https://telegram.me/empireoflies

جریمه برای شراکت در جنایات جنگی علیه مسلمانان

به گزارش «امپراتوری دروغ» به نقل از دیده‌بان، بوسنی و هرزگوین، کشوری در جنوب شرقی اروپا، ابتدا با عنوان جمهوری سوسیالیستی بوسنی و هرزگوین، بخشی از جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی بود. اسفند ۱۳۷۰(مارس ۱۹۹۲) این کشور اعلام استقلال کرد. دقیقا یک روز پس از به رسمیت شناخته شدن بوسنی و هرزگوین به عنوان کشوری مستقل، یعنی ۷ آوریل ۱۹۹۲، این کشور توسط صربستان مورد تجاوز قرارگرفت.

درجنگ صربها علیه مسلمانان بوسنیایی بزرگترین و سازمان‌یافته‌ترین نقض حقوق بشر و خشونت، تجاوز به زنان مسلمان صورت گرفت به طوری که همگان بر این باورند که صرب‌ها از آن به عنوان سلاح پاکسازی قومی استفاده می‌کردند. البته در کنار صرب‌ها نیروهایی اعزامی از برخی کشورها از جمله هلند هم در این جنایت و نقض حقوق بشری شرکت داشتند. در همین رابطه مسئول قتل عام بیش از ٣٠٠ مسلمان بوسنیایی دولت هلند شناخته شد.

دادگاهی در هلند حکم داده است مسئولیت حقوقی قتل بیش از٣٠٠ مرد وکودک مسلمان بوسنیایی در شهر سربرنینسا به دست صرب‌ها در سال ١٩٩۵ بر عهده دولت هلند است.این افراد بخشی از ۵٠٠٠ نفر مسلمان بوسنیایی بودند که درماه ژوئیه به سربازان حافظ صلح هلندی پناه آورده بودند. در ادامه کشف بزرگترین گور دسته‌جمعی جنگ بوسنی، قتل عام سربرنیتسا بزرگترین جنایت در قاره اروپا از زمان پایان جنگ جهانی دوم محسوب می شود.

دادگاه هلندی در لاهه، پایتخت اداری آن کشور، گفت که نیروی حافظ صلح هلندی برای حمایت و حفاظت از مسلمانان بوسنیایی اقدام نکرد، در حالی که باید می‌دانست که خطر نسل‌کشی مسلمانان وجود دارد. سربازان هلندی این افراد را به صرب‌ها تحویل دادند. به گفته دادگاه، ارتش باید می‌دانست که آنها در صورت تحویل داده شدن به صرب‌ها کشته خواهند شد. دادگاه، دولت هلند را به پرداخت خسارت به خانواده‌های این قربانیان محکوم کرده است.

0.593339001285593787 nf00136091-3

درطول مدت جنگ داخلی در بوسنی در سالهای ١۹٩۵-١٩٩٢، با گسترش عملیات نظامی پاکسازی قومی مسلمانان توسط صربها، بسیاری از مسلمانان بوسنی به شهر سربرنیتسا پناه آوردند که در سال ١٩٩٣ توسط سازمان ملل «محل امن» اعلام شده بود. این شهر پس از دو سال محاصره، در سال ١٩٩۵ به دست صربها افتاد و واحدهای ارتشی هلند که به عنوان بخشی ازحافظان صلح سازمان ملل متحد در شهر مستقر بودند، مسلمانان را به ارتش صربها تحویل دادند.

حدود ٨٠٠٠ مرد و پسر مسلمان بوسنیایی به دست صربها قتل عام شدند و در گورهای دسته جمعی در حاشیه شهر دفن شدند. قاضی لاریسا الوین، در روند دادرسی پرونده «نسل‌کشی سربرنیتسا»، دولت هلند را در مسئولیت مرگ بیش از ۳۰۰ مسلمان بوسنیایی سهیم دانست. پیشینه ماجرا به ۱۳ ژوئیه سال ۱۹۹۵ بر می‌گردد. کشته‌شدگان در اردوگاهی تحت حفاظت سربازان کلاه آبی هلند «صلح‌بانان سازمان ملل» به سر می‌بردند. اتهام واحدهای هلندی آن است که مسلمانان بوسنی را مجبور به ترک این اردوگاه کرده‌اند.

pcabc7719fbb2bc8ab1fb252cd051ad86b srebrenica1

در حکم دادگاه قید شده که سربازان هلندی باید می‌دانستند که خروج این افراد از اردوگاه به معنای مرگ آنهاست. با صدور این حکم امکان طرح شکایات دیگر برای دریافت خسارت از هلند وجود دارد. این حکم ممکن است ماموریت‌های آتی سازمان ملل را نیز تحت شعاع قرار دهد و دولت‌ها را محتاط‌تر کند. یک سال قبل نیز دیوان‌عالی هلند، دولت این کشور را در مرگ سه مسلمان بوسنیایی مسئول شناخت. مبنای این حکم، شکایت دو نفر از بستگان قربانیان جنگ بوسنی در سال ۲۰۰۲ بود.

در قتل‌عام سربرنیتسا در شرق بوسنی، نزدیک ۸۰۰۰ مرد مسلمان با هجوم نیروهای صرب تحت فرماندهی راتکو ملادیچ کشته شدند. این در حالی بود که این شهر کوچک جزو مناطق امن و تحت حفاظت سازمان ملل قرار داشت.این قتل‌عام، مهیب‌ترین جنایت جنگی در اروپا پس از جنگ دوم جهانی شناخته می‌شود. راتکو ملادیچ در سال ۲۰۱۱ پس از ده سال زندگی مخفی بازداشت شد.

Srebrenica-Genocide-

دیوان‌عالی هلند پیش‌تر درخواست محکومیت دولت این کشور به اتهام مشارکت در «نسل‌کشی سربرنیتسا» را رد کرده است. این شکایت از سوی «انجمن مادران سربرنیتسا» پیگیری می‌شود.لازم به ذکراست که پاکسازی قومی و نسل کشی غیر انسانی و پایمال نمودن حقوق انسانی، هنوز به کارمی رود و توسط متجاوزین غربی درکشور هایی مسلمان چون فلسطین، افغانستان،سوریه وعراق استفاده می شود.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme