https://telegram.me/empireoflies

جدال تحلیل‌گر و مجری BBC بر سر دروغ‌گویی در این شبکه

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغبی بی سی فارسی از دیر باز که به صورت رادیویی برای مردم ایران پخش می شد خاطرات بسیار منفی و تلخی را از خود برای مردم ایران باقی گذاشته است.

این رادیو حتی در روز های منتهی به انقلاب نیز رویه نان به نرخ روز خور خود را به همه نشان داد تا جایی که بسیاری از سلطنت طلبان به دلیل عملکردش در اواخر دوران پهلوی این شبکه و عوامل آن را به انقلابی بودن ! متهم می کنند.

در طول چند سال اخیر بر اثر رصد مداوم و برخی از اطلاعات پنهان محرز شده که شبکه بی بی سی فارسی نه تنها رسالت خود را صرفا خبر رسانی بی طرفانه قرار نداده بلکه رسالت اصلی این بنگاه خبر پراکنی شایعه سازی و سانسور و بالاتر از این ها جاسوس پروری و جاسوس گزینی در میان فارسی زبانان است.

البته بی بی سی فارسی همیشه تلاش دارد تا خود را در امر خبر رسانی بی طرف جلوه دهد و وانمود می کند که اصول خبری را بر اساس آن چیزی که در دنیا پذیرفته شده رعایت می کند البته گاهی هم پیش می آید که این شبکه وقتی در تنگنا قرار گرفته و مورد نقد مخاطبان و اهل فن قرار می گیرد اعتراف می کند که این روش کار بر اساس اصول سردبیری بی بی سی است که با زبان بی زبانی گفته می شود که در پشت پرده این شبکه چه خبری است.

مجریان و خبرنگاران این شبکه هم از همین اصول پیروی می کنند و همواره ادعا دارند که در عین انتقاد پذیری بسیار بالایی که دارند به سیاست های این شبکه خبری جاسوسی هم پایبند هستند و هیچ گاه از آن عدول نمی کنند.

این سیاست ها را تمام کارمندان این شبکه چه بخواهند و چه نخواهند باید باور داشته باشند و همواره برای آن نیز تبلیغ کنند. به عنوان مثال خبرنگاران این شبکه بنگاه بی بی سی را یک سروگردن بالاتر از رسانه های تصویری دیگر فارسی زبان می دانند و همواره خود را به رخ دیگران می کشند.

مهدی پرپانچی از مجریان این شبکه در توئیتی به نقل از جورج اورول سر جاسوس سازمان جاسوسی انگلیس نوشته که روزنامه نگارى یعنى انتشار چیزى که بعضى ها نمى خواهند منتشر شود. غیر آن، روابط عمومى است.

این حرف یعنی که رسالت بی بی سی انتشار اخباری است که در داخل ایران و حکومت ایران اهتمامی به انتشار آن ها ندارد و اگر می خواهید خبری را که هیچ کجا گفته نمی شود بشنوید باید آن را از بی بی سی جستجو نمایید.

در خصوص سوابق جورج اورول که در قالب رمان و داستان چه تفکرات و اعتقاداتی را در دوران جنگ سرد بر علیه انقلاب ها و به خصوص بلوک شرق ترویج می کرد بماند ولی از این حرف مجری بی بی سی به راحتی نمی توان عبور کرد چرا که بی بی سی فارسی در قالبی زیبا چنان دروغ ها و شایعات را به خورد مخاطب می دهد که در چند سال پس از تاسیس این شبکه تقریبا صدای تمام طیف های ضد انقلاب هم از دودوزه بازی های بی بی سی در آمده است .

این نقد ها تند و به حق گاها از بین تحلیل گران و کارمندان بی بی سی هم بوده. مثلا در خصوص دروغ پراکنی های بی بی سی ، علی علیزاده در توئیتی به نقل از اورول نوشته ۶ ماهیست در BBC کار میکنم…در BBC ادم خیلی زود ذهنیت تبلیغاتچی-پروپاگاندایی پیدا میکند و حیله گری می‌اموزد.

این جواب دندان شکن علی علیزاده باعث شد که بسیاری از مخاطبین از رویکرد اخیر وی حمایت کنند و وی را صدایی بدانند که از داخل بی بی سی بر سر کارمندان و سیاست های آن هوار می شود و خواب را از چشمانشان ربوده است.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme