https://telegram.me/empireoflies

جزئیات جدید از نامه پنجم اوباما به ایران

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: اواخر اردیبهشت جانشین فرمانده سپاه در یک سخنرانی از نامه نگاری های رییس جمهور آمریکا و درخواست وی از ایران برای کمک به حل مشکلات جهان صحبت کرد؛ خبری که در فضای آن روزها گم شد و کمتر بدان توجه شد. اشاره سردار حسین سلامی به نامه ای بود که رییس جمهور آمریکا اواخر سال گذشته یا احتمالاً فروردین ماه امسال برای پنجمین بار به رهبر معظم انقلاب نوشته و آنچنان که مشخص است بار دیگر از ایران خواسته است برای حل مشکلات جهان همکاری کند.

پرهبر معظم انقلاب در  بیانات فروردین ماه امسال در اجتماع عظیم زائران و مجاوران حرم رضوی به محتوای درخواست های آمریکایی ها بعد از برجام اشاره کردند. ایشان فرمودند: «حرف طرف مقابل یعنی همان دستگاه تبلیغاتی و فکرساز و جریانساز، این است که میگوید ایران دارای ظرفیت های فراوان اقتصادی است و هدف از توافق هسته ای این بود که کشور ایران بتواند از این ظرفیتها استفاده کند؛ خب، این توافق انجام گرفت لکن این توافق کافی نیست و مسائل دیگری هم هست که در آنها هم بایستی ملّت ایران، دولت ایران، مسوولان ایران تصمیم بگیرند و اقدام بکنند؛ مثلاً فرض بفرمایید امروز در منطقه غرب آسیا -یعنی همین منطقه ای که غربی ها به آن میگویند خاورمیانه- جنجال ها و آشفتگی های بسیاری هست؛ خب، این مشکل برای کلّ منطقه است و اگر میخواهید کشور شما از این مشکل نجات پیدا کند، باید سعی کنید این جنجال ها فروبنشیند. چه کار کنیم؟ با آمریکا همکاری کنیم، هم فکری کنیم، جلسه کنیم، بنشینیم، گفت وگو کنیم و یک مدلی را طبق میل آمریکایی ها یا طبق توافق آمریکایی ها انتخاب کنیم.»

رییس جمهور آمریکا با پذیرش واقعیت جمهوری اسلامی در این نامه ها و با پذیرش ایران مقتدر، درخواست های خود برای حل مشکلات طرفین را به درخواست کمک برای حل مشکلات جهان ارتقا داده است.

چه کسی پیام میدهد؟

معمولاً نامه هایی که اوباما به رهبر معظم انقلاب مینویسند یا از طریق سفیر آمریکا در سازمان ملل به سفیر ایران تحویل داده میشود یا از طریق سفیر سوییس در تهران به مقامات کشورمان تحویل داده میشود. نامه اخیر از طریق جولیو هاس سفیر سوییس در تهران به مقامات ایران تحویل داده شده است. درباره روال تحویل نامه های اوباما به مقامات ایران، آقای منوچهر متکی درباره اولین نامه ای که اوباما به رهبر معظم انقلاب نوشت میگوید: این نامه توسط سفیر آمریکا در سازمان ملل به سفیر ما تحویل داده شد و ایشان به ایران آوردند که ما در وزارت خارجه آن را ترجمه کرده و برای مقام معظم رهبری فرستادیم. روزنامه واشنگتن پست درباره دومین نامه اوباما به رهبر معظم انقلاب مینویسد که این نامه از طریق سفارت سوییس در تهران به مقامات ایرانی منتقل شده است.

چه پیامی میدهند؟

در پنج نامه ای که اوباما به رهبر ایران نوشته است مسیر درخواست های وی از مذاکره برای حل مشکلات دو کشور تا درخواست کمک از ایران برای حل مشکلات منطقه وجهان و تغییر خط داده است. این تغییر در نامه های اوباما با مروری بر سخنان رهبر معظم انقلاب درباره نامه نگاری های رییس جمهور آمریکا روشن میشود.  اردیبهشت ماه سال ۸۸ پیش از انتخابات ریاست جمهوری آن سال، باراک اوباما رییس جمهور آمریکا نامه ای به رهبر انقلاب مینویسند. به نوشته سی ان ان در این نامه اوباما درخواست مذاکره برای حل مسائل دو کشور را مطرح میکند. روایت رهبر معظم انقلاب از این نامه و حسن نیت آمریکاییها جالب است.  رهبر معظم انقلاب در خطبه های نماز جمعه معروف ۲۹ خرداد سال ۸۸ به نامه ای که رییس جمهور آمریکا برای ایشان نوشته بود اشاره میکنند و ضمن مخالفت با زورآزمایی های خیابانی آن مقطع و نقل قول برخی مقامات آمریکایی در آن هنگامه، مبنی بر اینکه ما منتظر چنین روزهایی بودیم که مردم به خیابانها بریزند، فرمودند: «این سخنان در حالی بیان میشود که از آن طرف نامه مینویسند و ابراز علاقه برای روابط و اظهار احترام به جمهوری اسلامی میکنند، کدام را باید باور کرد ؟

نامه های بی جواب

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی این نامه را تأیید کرد و محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت که در این سالها آمریکاییها چهار نامه به رهبر انقلاب نوشتند. نامه اول را رهبری پاسخ داد. اوباما نامه دومش را هنگام فتنه ۸۸ نوشت و رهبری به نامه های دوم و سوم و چهارم اوباما پاسخ ندادند و در هفته های اخیر سخن از نامه دیگری از رییس جمهور آمریکاست که در آن برای مذاکره درباره حل مشکلات جهانی از  ایران استمداد شده است؛ مشکلاتی که امروز مسائل منطقه به ویژه سوریه و عراق را به مهمترین چالش بین المللی تبدیل کرده و راه برون رفت از این کلاف پیچیده و سردرگم جز از طریق هم فکری و همراهی با جمهوری اسلامی میسر نیست.

بعید به نظر می رسد که نامه اخیر اوباما که آفتاب ریاستش بر آمریکا رو به غروب است و بی اعتمادی و بی اعتباری قول و قرارهای او بیش از هر زمانی بر ایرانیان مسجل شده است، پاسخی متفاوت از سه نامه اخیرش داشته باشد.

منبع: صبح نو

انتهای پیام/

اواخر اردیبهشت جانشین فرمانده سپاه در یک سخنرانی از نامه‌نگاری‌های رییس‌جمهور آمریکا و درخواست وی از ایران برای کمک به حل مشکلات جهان صحبت کرد؛ خبری که در فضای آن روزها گم شد و کمتر بدان توجه شد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme