https://telegram.me/empireoflies

جنایاتی که ایرانی‌ها هرگز فراموش نمی‌کنند

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: گفتگوهای مستقیمی که میان ایران و آمریکا در خلال مذاکرات مذاکرات هسته‌ای صورت می گیرد، توجه بیشتر ناظران را به خود جلب کرده است و در این میان تحلیل ها و نظرات مختلفی در این خصوص ارائه می شود، اما بسیاری دیوار بی اعتمادی ایرانیان به آمریکا را بسیار بلندتر از حد تصور قلمداد می کنند.

در همین زمینه “ریچارد کِلَس” کارمند سابق وزارت دفاع آمریکا در مطلبی به ریشه‌یابی نفرت مردم ایران از رابطه با آمریکا پرداخته است.

ریچارد کلس عضو مرکز کنترل و عدم اشاعه تسلیحات، به عنوان بازوی تحقیقاتی “شورای جهان قابل زندگی” و مشاور کنگره آمریکا، در مطلبی با عنوان “جستجوی ایران در گوگل: ریشه های بی‌اعتمادی” می نویسد: «اگر می خواهید ریشه بی اعتمادی و دشمنی میان ایران و آمریکا را بفهمید، کافی است در مورد چهار موضوع در تاریخ روابط ایران و آمریکا جستجو کنید.»

این پایگاه موضوعات مهم چهارگانه مورد اشاره را “دکتر محمد مصدق، بحران گروگان گیری، حمایت آمریکا از عراق علیه ایران، و پرواز ایران ایر ۶۵۵” عنوان می کند.

کلس در مورد دکتر محمد مصدق می نویسد: «این رهبر منتخب قانونی که جسارت ملی کردن ثروت نفت کشور خود و دفاع موفق از آن در مقابل سازمان ملل و دادگاه جهانی را داشت، عمیقاً منافع نفتی انگلستان را در خطر قرار داد. پس از آن که انواع تحریم ها، تهدید به تجاوز، و محاصره [اقتصادی] بدون هیچ نتیجه ای به شکست انجامید، انگلستان به “هری ترومن” رئیس جمهور آمریکا رو کرد تا در سرنگونی او به آن ها کمک کند. ترومن از این مطلب سرباز زد، اما ” دوایت دیوید آیزنهاور” رئیس جمهور آمریکا بعد از او به درخواست های انگلستان نه نگفت.»

او با تأکید بر به خاطر سپردن نقش “سفارت آمریکا” در این قضیه می نویسد: «به این ترتیب سازمان سیا و اطلاعات انگلستان مرکز فرماندهی کودتا را در سفارت آمریکا ترتیب دادند و کودتا در دومین تلاش در اوت ۱۹۵۳ به ثمر نشست».

مصدق پس از کودتای ۲۸ مرداد و در دادگاه نظامی؛ او در این دادگاه به سه سال حبس مجرد (انفرادی) محکوم شد

کلس در ادامه می نویسد: «بریتانیا و آمریکایی ها بعد از آن مجدداً سلطنت محمدرضا پهلوی پسر شاه دیکتاتور پیشین را به روی کار آوردند و از طریق ارتش و پلیس سری ساواک که توسط سیا آموزش دیده بود، حکمرانی او را تضمین کردند. آمریکا از شاه به عنوان ستون سیاست منطقه ای خود به خصوص در زمان ریاست جمهوری نیکسون در این کشور حمایت کرد، رآکتور هسته ای تحقیقاتی به شاه فروخت و با خوشحالی در مقابل دلارهای نفتی، سلاح های پیشرفته او را تأمین کرد. شاه به شکل روزافزون مستبد و دیکتاتور، خودمحور و فاسد شد. اعتراضات بالا گرفت و درست در زمانی که کارتر رئیس جمهور بی حواس آمریکا در اواخر ۱۹۷۷ به تهران رفت و پهلوی را پادشاه “جزیره ثبات” منطقه نامید، ایران در موج اعتراضات و خشونت فرو رفت. شاه کمتر از یک سال بعد از ایران گریخت و در پی آن دانشجویان ایرانی سفارت آمریکا را در اختیار و تسخیر خود درآوردند.»

نویسنده می افزاید: «آمریکایی های اندکی یا این تاریخچه آشنا هستند. تمام ایرانی ها هم از آن اطلاع دارند و عمیقاً از این اتفاق  نسبت به آمریکایی ها احساس خشم و تنفر می کنند.»

وی با اشاره به “بحران گروگانگیری” می نویسد: «هم آمریکایی ها و هم ایرانی ها با حادثه دوم آشنایی دارند: بحران گروگانگیری ۱۹۸۱-۱۹۷۹ که طی آن ۵۲ کارمند سفارت آمریکا برای ۴۴۴ روز پس از تسخیر سفارت در حبس نگه داشته شدند.

فتیله این بحران از زمانی شعله ور شد که به شاه اجازه ورود به ایالات متحده برای درمان داده شد. دانشجویان بازگشت شاه را به قصد محاکمه و اعدام طلب می کردند و آمریکا را به عنوان شریک او در جرایم می دیدند.»

دانشجویان پیرو خط امام در حال ارائه اسناد جاسوسی آمریکائی ها

کلس با یادآوری کودتای براندازی مصدق می افزاید: «و ظاهراً دانشجویان نگران طرح ریزی کودتای دیگری در سفارت آمریکا بودند.»

او با اشاره به عبارت فارسی رایج برای تسخیر سفارت می نویسد: «عبارت فارسی گرفتن سفارت “تسخیر لانه جاسوسی آمریکا” است. و [این چنین شد که] آمریکا “شیطان بزرگ” نام گرفت.»

او در ادامه می نویسد: «آمریکا بر روی واقعه تسخیر به عنوان نقض قوانین بین المللی تمرکز کرد و روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع نمود. هیچ گفتگوی عمومی رسمی میان دو کشور تا پیش از مذاکرات اخیر هسته ای نبوده است.»

کلس با اشاره به برخی تماس های غیررسمی می نویسد: «”مک فارلند” مشاور امنیت ملی ریگان در جریان افتضاح “ایران کنترا” به تهران رفت. همچنین برخی همکاری ها میان واشنگتن و تهران در زمان ورود نیروهای آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ به وقوع پیوست که با قرار دادن ایران در “محور شرارت” به دست “جرج دبلیو بوش” در سخنرانی سالانه جلسه مشترک کنگره در ۲۰۰۲ این همکاری ها قطع شد.»

کارمند سابق وزارت دفاع آمریکا در ادامه با اشاره به حمایت آمریکا از عراق علیه ایران می نویسد: «سومین مورد حادثه، کمتر شناخته شده؛ اما اسفناک تر است. در آشفتگی پس از انقلاب ایران، صدام حسین با استفاده از فرصت تصاحب سرزمین ارزشمند، قصد تبدیل شدن به قدرت سلطه گر منطقه را از سر گذراند. در سپتامبر ۱۹۸۰، صدام با آغاز اقدامات خصمانه، جنگ ۸ ساله طولانی و خونریزی علیه ایران به راه انداخت.»

کارمند سابق وزارت دفاع آمریکا با بازخوانی تلاشش های پشت پرده آمریکا علیه ایران در آغاز جنگ تحمیلی می نویسد: «در جریان بحران گروگانگیری، ایده کمک به عراق علیه ایران به ذهن دولت ریگان خطور کرد، به ویژه در زمانی که معلوم شد ایران تا حدی به خاطر انتقال پنهانی تسلیحات آمریکا به ایران، دست بالاتر را در مقابل عراق دارد. در ۱۹۸۲، ریگان رئیس جمهور آمریکا با امضای دستور اجرایی مطالعات امنیت ملی (NSSD 4-82) “دونالد رامسفلد” را به عنوان نماینده ویژه خود منصوب کرد. در نتیجه سفرهای رامسفلد به عراق در ۱۹۸۳ و ۱۹۸۴، این کشور از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج شد. فناوری تجاری و با استفاده دوگانه در مقابل انظار به عراق سرازیر شد، همچنان که به تسلیحات کشورهای ثالث اجازه داده شد اغلب از مسیر دلالان اسلحه راه خود را به بغداد باز کنند.»

دونالد رامسفلد، نماینده ویژه آمریکا و صدام دیکتاتور عراق

او ادامه می دهد: «سطح مساعدت آمریکا به عراق بالغ بر میلیاردها دلار بود و شامل بمب های شیمیایی و خوشه ای، و “سیاه زخم” می شد. بر اساس گفته “چارلز دوِلفِر” از هیئت بررسی عراق (ISG) تجهیز مسلحانه به سیاه زخم با تمایل و فشار آمریکا انجام گرفت. آمریکا همچنین وظیفه تأمین بالکرد، اطلاعات راهبردی و تاکتیکی، و آموزش نظامی به عراق صدام را بر عهده داشت. استفاده از بعضی اطلاعات برای شناسایی شکاف های دفاعی عراق، به به‌کارگیری سلاح های شیمیایی منجر شد. پرسنل نظامی آمریکا با پشتیبانی مستقیم شامل حضور عوامل اطلاعاتی در خاک عراق از بغداد حمایت کردند. آمریکا همچنین قطعنامه ۱۹۸۴ ایران حاوی سرزنش عراق به خاطر استفاده از سلاح های شیمیایی را سرکوب کرد.»

کلس تأکید می کند: «عراق از بیش از ۱۰۰ هزار سلاح شیمیایی علیه ایران استفاده کرد. اما ایران مقابله به مثل نکرد و چنین سلاح هایی را مخالف اعتقادات اسلام اعلام کرد، دقیقاً همانطور که اکنون سلاح های هسته ای را ممنوع اعلام کرده است.»

او می افزاید: «آمریکایی های کمی هستند که این را می دانند. افراد زیادی در ایران هستند که هنوز جراحات جسمی و روانی آن را تحمل می کنند.»

حمله شیمیایی رژیم بعث به شهر مهران تنها نمونه ای از جنایات صدام علیه ایران بود

او می افزاید: «در اکتبر ۱۹۸۹ جورج بوش پدر با امضای دستورالعمل اجرایی امنیت ملی ۲۶، امنیت نفت خلیج فارس را منافع ملی آمریکا اعلام کرد و رابطه با عراق را به سود ثبات منطقه دانست. ده ماه بعد، عراق به کویت تجاوز کرد.»

ریچارد کلاس با اشاره به پرواز ۶۵۵ هواپیمایی ایران به عنوان چهارمین حادثه می نویسد: «در روز سوم جولای ۱۹۸۸، چندماه قبل از آتش بس جنگ ایران و عراق، “ناوشکن یو اس اس وینسنس” (CG49) در منطقه عملیاتی در خلیج فارس با شلیک به پرواز ایران ایر ۶۵۵ مسیر تهران به دبی باعث سقوط این هواپیما شد.

همه ۲۹۰ سرنشین ایرباس A300B2 نابود شدند. بسیاری از آن ها ایرانی بودند و تعداد زیادی بچه در میان آن ها بود. هواپیما در محدوده آسمان ایران و بر فراز آب های داخلی ایران قرار داشت. با وجود انکار اولیه، مشخص شد ناوشکن وینسنس نیز در آب های منطقه ای ایران شناور بوده است.

آمریکا اظهار کرد هواپیما توسط خدمه به اشتباه هواپیمای F-14 ایرانی در حال حمله به کشتی فرض شده، بر خلاف آن که هواپیما در حال صعود بود و از یک کد هویت‌یاب فرستنده غیرنظامی در یکی از مسیرهای معمول پرواز ایران ایر استفاده می کرد. ایران این حادثه را اقدام عامدانه جنگی در میانه جنگ با عراق اعلام کرد.»

کودک بی گناه ایرانی، قربانی حمله به هواپیمای مسافربری ایر ۶۵۵ توسط آمریکا

کلاس می افزاید: «۸ سال بعد آمریکا برای خاتمه به شکایت ایران در دیوان بین المللی دادگستری (ICJ) محکوم به پرداخت ۱۳۱٫۶ میلیون دلار غرامت شد. آمریکا ابراز تأسف کرد اما هرگز اعتراف به تقصیر یا عذرخواهی نکرد. برعکس، جورج بوش پدر در زمان تبلیغات انتخاباتی ۱۹۸۸ خود اعلام کرد: «من هرگز از طرف آمریکا عذرخواهی نمی کنم. حقایق اهمیتی برای من ندارد… من آدم عذرخواهی بکنی -از طرف آمریکا- نیستم.» [!]

ریچارد بکس کارمند سابق وزارت دفاع آمریکا در پایان مخاطبین خود را به مقایسه این حادثه با واقعه مشابهی در زمان حاضر دعوت می کند. او می نویسد: «این حرکت را با واکنش آمریکا به سقوط پرواز شماره ۱۷ هواپیمایی مالزی بر فراز اوکراین در ۲۳ سال و ۲ هفته بعد از آن مقایسه کنید.»

تصویر مربوط به دیوارنویسی علیه آمریکایی ها بعد از کودتای ۲۸ مرداد (YANKE GO HOME) که به دستور زاهدی در حال پاک شدن است

انتهای پیام/جام نیوز

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme