https://telegram.me/empireoflies

جرائم تلگرامی را پشت گوش نیندازید

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغپلیس فتا با ورود به سال جدید مسئولیتی دارد تا با جدیت بیشتر امنیت را به عنوان محصول ارائه شده خود به مردم تقدیم ارائه دهد تا کمتر کسی در فضای مجازی دچار خسارت در ابعاد مختلف شود.

در سال جدید، استفاده از تکنیک‌های نوین کشف جرم در فضای مجازی، افزایش ارتباط با سازمان‌های پولی و مالی برای پیشگیری از آسیب‌ها، چالش‌ها، جرایم و تهدیدات پیش‌رو در راستای تأمین امنیت آحاد جامعه در دستور کار قرار دارد تا در سال ۹۶ شاهد کمترین میزان تشکیل پرونده و کاهش آمار جرایم در این بخش باشیم.

مراقب کلاهبرداران سایبر باشید
در روزهای پیش از سال که تب خرید خصوصا خریدهای اینترنتی داغ شده بود، کلاهبرداران سایبری بی کار ننشسته و با ایجاد صفحات فیشینگ به دنبال انجام اعمال مجرمانه خود بودند. کاربران در همه حال به ویژه ایام عید باید کمال دقت را داشته باشند تا تنها از سایت‌های دارای مجوز و نماد اعتماد اقدام به خرید کنند و دقت لازم را در مورد صفحات پرداخت بانک‌ها داشته باشند تا صفحه پرداختی مورد نظر صفحه‌ای جعلی برای به دست آوردن اطلاعات حساب‌شان نباشد.

افزایش ضریب رصد در فضای سایبر
مجرمانی که هم‌اکنون به فکر خالی کردن حساب مردم هستند مطمئن باشند با تلاش‌های پلیس فتا در کوتاه ترین زمان ممکن شناسایی و به دست قانون سپرده می‌شوند.

موضوع اینترنت‌های رایگان موجود در هتل‌ها و دیگر مراکز رفاهی در نگاه اول به عنوان خدمات مناسب در ذهن مراجعه‌کنندگان شناخته می‌شود، اما استفاده از اینترنت رایگان خود تهدیدی جدی محسوب می‌شود که از طریق آن هکرها بدون در اختیار داشتن رمز عبور به راحتی می‌توانند به اطلاعات شخصی افراد دسترسی پیدا کنند؛ لذا از هموطنان عزیز درخواست می‌شود تا با هوشیاری بیشتری نسبت به استفاده از اینترنت رایگان اقدام کنند تا مجرمان نامرئی به حریم خصوصی‌شان نفوذ نکنند.

هشدار در زمینه استفاده از اینترنت رایگان
البته سردار هادیانفر، رئیس پلیس فتا از مردم خواست پیش از سفر اطلاعات موجود در گوشی‌های تلفن همراه خود را در هارد و یا فلش کارت جدا گانه تخلیه کرده و اطلاعات را در جایی امن نگه‌داری کنند. همچنین کاربران باید نسبت به استفاده از رمزهای ترکیبی و پیچیده مانند حروف، علائم و عدد برای لپ تاپ، تبلت و تلفن همراه و پرهیز استفاده از رمزهای ساده مانند «۱، ۲، ۳ و غیره؛ a، b، c و سال تولد توجه بیشتری داشته باشند. همچنین با این رویکرد در صورت مفقود شدن و یا سرقت این دستگاه‌ها امکان دسترسی به اطلاعات موجود در آنها برای افراد بسیار سخت می‌شود.

بخش عمده‌ای از جرائم، در برداشت غیر مجاز حوزه دستگاه‌های کارتخوان صورت می‌گیرد؛ بنابراین در هنگام خرید افراد رمز کارت بانکی خود را در اختیار فرد فروشنده قرار ندهند و از وی درخواست کنند که خود از دستگاه کارتخوان استفاده کند. فروشنده باید دستگاه پوز را به گونه‌ای قرار بدهد که در محل دید فروشنده و خریدار باشد به گونه‌ای که فروشنده قادر باشد رمز خود را وارد کنند. همچنین در صورتی که افراد کارت خود را در اختیار فروشنده قرار می‌دهند، رمز خود با صدای بلند اعلام نکنند؛ چرا که در ازدحام جمعیت امکان سرقت کارت بانکی آنها وجود داشته و با توجه به اینکه رمز قبلا بر ملا شده است عملا امکان برداشت غیر مجاز برای سارق فراهم می‌شود.
 
تبلیغات اغواء کننده 
امروزه ۴۳۳ درصد از جرایمی که در کشور در حال وقوع است در تلگرام رخ می‌دهد، در این خصوص هموطنان باید هوشمندانه به تبلیغات اغواء‌کننده در کانال‌های تلگرام و اینستاگرام که ۲۰ درصد جرائم را به خود اختصاص می‌دهند، توجه نکنند. 

۱۵ روز؛ حداقل زمان کشف پرونده‌های جرایم سایبری در ایران  
علی رغم رشد ۶۳ درصدی جرائم فضای مجازی در کشور نسبت به مدت مشابه در سال قبل، پلیس فتا بیش از ۸۸۸  درصد جرایم را کشف کرده است. همچنین حداقل جهانی در متوسط زمان کشف پرونده‌های سایبری بیش از ۴۴ روز می‌باشد؛ این در شرایطی است که در کشور بطور متوسط زمان کشف ۱۵ روز است.
 
ارتباط آنلاین با ۱۷۲ پلیس سایبر دنیا
ارتباط پلیس فتا با ۱۷۲۲ پلیس سایبری جهان است و هم‌اکنون با تعاملات ایجاد شده به صورت آنلاین اشتراک‌گذاری اطلاعات جرم و مجرم در عرصه بین‌المللی صورت می‌گیرد که همین موضوع باعث افزایش ضریب پیشگیری از وقوع جرم شده است، اما برخی از کمبودهای قانونی و یا مغایرت‌های موجود بین قوانین ما با دیگر کشورها مانع از به ثمر رسیدن برخی از پرونده‌ها محسوب می‌شود که با تلاش‌ها و تعاملات سازنده، بخش عمده‌ای از موانع در حال برطرف شدن است.
 
در سال ۹۵۵ رسیدگی به هزاران پرونده سرقت و کلاهبرداری و هتک حیثیت و … با شکایات مردمی و احقاق حقوق آنان در این فضا و همچنین پیشگیری و مقابله موثر با جرائم سایبری موجب شده که مجرمان احساس ناامنی کنند و پلیس فتا توانسته نشان دهد حتی در مقایسه با سایر کشورها بعنوان نمونه‌ای از پلیس سایبری موفق، مطرح شده است.

وجود پلیس فتا باعث افزایش هزینه ارتکاب جرم در فضای مجازی شده است و نسبت به سال‌های گذشته تمایل به ارتکاب جرم به شدت کاهش یافته اما در برخی از پرونده‌ها همچون هتک حیثیت و برداشت غیر مجاز شاهد آمار بالای تشکیل پرونده هستیم که که این پرونده‌ها خوشبختانه در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نتیجه ختم شده‌اند. 

ارسال گزارشات مردمی به سایت پلیس فتا 
پلیس فتا در همه بیانیه‌ها از هموطنان خواست می‌کند تا به هشدارهای پلیس فتا توجه کنند و در صورت مشاهده موارد مشکوک، موضوع را از طریق سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی، جهت رسیدگی اعلام کنند.

منبع: ایکنا

انتهای پیام/

امروزه ۴۳ درصد از جرایمی که در کشور در حال وقوع است در تلگرام رخ می‌دهد، در این خصوص هم‌وطنان باید هوشمندانه به تبلیغات اغواء‌کننده در کانال‌های تلگرام و اینستاگرام که ۲۰ درصد جرائم را به خود اختصاص می‌دهند، توجه نکنند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme