وی در ادامه با اعتراض به جنجال های علی نژاد در جهانی نمودن مشکل زنان ایرانی می نویسد:”خطای بزرگتر دعوت به مقابله‌ی جهانی برای حل مشکلی داخلی است. مسئله حقوق زنان، حجاب اجباری و… مسائل داخلی ایران یا به عبارت دیگر مشکل زنان ایرانی با حاکمیت این کشور است. دعوت دیگر کشور ها به دخالت در این موارد، تغییر  و تحریف و تقلیلِ مسئله از موضوعی اجتماعی و فراگیر، به مسئله‌ای سیاسی و گاه امنیتی است”

این مقاله با محکوم کردن تحریم ورزش زنان ایران به بهانه حجاب اجباری این عمل را بدترین کاری که ممکن بود در حق زنان ایران انجام شود دانست. نویسنده این مقاله در پایان با تاسف می نویسد” «میزبانی ایران» برای این بازی‌های جهانی نه به دلیل تلاش‌های دولتی یا حتی فدراسیون که مرهون زحمت‌های زنان ورزشکار در این رشته است زحمتی که به سادگی در حال برباد رفتن توسط برخی مدعیانِ «فعال حقوق زنان» است.”

انتهای پیام/

 

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme