https://telegram.me/empireoflies
به تازگی در یک برنامه تلویزیونی از «جشن هنر پهلوی» در مقابل جشنواره تئاتر فجر تمجید شد.

تمجید از جشن هنر پهلوی در مقابل جشنواره تئاتر فجر

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغبرنامه تلویزیونی «چشم شب روشن»، شنبه شب گذشته به نظاره صحبت‌های یکی از مهمانان برنامه در مقایسه جشن هنر شیراز و جشنواره تئاتر فجر نشست!

فردی به نام محسن حسینی، از کارگردانان و بازیگران تئاتر در بخشی از این برنامه که تماما به نقد جشنواره تئاتر فجر اختصاص داشت، گفت:

«کسانی که در جشن هنر شیراز شرکت می‌کردند… آنجا یک سکوی پرتاب بود.

نظام ارزش‌گذاری را می‌بینید!؟ آیا جشنواره تئاتر فجر توانسته به جایی برسد؟»

*اگرچه برنامه خوب «چشم شب روشن» به کارگردانی آقای محمد صالح‌علا توانسته است جای خود را در میان مخاطبان رسانه ملی باز کند اما پر واضح است که دقت در انتخاب میهمانان برنامه و جلوگیری از صحبت درباره مقولاتی که در زمان طاغوت نیز مورد انتقادات گسترده قرار داشت؛ یک ضرورت است.

جشن هنر شیراز، فستیوالی بود که فرح پهلوی تلاش می‌کرد با رویکردهای مورد علاقه خود آنرا به اجرا دربیاورد و قبح برخی برنامه‌های آن به جایی رسید که حتی رجال آن دوران نیز  معترض شاه شدند.

آنتونی پارسونز آخرین سفیر انگلستان در ایران قبل از انقلاب، درباره جشن هنر شیراز می‌گوید:

«فستیوال بین‌المللی هنری شیراز (جشن هنر شیراز) که سالانه برگزار می‌شد از آغاز به علت نوآوری‌ها و نمایش‌هایی که با روحیات جامعه سنتی و اسلامی ایران تطبیق نمی‌کرد موجب تضادها و مباحثاتی شده بود. از جمله نمایشات مسخره‌ای که من از این جشن بیاد دارم صحنه‌ای از نمایش رقاصان برزیلی بود که در حین رقص سر مرغ‌های زنده را با دندان جدا می‌کردند، یا نمایشی از هیجان و از خود بیخود شدن مردم در حال عزاداری که بی‌شباهت به مراسم تعزیه نبود و نشان دادن آن در یک کشور مسلمان به هیچ‌وجه تناسبی نداشت.

جشن هنر شیراز در سال ۱۹۷۷ از نظر کثرت صحنه‌های اهانت‌آمیز به ارزش‌های اخلاقی ایرانیان از جشن‌های پیشین فراتر رفته بود. به طور مثال یک شاهد عینی، صحنه‌هایی از نمایشی را که موضوع آن آثار شوم اشغال بیگانه بود برای من تعریف کرد. گروه تئاتری که این نمایش را ترتیب داده بودند یک باب مغازه را در یکی از خیابان های پر رفت و آمد شیراز اجاره کرده و ظاهراً می‌خواستند برنامه خود را به طور کاملاً طبیعی در کنار خیابان اجرا کنندصحنه نمایش نیمی در داخل مغازه و نیمی در پیاده‌رو مقابل آن بود. یکی از صحنه‌ها که در پیاده‌رو اجرا می‌شد تجاوز به عنف بود که به طور کامل (نه به طور نمایشی و وانمودسازی) به وسیله یک مرد (کاملاً عریان یا بدون شلوار ـ درست به خاطر ندارم) با یک زن که پیراهنش به وسیله مرد متجاوز چاک داده می‌شد در مقابل چشم همه صورت می‌گرفت. صحنه مسخره دیگر پایان نمایش هم این بود که یکی از هنرپیشگان اصلی نمایش باز هم در پیاده‌رو شلوار خود را کنده هفت‌تیری در پشت خود می‌گذاشت و به این ترتیب تظاهر به انتحار می‌کرد.

واکنش مردم عادی شیراز که ضمن گردش در خیابان یا خرید از مغازه‌ها با چنین صحنه‌ مسخره و تنفرانگیزی روبرو می‌شدند، معلوم است، ولی موضوع به شیراز محدود نشد و طوفان اعتراضی که علیه این نمایش برخاست به مطبوعات و تلویزیون هم رسید. من به خاطر دارم که این موضوع را با شاه در میان گذاشتم و به او گفتم اگر چنین نمایشی به طور مثال در انگلیس اجرا می‌شد کارگردان و هنرپیشگان آن جان سالم بدر نمی‌بردند. شاه خندید و چیزی نگفت.»[۲]

در همان زمان، شهید «آیت‌الله دستغیب» از روحانیون مشهور استان فارس نیز سخنرانی اعتراضی غرّایی در این زمینه انجام داد که منجر به خیزش عمومی در شهر شد. [۳]

لازم به توضیح است که اگرچه جشنواره تئاتر فجر نیز با اشکالات بعضا بزرگی روبروست [۴] اما در هیچ نظام حکومتی در دنیا، وجود اشکال به معنی کنایه زدن فعالیت‌های حکومت سابق نیست. خاصّه فعالیت‌هایی که به قاعده‌ای ذره‌ای هم جای دفاع ندارند و تنها سند نکبت و بدسیرتی بوجودآورندگان خویش هستند.

انتهای پیام/مشرق

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

به تازگی در یک برنامه تلویزیونی از «جشن هنر پهلوی» در مقابل جشنواره تئاتر فجر تمجید شد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme