https://telegram.me/empireoflies

تمام فجایع حج که در زمان مدیریت آل سعود رخ داد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: «اگر بخواهیم بی‌کفایتی‌ها و حرمت‌شکنی‌های رژیم سعودی فقط در موسم حج تمتع را لیست کنیم، فهرستی بلندبالا می‌شود که حتی چشم از خواندن آن خسته می‌شود.

به همین دلیل اکثر کارشناسان، جنایات آل سعود را که به کشته شدن بیش از ۱۰۰ زائر بیت‌الله الحرام انجامیده‌ است را لیست کرده‌اند.

کعبه، حرم امن الهی است. حرمی است که در حریم آن پراندن یک حشره موذی که روی بدن انسان نشسته باشد هم کفاره دارد. یعنی هر کس از پست‌ترین موجودات تا شریف‌ترین انسان‌ها در این حرم بیایند در امنیت کامل هستند.

اما متاسفانه گاهی حکومت انسان‌های دون پایه در طول تاریخ بر سر این خانه امن الهی سایه انداخته بود و خیانت‌های پی‌در پی آنان و هتک حرمت حریم امن الهی را روا دانستند.

اگر تاریخ را تورق کنیم به نیمه‌تمام گذاشتن حج ابراهیمی توسط حضرت اباعبدالله الحسین(علیه‌السلام) می‌رسیم و شمشیرهایی که زیر حوله‌های احرام برای قتل نوه رسول خدا بسته شده بود. سیدالشهدا (علیه‌السلام) برای حفظ حرمت بیت‌الله حج خود را نیمه تمام گذاشت و با تمام خانواده خود به سوی قربانگاه کربلا حرکت کرد تا فقط به امنیت حرم الهی خدشه وارد نشود.

حدود ۷۰ سال است که آل سعود حکومت عربستان و مدیریت حج تمتع را به عهده گرفتند. در این ۷۰ سال حدود ۲۰ فاجعه در موسم حج تمتع رخ داده که در آن بیش از ۱۰۰ حاجی از دنیا رفته‌اند. حوادثی که زیر ۱۰۰ نفر تلفات داشته هم بماند به جای خود.

نگاهی گذرا به فهرست بلندبالای فجایع رخ داده در موسم حج تمتع نشان می‌دهد هر پادشاهی که در حکومت آل سعود تغییر کند ذره‌ای از بی‌کفایتی این رژیم در مدیریت حج تمتع نمی‌کاهد هر چند که بسیاری از این فجایع عمدی است. نگاهی به این فهرست می‌اندازیم:

۱۹ آذر سال ۱۳۵۴ هجری شمسی (۱۰ دسامبر سال ۱۹۷۵) – آتش‌سوزی وسیعی براثر انفجار کپسول گاز در چادر زائران،‌ بیش از دویست زائر را در آتش سوزاند.

۲۹ آبان ۱۳۵۸ (۲۰ نوامبر ۱۹۷۹) – حمله مردان مسلح مخالف حکومت سعودی به مسجدالحرام و گروگان‌گیری ده‌ها زائر، هجوم مأموران امنیتی به داخل محل و درگیری‌ها ۱۵۰ کشته و ۵۶۰ زخمی بر جای گذاشت.

۹ مرداد ۱۳۶۶ (۳۱ ژوئیه ۱۹۸۷) – زائران ایرانی که قصد برپایی راهپیمایی موسوم به برائت از مشرکین را داشتند با مخالفت نیروهای امنیتی سعودی روبرو شدند. در جریان زد و خورد بین حجاج معترض ایرانی و مأموران امنیتی سعودی بیش از ۴۰۰ نفر کشته شدند.

۱۹ تیر ۱۳۶۸ (۱۰ ژوئیه ۱۹۸۹) – طی دو حمله در خارج از مسجدالحرام یک نفر کشته شد و ۱۶ نفر زخمی شدند. ۱۶ شهروند شیعه کویتی محکوم و چند هفته بعد اعدام شدند.

۱۱ تیر ۱۳۶۹ (۲ ژوئیه ۱۹۹۰(- بر اثر ازدحام، از کار افتادن دستگاه تهویهٔ هوا و هرج‌ومرج داخل تونلی منتهی به اماکن مذهبی مکه، ۱۴۲۶ نفر بر اثر خفگی و ماندن زیر دست‌وپا جان باختند.

۳ خرداد ۱۳۷۳ (۲۴ مه ۱۹۹۴) – در ازدحام و هرج‌ومرج طی مراسم پرتاب سنگ در منا ۲۷۰ نفر زیر دست‌وپا جان مانده و جان خود را از دست دادند.

۱۷ اردیبهشت ۱۳۷۴ (۷ مه ۱۹۹۵) – براثر حریق در چادر زائران ۳ نفر جان خود را ازدست‌داده و ۹۹ نفر مجروح شدند.

۲۶ فروردین ۱۳۷۶ (۱۵ آوریل ۱۹۹۷) – حریق عظیمی در اردوگاه زائران بالغ‌ بر ۳۴۰ نفر کشته و ۱۵۰۰ تن زخمی بر جای گذاشت.

۲۰ فروردین ۱۳۷۷ (۹ آوریل ۱۹۹۸) – طی ازدحام و هرج‌ومرج در منا حداقل ۱۱۸ نفر کشته و ۱۸۰ نفر زخمی شدند.

۱۵ اسفند ۱۳۷۹ (۵ مارس ۲۰۰۱) – ۳۵ زائر ازجمله ۲۳ زن در مراسم رمی جمرات زیر دست‌وپا تلف شدند.

۲۲ بهمن ۱۳۸۱ (۱۱ فوریه ۲۰۰۳) – ۱۴ زائر ازجمله ۶ زن در مراسم منا جان باختند.

۱۲ بهمن ۱۳۸۲ (۱ فوریه ۲۰۰۴) – ازدحام و هرج‌ومرج در مراسم سنگ‌اندازی به نماد شیطان ۲۵۱ کشته و صدها مجروح به بار آورد.

۳ بهمن ۱۳۸۳ (۲۲ ژانویه ۲۰۰۵) – طی مراسم رمی جمرات در منا ۳ زائر زیر دست و پا تلف شدند.

۱۶ دی ۱۳۸۴ (۶ ژانویه ۲۰۰۶) – فروریزی هتلی در مرکز مکه ۷۶ کشته بر جای نهاد.

۲۲ دی ۱۳۸۴ (۱۲ ژانویه ۲۰۰۶) – بیش از ۳۶۰ زائر در ازدحام و هرج‌ومرج طی مراسم سنگ‌اندازی در منا کشته شدند.

۲۰ شهریور ۱۳۹۴ (۱۱ سپتامبر ۲۰۱۵) – سقوط یک جرثقیل در مسجدالحرام، حدود ۱۱۰ کشته و نزدیک ۴۰۰ زخمی بر جای گذاشت.

و حالا در انتهای این لیست، ازدحام و بستن مسیر حجاج توسط نیروهای ارتش سعودی در مراسم «رمی جمرات» در منا را اضافه کنید که حدود ۵ هزار کشته و بالغ بر ۲ هزار مجروح به بار آورد.

چرا آزارها و بی‌کفایتی‌های رژیم سعودی در موسم حج تمتع پایانی ندارد.

همه این موارد در حالی است که رژیمی که خود را خادم الحرمین می‌داند، در ایام حج تمتع که بزرگترین مراسم همبستگی میان مسلمین جهان است، در زمان وقوع فاجعه منا، دست از کشتار بی‌رحمانه مردم یمن برنداشت و از ریختن هیچ آتشی بر سر مرد و زن، کودک و پیر مسلمان یمنی دریغ نکرد.

چگونه این رژیم خادمی این دو حرم بزرگ مسلمانان جهان را می‌کند؟ خادمی که دستش به خون مسلمانان آلوده است.»

انتهای پیام/فارس

بیش از ۲۰ مورد فاجعه در ۷۰ سال مدیریت حج تمتع توسط رژیم سعودی رخ داده است که هر فاجعه بیش از ۱۰۰ نفر کشته و مجروح داشته است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme