https://telegram.me/empireoflies
هدف اسکای نیوز عربی دروغ پردازی درباره حکومت ایران از مرحله پس از براندازی رژیم شاهنشاهی در سال ١٩٧٩ است زمانی که جریان دینی در ایران توانست تمام احزاب و گروه های لیبرال، چپ و غیره را کنار بزند و انقلاب را از منحرف شدن رهایی بخشد.

جمهوری اسلامی از جمهوری تا اسلامی و نقش روحانیت در انقلاب

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: به گزارش الحیات انگلستان، “جمهوری رهبر” نام یک فیلم مستند است که شبکه “اسکای نیوز عربی” جمعه آینده در ضمن مجموعه فیلم های پژوهشی “مستند” آن را پخش خواهد کرد. هدف این فیلم وارونه جلوه دادن واقعیتهای انقلاب و آن چیزی است که اتفاق افتاد.

جمهوری اسلامی از جمهوری تا اسلامی و نقش روحانیت در انقلاب

تلاش اسکای نیوز برای سیاه کردن چهره جمهوری اسلامی و انقلاب با نشان دادن چنین فیلمهای غیر واقعی همزمان با رحلت جانگداز رهبر کبیر انقلاب در حالی است که هدف این فیلم “دروغ پردازی درباره حکومت ایران از مرحله پس از براندازی رژیم شاهنشاهی در سال ١٩٧٩ است زمانی که جریان دینی در ایران توانست تمام احزاب و گروه های لیبرال، چپ و غیره را کنار بزند و انقلاب را از منحرف شدن رهایی بخشد.

در اندیشه سیاسی امام خمینی (ره)، جمهوری شکل حقوقی رژیم است که توسط خود مردم تعیین می‌شود. در واقع مفهوم «جمهوری» در کلام و اندیشه امام به همان معنایی است که در همه جا هست و به نوعی فرم و شکل حکومت را تشکیل می‌دهد و مفهوم «اسلامی» نیز که محتوای آن فرم را که قوانین الهی است، بیان می‌دارد. در همین زمینه ایشان در مناسبت‌ها و مکان‌های گوناگون می‌فرمایند؛

جمهوری اسلامی از جمهوری تا اسلامی و نقش روحانیت در انقلاب

«ما خواستار جمهوری اسلامی هستیم، جمهوری فرم و شکل حکومت را تشکیل می‌دهد و اسلامی یعنی محتوای آن فرم، که قوانین الهی است». (صحیفه امام، ج۵، ص۳۹۸)

براین اساس، جمهوری به معنای قرار داشتن حق حاکمیت در دست خود مردم است. کلمه جمهوری شکل حکومت را مشخص می‌کند و کلمه اسلامی محتوای حکومت را تعیین می‌کند.

حکومت جمهوری یعنی حکومتی که حق انتخاب با همه مردم است قطع نظر از اینکه مرد یا زن، سفید یا سیاه دارای این عقیده یا آن عقیده باشند فقط شرط بلوغ سنی و رشد عقلی معتبر است نه چیز دیگر کلمه اسلامی محتوای حکومت را بیان می‌کند یعنی حکومت با اصول ومقررات اسلامی اداره می‌شود و در مدار اصول اسلامی حرکت کند. چون اسلامی به عنوان یک دین در عین حال یک مکتب و یک ایدئولوژی است طرحی است برای زندگی بشر در همه ابعاد و شئون آن پس جمهوری اسلامی یعنی حکومتی که شکل آن انتخاب رئیس حکومت از سوی عامه مردم و محتوای آن اسلامی است.

برای اکثریت قاطع ملت ایران،ایمان و اعتقاد راسخ به اصول اسلام داشتن و بی‌چون و چرا دانستن آن اصول، نه گناه است و نه عیب، آنچه که می‌تواند گناه و عیب باشد. این است که این اکثریت مسلمان به اقلیت بی‌اعتقاد اجازه چون و چرا ندهد. برخی اسلامی بودن جمهوری را منافی با روح دموکراسی می‌دانند علت این است که دموکراسی مورد قبول آن همان دموکراسی قرن هیجدهم است که در آن حقوق انسان در مسائل مربوط به معیشت و خوراک و مسکن و پوشاک و آزادی در انتخاب راه معیشت مادی خلاصه می‌شود اما اینکه مکتب و عقیده و وابستگی به یک ایمان هم جزو حقوق انسانی است و اینکه اوج انسانیت در وارستگی از غریزه و از تبعیت و از محیطهای طبیعی و اجتماعی و در وابستگی به عقیده و ایمان و آرمان است بکلی به فراموشی سپرده شده است.

جمهوری اسلامی یعنی جامعه اسلامی یعنی جامعه توحیدی یعنی جامعه‌ای براساس جهان بینی توحیدی که بر طبق آن جهان ماهیت از اوئی و به سوی اوئی دارد. و اینجهان بینی دارای یک ایدئولوژی توحیدی است که از آن به توحید عملی تعبیر می‌شود، یعنی رسیدن انسان به یگانگی اخلاقی و یگانگی اجتماعی که هر دوی اینها در آیه کریمه معروفی که رسول اکرمصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم در صدر نامه‌هایش به شخصیتهای جهان آنرا ثبت می‌کرد مندرج است.

جمهوری اسلامی از جمهوری تا اسلامی و نقش روحانیت در انقلاب

(آیه ۶۳-آل عمران) قل یا اهل الکتاب تعالو الی کلمه سواء بینا و بینکم الانعبد‌الا الله و لا نشرک به شیئا و لا یتخذ بعضاً اربابا من دون ا…

جمله تعالو الی کلمه سواء بیننا و بینکم توحید نظری و جمله لایتخذ بعضنا بعضاَ اربابا … توحید عملی اجتماعی را که مساوی است با آزادی و دموکراسی در اصلی‌ترین شکلش نشان می‌دهد.
موضوع مهم دیگری که در شبکه اسکای نیوز عربی قرار است به انحراف کشیده شده و وارونه جلوه داده شود مربوط کم رنگ کردن نقش روحانیت در شکل گیری انقلاب اسلامی ؟

اما پاسخ :

به جرئت می توان گفت که روحانیت در ساختار سیاسی و اجتماعی ایران از دوره صفویه به این سو، نقش مرجع و هدایت کننده داشته و تنها گروهی بوده است که توان به جنبش درآوردن توده ها را داشته است. همین نقش در شکل گیری، پیشبرد و پیروزی انقلاب اسلامی ایران، پررنگ تر از قبل به ظهور رسید و همگان اقتدار معنوی و سیاسی این قشر عظیم را به عینه مشاهده نمودند از این روی می توان نقش روحانیت در انقلاب اسلامی را به شرح زیر توضیح داد:

الف) رهبری:

جمهوری اسلامی از جمهوری تا اسلامی و نقش روحانیت در انقلاب

در همه انقلاب ها نقش رهبری در ایجاد و تکوین خط جدید و به دنبال آن نظام سیاسی و اجتماعی جدید، انکار ناپذیر است. اما این نقش در بعضی از انقلاب ها مانند انقلاب اسلامی ایران قابل ملاحظه تر به نظر می رسد. بی گمان سرآغاز نهضت مردمی ایران بر ضد حکومت شاهنشاهی از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ می باشد . نقش تعیین کننده رهبری یک روحانی آگاه به نام امام خمینی (ره) نشان دهنده عظمت جایگاه علماء و نخبگان روحانی در بین عوام و خواص است. امام (ره) به عنوان یک مرجع مسلّم تقلید هدایت و راهبری نهضت عظیم اسلامی ملت ایران را به عهده گرفت و این هدایت را با پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ و تثبیت نظام جمهوری اسلامی تکمیل نمود. در دوران تبعید ۱۵ ساله او از وطن، هر چند نقش حضور او کمرنگ تر از قبل جلوه می کرد، اما با این حال هیچگاه از خاطره ها محو نشد. بلکه هر از چند گاهی با سخنرانی ها و اعلامیه های شورانگیز خود، مردم را به ادامه روند نهضت دلگرم تر می نمود. از این گذشته، شاگردان و مریدان روحانی او به عنوان حلقه واسطه، ارتباط امام با ملت را حفظ کرده و در غیاب او، رهبری و هدایت نهضت در داخل ایران را بر عهده گرفتند. البته این عمل، پیامدهای سختی نیز به همراه داشت. دستگیری، شکنجه، آزار و اذیت و در نهایت، شهادت برخی از یاران صمیمی امام از سوی رژیم دیکتاتوری پهلوی چالش هایی را متوجه رهبری روحانیت نمود اما این چالش ها هرگز موجب ایستایی و رخوت رهبری آنان نشد، چرا که در بهمن ۱۳۵۷ رهبری چندین ساله نهضت مردم ایران توسط روحانیت آگاه موجب سقوط سلطنت ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران شد.

ب) بسیج مردم

جمهوری اسلامی از جمهوری تا اسلامی و نقش روحانیت در انقلاب

در اغلب جنبش های توده ای ایران، علماء و روحانیون نقش کلیدی در برانگیختن توده های مسلمان داشته اند. واقعه رژی و تحریم تنباکو و امتیاز ننگین رویتر و ده ها رویداد دیگر، حکایت از این می کند که قدرت مرجع تقلید در بسیج توده های مردم از هر کس دیگر بیشتر است. “گوستاولوبون” معتقد است: “بررسی یقین توده در دوران های عقیدتی و چه در زمان قیام های بزرگ سیاسی قرن گذشته، نشان می دهد که این یقین ها، همیشه شکل مشخصی دارند که من نام بهتری از “دین حسی” برای آن نمی شناسم.”۱

بنابراین حس ناشی از اعتقاد دین یکی از مهمترین عوامل محرک توده هاست و مسلّماً آن گروه اجتماعی می تواند در بسیج توده ها نقش مهمتری ایفاء نماید که با اعتقادات و احساسات دینی مردم سر و کار داشته باشد که در ایران این گروه روحانیون بودند.۲

نقش روحانیت در سازماندهی و بسیج توده ها از راه های مختلف انجام می پذیرفت:

۱٫ مساجد:

مسجد از دیر باز در زندگی مسلمانان نقش محوری و مؤثری داشته است. این مکان مقدس، در نظام اجتماعی مسلمانان فقط کارکرد مذهبی و عبادی نداشته است، بلکه مکانی عمومی برای تشکیل جلسات مهم برای مسائل حیاتی بوده است “نیکی کدی” در این مورد معتقد است که: “طبقه وسیعی از تحصیل کرده ها، دانشجویان، طبقه سیاسی جدید و تهیدستان شهری تحت تاثیر و سازماندهی مساجد ستون فقرات سیاست نوین مردمی را فراهم ساختند.”۳ این گونه جاذبه ها در واقع تحت تاثیر روحانیون برجسته ای صورت می گرفت که جوان ها به آن اعتقاد و اعتماد داشتند. مانند دکتر محمد مفتح در مسجد امیر المومنین ـ علیه السّلام ـ امیر آباد، آیت الله سعیدی در مسجد موسی بن جعفر ـ علیه السّلام ـ و همین طور مساجدی مانند هدایت، الجواد و حسینیه ارشاد که توسط روحانیون برجسته ای مانند: شهید هاشمی نژاد، شهید مطهری، آیت الله خامنه ای، آقای رفسنجانی و … هدایت می شد. مساجد همچنین عامل مهمی در تکثیر و ارسال پیام های رهبران انقلاب به پیروان در اقصی نقاط کشور بودند. از این گذشته، عمده ترین ابزار روحانیت برای رابطه با اقشار مختلف مردم مساجد و منابر بودند.

۲٫ اطلاع رسانی و آگاه کردن مردم

مقدمه هر بسیج سیاسی، شبکه های اطلاع رسانی برای سازماندهی نیروهای انقلابی است. روحانیت نیز از چند طریق به اطلاع رسانی و آگاهی مردم همت می گماشتند. این روش ها عبارت بودند از: سخنرانی ها، گفتگوها، اطلاعیه ها، اعلامیه ها، تلگراف ها، نوارها و….

۳٫ مراسم مذهبی و عزاداری

از جمله عواملی که روحانیت برای بسیج سیاسی در انقلاب اسلامی از آن به طور گسترده استفاده نمود، مراسم گوناگون مذهبی از قبیل دهه های محرم و صفر و اعیاد مذهبی بودند. از این گذشته برخی از مراسم مذهبی دیگر مانند مراسم ختم و چهلم ها و… نیز بهترین مکان برای آگاهی و بسیج توده ها محسوب می گشت. حتی جرقه اولین مخالفت ها نیز در مراسم ختم فرزند امام در سال ۱۳۵۶ زده شد. در واقع آخرین ضربه به رژیم در عاشورای سال ۱۳۵۷ زده شد. چنان که ۲ تا ۳ میلیون نفر در تهران ۷۰۰ هزار نفر در مشهد و ۵۰۰ هزار نفر در اصفهان راه پیمایی کردند.

ج) تبیین و ترویج ایدئولوژی انقلاب اسلامی

جمهوری اسلامی از جمهوری تا اسلامی و نقش روحانیت در انقلاب

ایدئولوژی ها ابزار اصلی بسیج سیاسی در انقلاب ها مطرح می شوند. انقلاب اسلامی نیز مانند هر انقلاب دیگری دارای ایدئولوژی فراگیر بود که این ایدئولوژی بیش از هر عامل دیگری بر مذهب تشیع استوار بود. آن بخش از علماء و روحانیون که از توانایی و سطح علمی و فقهی بالاتری برخوردار بودند، همراه امام، ایدئولوگ های اصلی انقلاب بودند هر چند روحانیون تنها افراد تدوین کننده ایدئولوژی اسلامی نبودند و برخی روشنفکران مذهبی نیز نقشی ایفاء نموده اند، اما با این حال نقش روحانیون جلوه دیگری داشت. در این میان، امام خمینی (ره) به عنوان ایدئولوگ اصلی انقلاب اسلامی محسوب می شد. ایشان به عنوان رهبر اصلی انقلاب از عنصر آگاهی و اندیشه و برنامه بدون مبارزه غافل نبوده، خود بیش ترین تلاش را برای آگاهی بخشی به توده ها انجام داد. عمده ترین فعالیت ایشان در این زمینه، تدریس و تالیف کتاب “ولایت فقیه” در بهمن ۱۳۴۸ بود. در این کتاب، همه کار ویژه های مربوط به ایدئولوژی انقلابی مطرح شده و راه مبارزه برای رسیدن به آن جامعه آرمانی بیان گردیده است. غیر از امام، می توان به سه روحانی برجسته دیگر اشاره نمود که به نوعی تئوریسین و ایدئولوگ انقلاب ـ بعد از امام ـ محسوب می شدند. شهید مطهری، شهید بهشتی، و شهید مفتح. استاد مطهری فلسفه و ایدئولوژی را برای مبارزه علیه رژیم شاهنشاهی برگزیده بود. او نه تنها دست اندر کار ارائه ایدئولوژی اصیل اسلامی بود، بلکه از منتقدین اصلی سایر ایدئولوژی ها نیز به شمار می آمد. شهید بهشتی نیز به عنوان متفکر و سازمان دهنده انقلاب محسوب می شد. او نقش مهمی در شکل دهی فکری و عملی در انقلاب اسلامی داشت. از عمده فعالیت های آن شهید، طرح موضوعات اسلامی روز برای دانشجویان و طلبه های جوان بود که مقدمات ایدئولوژی انقلاب را فراهم می نمود.

دکتر مفتح نیز پس از امام و شهیدان مطهری و بهشتی، از جمله روحانیون فعالی بود که برای عرضه و گسترش یک ایدئولوژی انقلابی مبتنی بر اسلام، تلاش فراوانی در محیط های دانشگاهی و حوزوی نمود و نقش به سزایی در وحدت دو نهاد تاثیر گذار حوزه و دانشگاه داشت.

د) ایجاد همبستگی میان نیروهای مخالف:

ائتلاف مردمی نیروهای مخالف، یکی از مهم ترین عوامل پیروزی انقلاب اسلامی محسوب می شد. این ائتلاف توسط روحانیت آگاه و در راس آن، امام خمینی (ره) صورت پذیرفت. ایشان در پیام ها و اعلامیه های مختلف، همه نیروهای مخالف رژیم را به اتحاد و یکدلی دعوت می نمود. به عنوان مثال در یکی از پیام ها تاکید می نماید که : ” مخالفت ها را کنار بگذارید و با هم دوست باشید. همه با هم، هم قدم باشید… ما همه باید دست به هم بدهیم… “۴ نقش وحدت بخش این پیام ها در امکان ائتلافی فراگیر. میان مخالفین متعدد رژیم تاثیر گذار بود. علاوه بر این پیام ها، سایر روحانیون نیز تا حد امکان، سعی در وحدت و همکاری با سایر نیروهای مبارز غیر روحانی داشتند.

و) عامل اصلی انقلاب اسلامی:

مهندس مهدی بازرگان اولین رییس دولت موقت پس از پیروزی انقلاب اسلامی معتقد بود فاتح اصلی انقلاب اسلامی روحانیت ایران بود. او می گوید: “روحانیت تشیع به رهبری قاطعانه و مدبرانه یکی از مراجع تقلید خود، به عنوان اسلام و برای اجرا و اشاعه آن با نیروی معتقدات عمیق ملت ایران و استفاده از سُنن و سرمایه های عظیم شیعی و پس از تجربیات عدیده تاریخی به بزرگترین پیروزی حکومتی نایل آمده است تا آنجا که اگر انقلاب اسلامی ایران را انقلاب روحانی ایران بنامیم و همین واژه را در عناوین دیگر نظام به کار ببریم، دور از واقعیت نرفته ایم.”۵ حضرت آیت الله خامنه ای نیز در این مورد می گویند: “نظام اسلامی به طبیعت خود، نظامی وابسته به علمای دین است و علمای دین هم از این حیث که در پدید آوردن این نظام، سهم وافر داشته اند و هم از این جهت که مردم درباره نظام به آن ها مراجعه می کنند و هم از این جهت که خود، از جهات مختلف و در مشاغل مختلف نظام مسئول اند، وظیفه سنگینی به عهده دارند.”۶

یعنی می توان این نظریه را پذیرفت که: حاکمیت قشر روحانی در تثبیت اسلامی بودن انقلاب و محکم کردن آن یا در سازوکار تاسیس جمهوری اسلامی و کار فکری و نظری بر روی قانون اساسی نقش مهمی داشته است.

هـ) مدیریت بحران پس از انقلاب:

روحانیت، نقش راهبردی و اساسی خود را در دوران پس از پیروزی انقلاب نیز حفظ کرد. چرا که انقلاب ها همیشه توام با غلیان احساسات توده های مردم است. در انقلاب ها، نهادها، سازمانها و تشکلات سنتی جامعه که حامی و حافظ روابط اجتماعی اند فرو می پاشد و با توجه به جامعه آرمانی مد نظر انقلابیون، بسیاری از ساختارهای سنتی که ممکن است فوایدی هم داشته باشد دچار تزلزل شده، سازمان ها و نهاد های جدیدی با نیروهای تازه نفس، امّا بی تجربه به وجود می آید که همه این عوامل مجموعاً جوّ جامعه را ناآرام و متشنج می کند. یکی از مهمترین کار ویژه های رهبران انقلابی در هر انقلاب، آرام نمودن جو جامعه برای سازندگی و اصلاح ساختارها به صورت قانونی، آرام و بدون هیاهوست. روحانیون نیز که یکی از شأن های مهم و گروه های مرجع برای توده های مردم در حرکت توده ای بودند، نقش به سزایی در آرام سازی جو ملتهب جامعه داشته اند.

در نتیجه می توان گفت که نقش روحانیت در پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ملت ایران، تعیین کننده و راهبردی بوده است، نقش آنان را می توان در: ۱٫ رهبری ۲٫ بسیج توده ها ۳٫ تبیین و ترویج ایدئولوژی انقلاب اسلامی ۴٫ همبستگی میان نیروهای مخالف ۵٫ عامل اصلی انقلاب ۶٫ آرام سازی جو ملتهب جامعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و موارد کلی و عمومی مشابه جستجو کرد.

موضوع بعدی مورد تاکید اسکای نیوز عنوان جمهوری رهبری است که برای عنوان برنامه خود در نظر گرفته است که با واقعیتهای جمهوری اسلامی ایران همخوانی ندارد.

برابر مقاله منتشره در مجله مطالعات انقلاب اسلامی، احتمال فساد حکومت و سوءاستفاده از قدرت توسط حاکمان، در همه نظامهای سیاسی دنیا کم وبیش وجود دارد؛ اما با قاطعیت مبتنی بر استدلال و منطق می توان ادعا کرد که ضریب این احتمال در نظام جمهوری اسلامی (با به کارگیری دقت و حسیاست بیش از حد بر مقوله های چهارگانه: صفات و شرایط، روشهای تعیین، اختیارات، و کنترل و نظارت بر رهبری) به حداقل ممکن کاهش پیدا می کند و سلامت و اتقان حکومت تا حد اطمینان آوری، تضمین می گردد.

ضمنا ارکانی مانند انتخابات و قوه مجریه و قضائیه و نهاد های ناظر همواره برابر اصول قانون اساسی به فعالیتهای خود در راستای قوانین جمهوری اسلامی عمل می کنند.

 
منبع: بولتن نیوز
انتهای پیام/

هدف اسکای نیوز عربی دروغ پردازی درباره حکومت ایران از مرحله پس از براندازی رژیم شاهنشاهی در سال ١٩٧٩ است زمانی که جریان دینی در ایران توانست تمام احزاب و گروه های لیبرال، چپ و غیره را کنار بزند و انقلاب را از منحرف شدن رهایی بخشد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme