https://telegram.me/empireoflies

تلاش دست‎های پشت پرده در BBC برای انحلال صدای آمریکا

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: در ماههای اخیر اختلاف و درگیری در میان جبهه منفعل ضد انقلاب به خصوص اپوزیسیون واقع در آمریکا بر سر مدیریت شبکه های صدای آمریکا و رادیو فردا بیشتر شده است مثلا چندی پیش یکی از کارکنان رادیو فردا از این شبکه اخراج شد و دلیل آنم را انتقاد به مشی رادیو فردا در حمایت از اصلاح طلبان ایرانی دانست و در افشاگری هایی که انجام داد از حض.ر باندی به نام باند رشتی ها در این شبکه خبر داد که با افکاری بسته تنها افرادی را که با خودشان هم سو هستند را وارد این شبکه می کنند.

و یا چندی پیش هم انتقادات بسیار شدیدی به نوع عملکرد ستاره درخشش در صدای آمریکا از طرف افراد حاضر در این شبکه وارد شد که تبعات بسیار وخیمی را برای این شبکه دربر داشت که هنوز حاشیه های آن به گوش می رسد.

اما اخیرا سازمان بنگاه خبر پراکنی آمریکا، موسوم به بی بی جی BBG، گزارش سالانه خود را در ۷۶ صفحه منتشر کرد.۴ صفحه در این گزارش به بخش فارسی صدای آمریکا اختصاص یافته است.

در گزارش بی بی جی BBG،هدف بخش فارسی تلویزیون صدای آمریکا، دستیابی به مخاطبانی عنوان شده، که شامل «جوانان شهری که آگاه و فعال در دنیای مجازی» هستند، می شود. همچنین بی بی جی BBG در گزارش خود، بر «استراتژی دیجیتال» این رسانه تاکید دارد.به عبارتی ساده تر می گوید، صدای آمریکا برای جلب مخاطب در دنیای مجازی نقشه راه و برنامه دارد. از آن جا که هر جریانی را باید با مورد شبیه به خود بررسی کرد، تنها با نگاهی به حضور و فعالیت بخش فارسی بی بی سی BBC در دنیای مجازی، می توان به راحتی اعلام کرد، که بخش فارسی صدای آمریکا در این زمینه توفیقی نداشته، و از این جهت شکست خورده است. گفته شده بی بی سی در فیس بوک ۲ میلیون بیشتر از صدای آمریکا عضو دارد

صداى آمریکا در در عرصه حضور و فعالیت در فضای مجازی در مقابسه با بى بى سى بسیار عقب است، و عرصه را بر بی بی سی در فضای مجازی هم باخته است.
در حالی که بی بی سی در فیس بوک بیش از ۴ٓ میلیون و ۱۷۶هزار نفر عضو دارد، مخاطب رسمی فیس بوکی صدای آمریکا، بیش از ۲ میلیون و ۳۰۴ هزار نفر است.این در حالی است که فیس بوک صدای آمریکا،صفحه فیس بوک برنامه توقیف شده «پارازیت» را ، با حدود ۱ و نیم میلیون عضو به خود اضافه کرده ، و گرنه در واقع کم تر از ۱ میلیون عضو حقیقی دارد. همچنین بی بی سی در تلگرام ۱۰ برابر بیشتر از صدای آمریکا عضو دارد

حکایت به این جا ختم نمی شود،در تلگرام محبوب ترین شبکه اجتماعی در ایران، صدای آمریکا تنها توانسته ۹۸هزار نفر را به خود جلب کند، در حالی که بی بی سی از مرز ۹۰۳ هزار نفر هم عبور کرده است، به عبارتی ساده تر، تقرییا ۱۰ برابر بیش تر از صدای آمریکا.

بی بی سی در اینستاگرام ۱ میلیون نفر بیشتر از صدای آمریکا عضو دارد در اینستاگرام نیز، که در ایران میان همه اقشار جامعه بخصوص جوانان بسیار محبوب است و مورد استفاده، بی بی سی ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار عضو دارد، و صدای آمریکا ۴۲۹ هزار نفر عضو. به عبارتی دیگر، تقرییا یک سوم بی بی سی است.

بی بی سی در توییتر ۳۰۰ هزار نفر بیش تر از صدای آمریکا عضو دارد در توتیتر نیز، صدای آمریکا حضوری ۵۶۵ هزار نفری دارد، هر چند توتیتر بی بی سی ۸۸۳ هزار نفر عضو دارد. به عبارتی ساده تر، ۳۰۰ هزار نفر بیش تر از صدای آمریکا.

بی بی سی در یوتیوپ ۱۴۰ هزار بیشتر از صدای آمریکا عضو دارد بی بی سی بیش از ۲۱۴ هزار عضو دارد، و صدای آمریکا بیش از ۸۵ هزار عضو. به عبارتی ساده دیگر، در قیاس با بی بی سی ، از نصف هم کم تر .
در شرایطی صدای آمریکا عرصه را از بی بی سی، در فضای مجازی باخته است، که ستاره درخشش مدیر بخش فارسی صدای آمریکا، بودجه کلان و اختصاصی را برای کسب مخاطب به آن چه از سوی نهاد تحت فرمان وی در شبکه های اجتماعی منتشر می شود، هزینه می کند. همچنین شایان ذکر است، که صدای آمریکا در اینستاگرام و توییتر، با انتشار تصاویر رسانه های داخل ایران، در کنار اخبار زرد از جمله سکس، سعی کرده برای خود مخاطب جلب کند.

در گزارش سازمان بنگاه خبر پراکنی آمریکا (بى بى جى) در سال ٢٠١۶ در بخشى به مصاحبه با بستگان زندانیان  آمریکایى اشاره شده ولى پر از اشتباه است. از جمله نغمه عابدینى همسر سابق کشیش سعید عابدینى خواهر آقاى عابدینى معرفى شده است.

ستاره درخشش رییس بخش فارسى صداى آمریکا پس از انتقادهاى شدید از این که چرا شش ماه پس از ریاست جمهورى دونالد ترامپ اسم او به صفحه رئیس جمهورهاى آمریکا در وبسایت بخش فارسى اضافه نشده است و هنوز تصویر باراک اوباما به عنوان آخرین رئیس جمهور آمریکا دیده مى شود بالاخره دستور به اضافه کردن تصویر ترامپ داد.

ستاره درخشش براى این که جانبدارى سیاسى اش به نفع هیلرى کلینتون و سوء مدیریت خود را پنهان کند به آرش سیگارچى مسئول وبسایت و از نزدیکان به قدرت در صدای آمریکا، دستور داده تاریخ افزودن تصویر و متن دانالد ترامپ به وبسایت بخش فارسى صداى آمریکا ٢ بهمن ١٣٩۵ یعنى ٢١ ژانویه ٢٠١٧ قید شود.

چندی پیش هم یکی از کارکنان صدای آمریکا در واقع سردبیر این شبکه از این شبکه اخراج شد و بلافاصله به لندن رفت و شبکه جدیدی را تاسیس نمود و این وقایع در بین تحلیل گران رسانه ای این ظن را به وجود آورد که دست هایی در پشت پرده بی بی سی فارسی و نهاد های انگلیسی وجود دارد که رسانه های آمریکایی را منحل کند و تنها خودش در عرصه رسانه ای شبکه های فارسی زبان یکه تازی کند.

منابع:

امروز نما

فارس

انتهای پیام/

 

 

 

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme