https://telegram.me/empireoflies

تلاش بی‌نتیجه اپوزیسیون در شایعه سهم ۵۰٪ ایران از دریای خزر

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغهمزمان با سفر رئیس جمهور و وزیر خارجه کشورمان به قزاقستان برای شرکت در اجلاس کشورهای همسایه دریای خزر، شایعات عجیبی درباره فروش دریای خزر در فضای مجازی و رسانه‌های بیگانه منتشر شد!

ماجرا از این قرار است که برخی کاربران بی‌نام و نشان مدعی شدند که هدف از سفر آقای روحانی در اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر، امضای رژیمی حقوقی است که بدتر از ترکمانچای است و قرار است با این امضا، ایران سهم ۵۰ درصدی خود از دریای خزر را نادیده بگیرند و به روسیه و دیگر کشورها بفروشند! فارغ از اشتباه بودن این ادعا، نگاهی کرده‌ایم به توافق‌هایی که پیش از این بین همسایگان دریای خزر وجود داشته است.

البته چنین چیزی نه مبنای حقوق بین الملل دارد و نه مبنای منطقی؛ که اگر داشت و می‌شد که یک کشور به اسناد مرزها ۵۰۰ سال پیش خود استناد کند، می‌توانست مدعی منافع جغرافیایی زیادی باشد، مثلا خود ما می‌توانستیم به اسناد پادشاهی‌های قدیم همچون افشاریان استناد کنیم و نیمی از غرب اسیا را از آن خودمان بدانیم.

بیشتر بخوانید:

آیا سهم ایران از دریای خزر ۵۰ درصد است!؟

حالا بعد از انتشار این اخبار دروغ، رضا ربع پهلوی فرزند شاه مخلوع که پدرش سابقه هدیه کردن بحرین را در کارنامه سیاه خود داشت این روزها سعی کرد تا مردم را به اغتشاش و تظاهرات علیه دولت و نظام تحریک کند.

پس از دعوت به اغتشاش توسط ربع پهلوی برخی از نوچه‌های با انتشار مطالبی سعی کردند به این شایعات دامن بزنند که در این میان نام افراد بدسابقه‌ای مانند شهرام همایون، مدیر و مجری شبکه کانال یک که سابقه چندین فقره کلاهبرداری را در کارنامه خود دارد و مهدی میرقادری از طرفداران ربع پهلوی نیز دیده می‌شود.

اما برای آگاهی هر چه بیشتر مخاطبان برای جلوگیری از پخش و تن دادن به چنین شایعاتی از سوی عناصر اپوزیسیون به ویژه سلطنت‌طلبان باید عنوان کرد که حکومت رضاشاه اندکی پس از انقلاب ۱۹۱۷ و صعود بلشویک‌ها در روسیه و گسترش آن به باکو و همسایگی ایران مستقر شد که مقارن بود با پایان جنگ «روس‌های سفید» (ژنرال‌های روسی مخالف حکومت بلشویکی) علیه نظام سیاسی جدید شوروی.

این جنگ شالوده تخاصم شوروی با غرب است و در تاریخنگاری گاه «جنگ چرچیل» خوانده می‌شود. (چرچیل جوان تا سال ۱۹۲۱ وزیر جنگ بریتانیا بود.) برخی محققین معتقدند اگر این رویه خصمانه علیه شوروی جدید نبود مسیر تاریخ به شکل دیگر می‌توانست رقم خورد.

در این فضا، رضاخان می‌توانست سهم ایران از دریای خزر را با حکومت جدید شوروی تعیین کند ولی نکرد و این مسئله مهم و حیاتی برای ایران مبهم ماند. چرا؟ دریای خزر هیچگاه تماماً متعلق به ایران نبوده برخلاف خلیج فارس. ولی در زمان استالین این امکان هم برای رضاشاه و هم برای حکومتی که محمدرضا پهلوی جوان در رأس آن بود پس از شهریور ۱۳۲۰ (در زمان احیای ماجرای جنجالی نفت شمال پس از پایان جنگ دوم جهانی) وجود داشت که طی قراردادی سهم ایران را در دریای خزر بطور کاملاً مشخص تعیین کنند ولی نکردند.

اگر آن زمان، بخصوص زمان رضاخان، سهم ایران در دریای خزر تعیین می‌شد، اگر ۵۰٪ سهم ایران نمی‌شد بالاخره می‌توانست ۳۰٪ باشد. به این دلیل، پس از فروپاشی اتحاد شوروی و تبدیل دریای خزر به حوزه مالکیت ۵ کشور مجاور آن، سهم ایران به شدت کاهش یافت.

بیشتر بخوانید:

سهم ۵۰٪ ایران از دریای خزر، واقعیت یا پروپاگاندا؟

گفتنی است، تبلیغاتی که از روزهای گذشته شروع شده درباره «سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر»، اکنون به شدت تنزل یافته و مبنای تاریخی و حقوقی ندارد بلکه تبلیغات سیاسی (پروپاگاندا) است.

انتهای پیام/

حالا بعد از انتشار این اخبار دروغ، رضا ربع پهلوی فرزند شاه مخلوع که پدرش سابقه هدیه کردن بحرین را در کارنامه سیاه خود داشت این روزها سعی کرد تا مردم را به اغتشاش و تظاهرات علیه دولت و نظام تحریک کند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme