https://telegram.me/empireoflies

تلاش میزبانِ «صادق صبا» برای ترویج فرهنگ بیگانه!

اختصاصی به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: چند ماه پیش بود که «صادق صبا» مدیر پیشین بخش فارسی بی‌بی‌سی از ریاست و مدیریت این شبکه کنار گذاشته شد و «رزیتا لطفی» که قبلاً سردبیر خبر رادیو و تلویزیون «بی‌بی‌سی فارسی» بود، جای او را گرفت.

با همه خدماتی که «صادق صبا» برای انگلیسی‌ها انجام داد، در ۲۵مین سال کارش برای بی‌بی‌سی، از این رسانه کنار گذاشته شد. هرچند که خودش ادعا کرد استعفا داده و مانند بسیاری از افراد که سعی می‌کنند اخراج را رد کنند، گفته است: “… ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت آن رسیده که نیروهای تازه نفس تری این مسئولیت سنگین را به عهده بگیرند …”

صبا با آن سوابق مدیریتی در مطرح‌ترین رسانه فارسی‌زبان غیرایرانی و خدمت به ملکه انگلیس، کارش به جایی رسیده که از چند ماه گذشته اجرای برنامه‌ای در «رادیو فردا» را بدست گرفته است.

«صادق صبا» که روزی زیر نظر سازمان جاسوسی انگلستان MI6 مدیریت می‌کرد، اکنون چرخ روزگار کار را به جایی رسانده که زیر نظر سازمان سیا (رادیو فردا رسماً ارگان رسانه‌ای سازمان CIA در شرق اروپا) فعالیت می‌نماید.

صبا پیش از آغاز برنامه جدیدش با عنوان «میزبان» در گفت‌وگو با «نیوشا بقراطی» سردبیر «رادیو فردا» درباره برنامه‌اش گفته بود: “… در این برنامه با چهره‌های معروف ایرانی به عنوان میزبان مصاحبه می‌کنیم. اینها میزبان هستند و در یک میهمانی شام از پنج نفر از چهره‌های مورد علاقه‌شون، معاصر یا تاریخی، دعوت می‌کنند به عنوان میهمانان مورد علاقه‌شون و من از اونها می‌پرسم که چرا این افراد را دعوت کردند و اونها توضیح می‌دهند … در واقع این چالشی است که بخواهند بین اینهمه چهره‌های معاصر و تاریخی، پنج نفر را انتخاب کنند … اما وقتی پنج نفر را انتخاب کردند و دلیلش را گفتند، برای مخاطب خیلی جالب می‌شود …”

«صادق صبا» که پیشتر رئیس «بی‌بی‌سی فارسی» بود، اکنون ورودش به عرصه فرهنگی می‌تواند به عنوان ماموریت جدیدش قلمداد شود. به نظر می‌رسد دعوت از میهمانانی که خود آنها مهمانانی دعوت می‌کنند، نوعی شبکه‌سازی فرهنگی برای تبلیغ کالاهای فرهنگی واحد است.

میهمانان برنامه صبا از خواننده‌های زیرزمینی تا نویسنده‌های کهنسال را شامل می‌شود و خود صبا هم مدعیست که مخاطبان این برنامه‌ها از همه رده‌های سنی هستند.

با توجه به سابقه برنامه مذکور در ماه‌های اخیر و دعوت از افرادی مانند «حسین تهی»، «شادی امین»، «علیرضا نوری‌زاده»، «فرج سرکوهی» ، «ابراهیم گلستان» و …، مشخص است که «میزبان» به دنبال معرفی شخصیت‌های فرهنگی مورد نظر خود به مخاطبینش، از هر جریان یا تفکرِ مخالف جمهوری‌اسلامی است.

«علیرضا نوریزاده» و «صادق صبا»

باور ادعای «صادق صبا» مبنی بر جنبه سرگرمی داشتن برنامه مذکور، با وجود هزینه‌های هنگفت دولت آمریکا برای اینگونه رسانه‌ها، دور از عقلانیت است و قطعا برنامه «میزبان» هم اهداف خاصی را دنبال می‌کند.

شبیه برنامه «میزبان» در شبکه «بی‌بی‌سی فارسی» را می‌توان برنامه «دیدبان» که داراش شباهت اسمی نیز هستند، دانست. در برنامه «دیدبان»، «مسعود بهنود» به معرفی برخی از نشریات و روزنامه‌ها و نوشته‌های داخلی می‌پردازد و در واقع کالای فرهنگی مورد نظرش را به مخاطبین داخل کشور معرفی می‌کند و «صادق صبا» که دوستی نزدیکی با بهنود دارد، در برنامه «میزبان» نیز مسئولیتی مشابه را بر عهده گرفته است.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme