https://telegram.me/empireoflies

تفاوت داعش و القاعده در چیست ؟!

به گزارش «امپراتوری دروغ»، چند روز پیش گروه تروریستی داعش اعلام تشکیل خلافت کرد. البته این سخن جدیدی نیست، زیرا آنها از ابتدا به دنبال این هدف بودند. اما نکته‌ای که در این بیان درباره داعش مطرح است، این است که خیلی‌ها سوال می‌کنند چه فرقی بین القاعده و داعش وجود دارد؟ خیلی‌ها آنها را یکی می‌دانند و آنها را از یک مجموعه می‌بینند، اما آنها تفاوت‌هایی دارند.

گروهک تروریستی داعش گرچه از کنار القاعده به وجود آمد، اما رویکردی متفاوت نسبت به القاعده دارد. تفاوت اساسی القاعده با داعش اینجاست که القاعده در شرایط کنونی هدفش را تشکیل جغرافیایی حکومتی برای خودش تعریف نکرده و به دنبال آرمانی جهانی است، اما داعش به دنبال ایجاد خلافت اسلامی و حکومتی مانند دوران خلفای پس از پیامبر اکرم (ص) است.

از زمان شکل‌گیری داعش به صورت رسمی از حدود دو سال گذشته در شمال سوریه، همکاری نزدیکی با القاعده و جبهه النصره داشتند، اما اختلاف میان این گروه‌ها از زمانی آغاز شد که “ایمن ظواهری” رهبر القاعده فرمان داد تا داعش به عراق بازگردد اما داعش از این موضوع سرپیچی کرد و اختلافات افزایش یافت. از همین رو داعش با جبهه النصره در سوریه درگیر شدند. جبهه النصره دست برتر را در صحنه نبرد داشت و داعش را تا مرزهای عراق عقب راند و داعش نیز مجبور شد تمامی مراکزی که در اختیار داشت را تحویل این گروه دهد.

اما اختلاف دیگری که نصرت و داعش داشتند در اینجا بود که جبهه النصره اعتقاد داشت مناطقی که توسط آنها گرفته می‌شود، داعش آنها را در اختیار می‌گیرد و می‌خواهد در داخل سرزمین‌های تصرف شده، سرزمین خود را تعیین کند و حکومت تشکیل دهد. القاعده به دنبال تصرف جغرافیایی نیست و هدف خود را جهانی می‌داند، اما داعش به دنبال یک چارچوب جغرافیایی برای خود است و در مناطقی که حضور دارد مسئول و عوامل اداری در آن منطقه تعیین می‌کند، به طوری که چند روز پیش داعش فهرست وزیران و امیرهای خود را معرفی کرد.

چند روز پیش گروهک تروریستی داعش نقشه‌ای را بر روی صفحات اجتماعی قرار داده که محدوده مورد نظر خود را ترسیم کرده که به این شرح است. عراق که بیشتر شامل شهرهای سنی‌نشین و غرب عراق است به علاوه سوریه، لبنان، اردن، فلسطین و کویت. یکی از دلایلی که کویت بر خلاف کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس مخالف داعش است همین است، زیرا داعش آنها را عملا تهدید کرده است. به این سبب کویت موضعی متفاوت با سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس نسبت به داعش دارد اما شاید برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس چندان مخالف داعش نباشند، زیرا فکر می‌کنند هیچ تهدیدی از سوی داعش آنها را تهدید نمی‌کند.

به نظر می‌رسد تفاوت‌های زیادی که وجود دارد این است که داعش به دنبال دولت سرزمینی است و القاعده در مشی خود مبارزه می‌کند و در مقابل کشورهای غربی و دولت‌هایی که مخالف اعتقادات او هستند می‌ایستد. از سوی دیگر شیوه برخورد داعش به‌شدت خشونت‌آمیز است و با دشمنان خودش با خشونت و قتل عام عمومی و شدیدترین نحو برخورد می‌کند، به طوری که حتی القاعده این مقدار خشونت را بیش از حد دانسته از داعش اعلام برائت کرده است. این موضوع ابزاری است برای ایجاد رعب و وحشت برای مخالفان.

اعمال خشونت زاید الوصفی که داعش انجام می‌دهد و آنها را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کند یک ویژگی دیگر داعش است. بحث دیگر موضوع ساختار و یارگیری داعش است که بیشتر این گروه را اتباع خارجی از کشورهای مختلف جهان شکل می‌دهند و یکی از فرماندهان‌شان چچنی است. این تفاوت عمده داعش با جبهه النصره است که بیشتر آنها سوری هستند. اما داعش اعضایش بیشتر خارجی هستند که از سرتاسر اروپا و سایر نقاط جهان به این گروه پیوسته‌اند.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme