https://telegram.me/empireoflies

تقدس زایی آل‌سعود برای تصمیمات سیاسی و اعمال متجاوزانه پدیده‌ای نو ظهور در عربستان

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: ساخت مسجدی در مکه مکرمه با نام “شهدای عملیات طوفان قاطعیت” توسط سعودی ها با نشانه ها و علایم چندگانه ای همراه است. بطوریکه در بر دارنده تبلیغات وسیع برای سعودی ها در عرصه های داخلی و خارجی است. از این رو موسسه خیره ای که از سوی رژیم آل سعود مسئولیت ساخت این مسجد را بر عهده دارد عنوان کرد از آنجایی که ساخت این مسجد با کمک های مردمی انجام می گیرد مایه شادی نیروها و سربازان متجاوز کشته شده  سعودی در یمن خواهد شد.

با این اوصاف سوال این است که لایه های پنهان  و زوایای نهان این عمل سعودی ها در ساخت مسجد در مکه مکرمه چه می باشد و آنها از این طریق به دنبال چه می باشند و هدفشان از انجام اقدام این چنینی در زمان کنونی چیست؟ در راستای پاسخگویی به سوال زیر باید به بسترهای روانی، اجتماعی-  سیاسی در درون عربستان (حاکمان و مردم) از یکسو و پیامدهای خارجی آن برای رژیم آل سعود توجه نمود.

از آنجا که تصمیم به ساخت مسجد در این مقطع زمانی در عربستان با توجه به پیامدهای حاصله از شکست و عدم موفقیت آنها از تجاوز به یمن، موجب شده است که علیرغم هزینه های هنگفت نظامی عربستان سعودی با تلفات انسانی و خسارات مالی و نظامی فراوانی همراه باشد. در واقع افزایش هزینه های نظامی عربستان با توجه به تحولات اخیر در منطقه در عراق و سوریه از یکسو و درگیری مستقیم و فیزیکی آنها در یمن از سوی دیگر را، بطور مستقیم مردم عربستان پرداخته اند و از جیب و از حساب فرد –  فرد عربستانی ها با نام هایی چون منافع ملی و امنیت ملی و یا تقابل های منطقه ای هزینه شده است که با شیوه های معلومی چون افزایش مالیات و کم کردن یارانه های پرداختی به مردم از سوی نظام سیاسی عربستان انجام گرفته است. فلذا این پروسه بر شکاف روزافزون میان نظام پادشاهی سعودی با ساکنان این کشور افزوده است. به عبارتی اتفافات اخیر در منطقه و ورود عربستان به آنها و دخالت در امور کشورهای بحران زده با حمایت های مستقیم و غیر مستقیم از شبه نظامیان تروریست در این کشورها گسست و شکاف حاکمیت و جامعه را که از قبل وجود داشت را شدت بخشیده است.

خبرگزاری فارس: تقدس زایی آل سعود برای تصمیمات سیاسی و اعمال متجاوزانه پدیده ای نو ظهور در عربستان

بطوریکه عرصه داخلی را با توجه به بالا رفتن نارضایتی ها به سوی امنیتی و پلیسی کردن بیشترسوق داده است. در واقع اقدام به ساختن مسجد و اعمالی مشتبه به آن در آینده در عربستان سعودی از سوی زمامداران این کشور را می توان یک پروژه نامید که در جهت کنترل (نه مدیریت) اوضاع داخلی این کشور با هدف همسو نمودن دوباره گروه ها و قشرهای مردمی در این کشور است که در چند ساله اخیر با توجه به عملکرد نادرست زمامداران به صف منتقدین و مخالفین نظام سعودی پیوسته اند می باشد. نکته مهم در ارتباط با سیاستگذاری سعودی ها در این رابطه ادعاهای آنها مبنی بر دینی و شرعی بودن تجاوز آنها به یمن است که با سرپوش فتاوای دینی به آن می پردازند. بطوریکه از طریق ساخت مسجد با این نام درصدد تحمیل باورهای تحریفی خود از موضوع جهاد و شهادت هستند.

تظاهر به اجماع و همدلی داخلی سعودی ها در عرصه بیرونی نیز می تواند با بازخوردهای موفقیت آمیزی برای آنها همراه باشد. در واقع در عرصه خارجی نیز سعودی ها از این طریق به رژیم های پیرو منطقه ای خود این پیام را می دهند که آنها همواره در کنار آنها خواهند بود و با تمام توان و قدرت با توجه به اشراف کنترلی شان در عرصه داخلی، به ادامه روند چالشی در عرصه برون مرزی در منطقه خواهند پرداخت. از سوی دیگر مقامات سعودی از طریق اقداماتی از این قبیل در داخل کشورشان بدنبال تقویت روحیه تضعیف شده نیروهای درگیر در عملیات به اصطلاح “طوفان قاطعیت”  در یمن می باشند. بطوریکه با عناوین و نام گذاری های اماکنی از این جنس نه تنها می خواهند وانمود کنند که اطاعت از فرامین حاکمان و مفتی ها در جریان تجاوز به یمن از سوی نیروهای نظامی با قداست دینی و مذهبی همراه است بلکه کشته شدن در این راه نیز با پاداش اخروی و دنیوی همراه است. معهذا از این رو با اتخاذ و انتخاب رویکردهای پروژه ای از سوی مقامات سعودی و واگذاری آن به موسسه های خیره، به نظامیان متجاوز سعودی درگیر در یمن در شرایط کنونی این پیام را مخابره می کنند که در صورت کشته شدن آنها نیز مکان های یادبودی با نام آنها و برای آنها نیز ساخته خواهد شد.

کوتاه سخن اینکه تصمیم گیری ها و سیاستگذاری ها در عربستان سعودی در این رابطه با پس زمینه های مختلف و متنوعی همراه بوده است که  توجه به آنها لازم به نظر می رسد. در واقع  به نظر می رسد مقامات سعودی از یکسو به فعالیت های موجود به عنوان مکملی برای مدیریت امنیتی شان می نگرند و از سوی دیگر درصدند که از شکل گیری اتفاقات چالش زای داخلی جلوگیری کرده و در صورت رخداد دادن، آنها را کنترل کنند. بطوریکه به تبع اطمینان از تثبیت جایگاه و موقعیت داخلی در عرصه خارجی با فارغ بال بیشتری عمل خواهند کرد. به عبارتی عدم تزلزل در عرصه داخلی به اقتدار آنها در پیگیری سیاست های فرقه ای و تجاوزکارانه شان در ورای مرزهایشان کمک خواهد کرد. 

انتهای پیام/فارس

لایه های پنهان و زوایای نهان این عمل سعودی ها در ساخت مسجد در مکه مکرمه با نام “شهدای عملیات طوفان قاطعیت” چه می باشد و آنها از این طریق به دنبال چه می باشند و هدفشان از انجام اقدام این چنینی در زمان کنونی چیست؟

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme