https://telegram.me/empireoflies

تلاش بی‌بی‌سی برای کتمان نقش صنایع دفاعی در توسعه ایران

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغبی‌بی‌سی فارسی تلاش می‌کند تا نقش صنایع دفاعی در توسعه اقتصادی ایران را نادیده بگیرد.

چند سالی است که تخریب نیروهای نظامی و بحث هزینه در امور دفاعی و تولید سلاح به کانون اتاق فکر عملیات رسانه ای غرب گرایان ایرانی بدل شده است. در این بین، رسانه های فارسی زبان ماهواره ای مانند بی‌بی‌سی فارسی که در اختیار بهائیان غرب گرای مخالف حکومت ایران است به عنوان یکی از رسانه های اصلی تخریب کننده ارگان های نظامی و فعالیت های دفاعی ایران برای این جماعت محسوب می­گردد.

در تبلیغات بی‌بی‌سی فارسی، بارها صنایع دفاعی و تولید تسلیحات به عنوان ترمزی در برابر حل مشکلات داخلی و عمران و آبادانی ایران معرفی می­گردد. اتاق فکر بی بی سی به ­ویژه پس از سال ۲۰۱۵ و برقراری توافق موسوم به برجام برای تخریب سیاست های منطقه ای ایران و همچنین عدم توجه ایرانیانیان به عهدشکنی های آمریکا، انگلستان و غرب بر سر اجرای توافق هسته ای، اعلان بارها اعلان کرده است که پول های آزاد شده ایران پس از برجام صرف صنایع موشکی و بلندپروازی های ژئوپلیتیک منطقه ای این کشور در سوریه، عراق، لبنان، یمن و فلسطین شده است. در این کارکرد رسانه ای صنایع دفاع و تولید سلاح به عنوان موجوداتی کم­ثمر و تنها مصرف کننده پول به مخاطبان ایرانی معرفی می شوند.

به واقع باید گفت که بر خلاف دروغ پردازی های بی‌بی‌سی فارسی، یکی از بخش های مهمی که در بسیاری از کشورهای جهان در نقش مولد اقتصاد ظاهر شده صنعت دفاعی است چرا که این بخش از صنعت، دارای پتانسیل های رشد بسیار بالایی بوده و در کشورهای دارای اقتصاد پویا نیز از جمله موتورهای محرک اقتصاد بومی محسوب می شود. البته این مسئله تنها مختص کشورهای صنعتی و بزرگ دنیا نیست بلکه کشورهای در حال توسعه و حتی کوچک هم در سالهای اخیر موفق شده اند بخشی از این بازار را به دست آورده و اقتصاد خود را با کمک توسعه صنایع دفاعی، به جلو ببرند.

لذا صنایع دفاعی ایران علاوه بر بر طرف کردن نیازهای دفاعی کشور و در صورت برنامه ریزی مناسب می تواند به عنوان یکی از مکانیزم­های مناسب درآمدزایی برای ایران در آینده محسوب گردنند. جالب آنکه برخی کشورهای منطقه ما با توان و ظریفت هایی به مراتب کم­تر از صنایع دفاعی ایران، با تکیه بر صنایع نظامی و فعال سازی ظرفیت های شرکت های دولتی و خصوصی موجود، برنامه های بلندپروازانه ای را برای درآمدزایی از فروش اسلحه به عنوان یکی از تجارت های پرسود جهانی در دستور کار قرار دارند.  

جمهوری ترکیه طی دهه های اخیر برنامه های بسیار سنگین و طولانی مدتی را چه به صورت بومی چه به صورت تولید مشترک در بخش دفاعی آغاز کرده و یکی از اولویت های اصلی این کشور، انتقال دانش مورد نظر به همراه خط تولید به داخل کشور است تا سود اصلی این کار به جیب خودش برود. در ترکیه هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی در عرصه صنایع دفاعی فعال هستند و طیف وسیعی از محصولات را به بازار داخلی و خارجی عرضه می کنند. ترکیه در دهه جاری میلادی جایگاه خود را به عنوان یکی از صادرکنندگان بزرگ سلاح و خدمات دفاعی در جهان ثبت کرده و فقط در سال ۲۰۱۷ میلادی، صادرات دفاعی ترکیه در حدود ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده است.

پاکستان همسایه ما در جنوب شرقی یکی از کشورهایی با نیروهای مسلح بزرگ در جهان بوده و صنایع دفاعی عظیمی نیز برای پشتیبانی از ارتش خود ایجاد کرده که عمده صنایع دفاعی متعلق به بخش دولتی است. پاکستان برای دو سال آینده میلادی برنامه بسیار بلند پروازانه ای دارد و آن هم رسیدن به ص

بی‌بی‌سی فارسی تلاش می‌کند تا نقش صنایع دفاعی در توسعه اقتصادی ایران را نادیده بگیرد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies
theme