https://telegram.me/empireoflies

تمرکز غربی-عربی روی حزب‌الله پس از برجام!

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: از زمانی که بحث رسیدن به یک توافق هسته‌ای بین ایران و گرو‌ه ۱+۵ جدی شد سرنوشت حزب‌الله لبنان به عنوان کلیدی‌ترین متحد ایران پس از این توافق مورد گمانه‌زنی ناظران قرار گرفت. هنوز دو ماه از اجرای برجام نمی‌گذارد که حملات عربستان سعودی و متحدان عربی و غربی‌اش علیه حزب‌الله لبنان به صورت بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است. اول اسفند ماه عربستان سعودی اعلام کرد از کمک ۳ میلیارد دلاری به ارتش لبنان منصرف شده است تا بدین طریق حزب‌الله را تحت فشار قرار دهد. پس از این اقدام رسانه‌های همسو با ریاض تبلیغاتی گسترده‌ انجام داده‌اند تا افکار عمومی مردم لبنان را علیه حزب‌الله بسیج کنند و همزمان بحرین، امارات متحده عربی و عربستان سعودی با صدور بیانیه‌‌هایی از شهروندان خود که در لبنان حضور دارند خواستند این کشور را ترک کنند.  

شورای همکاری خلیج فارس در نشست روز چهارشنبه خود در جده، حزب‌الله لبنان را در فهرست به اصطلاح تروریستی خود قرار داد. عبداللطیف الزیانی، دبیرکل شورای همکاری در پایان نشست دیروز اعلام کرد: «مقرر شد تمامی فرماندهان، رهبران و سازمان‌های مرتبط و اعضای حزب‌الله از سوی شش کشور شورای همکاری خلیج فارس در فهرست تروریستی شورا قرار بگیرند و از این پس هرگونه همکاری با آنها در کشورهای عضو، جرم محسوب می‌شود.» پیشتر عمان به عنوان یکی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با تروریستی خواندن حزب‌الله مخالفت کرده بود اما ظاهراً پس از ادعاهای اخیر ریاض مبنی بر دخالت نظامی حزب‌الله در یمن و انتشار ویدئوهایی در این باره، سعودی‌ها توانستند مسقط را نیز متقاعد کنند تا با تروریستی خواندن حزب‌الله مخالفتی نکند. این اقدام شورای همکاری پس از آن صورت می‌گیرد که طی چند روز گذشته کشورهای عضو این شورا و همچنین رسانه‌های وابسته به آنها جنگ روانی گسترده‌ای علیه حزب‌الله به راه‌ انداخته‌اند.
تحلیلگران این اقدام سعودی‌ها را نشانه سردرگمی آنها توصیف کردند. دیوید کانر دبیربخش خاورمیانه‌ فارین پالیسی در صفحه توئیتر خود نوشت: «سعودی‌ها قبلا هم در سال ۲۰۱۴ حزب‌الله را به عنوان یک گروه تروریستی اعلام کرده بودند. اعلام مجدد آن امروز، نشان از نبود بصیرت برای چگونگی برخورد [با حزب‌الله] حکایت دارد.» قرار دادن حزب‌الله در لیست گروه‌های تروریستی شورای همکاری خلیج‌فارس یک روز پس از سخنرانی سید‌حسن نصرالله دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی لبنان صورت گرفت. وی هدف سعودی‌ها و برخی طرف‌های داخلی لبنانی را ایجاد تنش دراین کشور و ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی دانست و گفت: «عربستان اعلام کرده است کمک ۳ میلیارد دلاری خود به ارتش لبنان را قطع کرده است، تمام نشانه‌ها حاکی از این است که این کمک مالی پس از فوت «عبدالله بن عبدالعزیز» قطع شده است و ارتباطی به موضع ما ندارد، اما به خاطر اختلافات و مشکلاتی که با حزب‌الله دارند، سعی می‌کنند توقف این کمک مالی را به حساب حزب‌الله بگذارند.»
سیدحسن نصرالله ادامه داد: آن‌گونه که مشخص است برخی در جریان ۱۴ مارس آرزو دارند تا عربستان همانند یمن به لبنان نیز حمله کند تا آنها پیروز شوند، از همین رو برخی‌ها در لبنان به سخن گفتن در مورد عربیت و هویت عربی و آرزوها و موضوعات دنیای عرب پرداختند، طی هفته‌های اخیر می‌شنویم و تا قبل از این خبری از این‌گونه صحبت‌ها نبود. وی با اشاره به موضعگیری عربستان علیه وزیر خارجه لبنان در پی حادثه حمله به سفارت عربستان در ایران تأکید کرد که «جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان فرد مظلومی است و او تعرض به سفارت عربستان در تهران را محکوم کرده بود. دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه تأکید کرد که در این معرکه، از هیچ کدام از همپیمانانمان نمی‌خواهیم خودش را به زحمت بیندازد و حزب‌الله به تنهایی می‌تواند این معرکه را پیش ببرد.
سیدحسن نصرالله در ادامه افزود: مسئله‌ای که در رابطه با حزب‌الله وجود دارد این است که بنا به نظر سعودی‌ها، نیروهای سیاسی لبنانی باید با حزب‌الله بجنگند تا حزب‌الله از موضع خود در قبال عربستان کوتاه بیاید. نصرالله تاکید کرد که عربستان از دست حزب‌الله عصبانی است و این درگیری جدید نیست و مشکل این کشور با حزب‌الله از سال ۲۰۰۵ وجود دارد، این در حالی است که ما ساکت هستیم. دبیرکل حزب‌الله تصریح کرد که همه جنگ‌های منطقه به صورت غیرمستقیم صورت گرفت، اما یمن جنگ مستقیمی را  که عربستان به راه انداخته است تجربه کرده است. هر کس می‌خواهد نسبت به این مسئله سکوت اختیار کند، سکوت کند اما ما در عین حال که موازین و منفعت ملی لبنان را در نظر می‌گیریم، نمی‌توانیم نسبت به ارتکاب جنایت‌های عربستان در یمن ساکت باشیم.
نصرالله گفت: اگر ساکت نبودن ما در مقابل جنایات سعودی، جرم ماست که به آن افتخار می‌کنیم. سخنرانی من در روز دوم تجاوز هوایی عربستان به یمن با ارزش‌ترین چیزی بود که در طول عمرم آن را به دست آوردم و این جهاد است زیرا در آن سخن حق گفتم. ملت یمن ملت مظلومی است به گونه‌ای که مظلومیت آن از ملت فلسطین هم بیشتر است و امروزه هیچ کس مانند ملت یمن مظلوم نیست.

 
منبع : روزنامه جوان
انتهای پیام/

از زمانی که بحث رسیدن به یک توافق هسته‌ای بین ایران و گرو‌ه ۱+۵ جدی شد سرنوشت حزب‌الله لبنان به عنوان کلیدی‌ترین متحد ایران پس از این توافق مورد گمانه‌زنی ناظران قرار گرفت.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme