https://telegram.me/empireoflies

تغییر مواضع رسانه های غربی در قبال سوریه

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: منطقه خاورمیانه و شمال افریقا در شش سال گذشته شاهد تحولاتی بوده است که از منظرهای مختلفی قابل بحث و بررسی می‌باشد. اما فارغ از چیستی و ماهیت این رخدادها و نیز چرایی و چگونگی آن، یکی از مسائل قابل بحث در این خصوص نقشی است که رسانه‌های جمعی و به طور خاص رسانه‌های تصویری در این تحولات ایفا کرده‌اند.

با توجه به اینکه سرآغاز تحولات از کشورهایی (مانند تونس و مصر) بود که در جزو محور میانه‌روی تحت رهبری عربستان سعودی و مورد حمایت غرب و ایالات متحده امریکا بودند، نقشی که رسانه‌‌های وابسته به این محور (مانند العربیه عربستان و الجزیره قطر) در این تحولات داشتند قابل توجه است، به ویژه پس از آنکه تلاش شد تا بحران سوریه نیز در قالب همان تحولات موسوم به بهار عربی معرفی شود.

از ابتدای شکل گیری بحران سوریه، رسانه های غربی، عربی و عبری به صورت مشترک با بسیج تمام امکانات نه تنها به پوشش حوداث سوریه نپرداختند، بلکه به صورت آشکار واقعیت‌های صحنه در این کشور را تحریف کردند.

گفته می شد که این رسانه ها با استفاده از استودیوهای مجازی، جمعیت معترض را چندین برابر نشان می دادند و به تشییع کشته‌های خود ساخته و دروغین می پرداختند.

در حالی که گروه های تکفیری از سلاح‌های شیمیایی استفاده می کردند این رسانه ها با استفاده از انواع شگردهای عملیات روانی، جو سنگینی علیه حکومت سوریه به راه انداخته بودند و با مظلوم نمایی، کودکان و زنان سوری قربانی سلاح‌های شیمیایی که به واسطه تکفیری‌ها  هدف قرار می گرفتند، آنها را به دروغ به دولت سوریه نسبت دادند و متاسفانه در این میان سازمان‌های بین المللی هم که در واقع بازیچه دست قدرت های غربی هستند کاملا منفعلانه و همسو عمل کردند.
عربستان سعودی هم که در مدیریت رسانه‌های عربی ید طولایی دارد به ایجاد شبکه گسترده رسانه‌ای در سوریه اقدام کرد و انواع شکبه‌های تلویزیونی، رادیویی، سایت‌های خبری، شبکه‌های مجازی و موبایلی به راه اندخت که همگی از یک آبشخور تغذیه می شدند و هدف آنها تاثیر بر افکار عمومی دنیا و تخریب چهره دولت سوریه بود.

در این راستا شبکه های غربی و بین المللی در اقدامی هماهنگ، گویی که اتاق فکر آنها یکی بود و حتی تعابیر و اصطلاحات رسانه‌ای آنها کاملا یکسان بود، به مقابله با دولت سوریه در صحنه بین الملل و منطقه پرداختند.
البته پژوهش هایی که بر روی عملکرد کانال‌های “بی بی سی عربی”، “اسکای نیوز”، “شبکه العربیه سعودی” و “الجزیره قطر” در خصوص پوشش بحران سوریه انجام شد  نشان داد که برای اولین بار در جهان، همکاری رسانه‌ای بین رسانه های عربی، غربی و عبری با مدیریت واحد شکل گرفته است.

در همین زمینه حتی وب‌سایت صلح انگلستان چندی پیش با نگارش مطلبی درباره سوریه، ضمن انتقاد از سیاست‌های غرب در خصوص سوریه، نوشت : جبهه غرب همانند لیبی، با سیاست تک بعدی خبررسانی رسانه‌ها از سوریه، درگیری را به‌سمت جنگ داخلی گسترش می‌دهد و عاقبت باعث هجوم کشورهای بیگانه به این سرزمین می‌شود.

رسانه‌های غربی هرگونه اطلاعاتی را برمبنای همین داستان به اطلاع مخاطبان خود می‌رسانند ، بدون آنکه به منابع اطلاعاتی خود یا کیفیت و صحت اخبار توجه کنند. همچنین به اخباری که خلاف این داستان باشند ، هیچ توجهی نشان نمی‌دهند و هرگز سوالاتی جدید پیش نمی‌کشند.

اما این روند در هفته های اخیر جهت عکس گرفته است و رسانه های معاند در حالی که می بینند تروریست ها در جبهه حلب در حال شکست خوردن هستند دیگر حتی از کشور های خود نیز تا حدی روی برگردانده اند و سعی می کنند خبر های خود را به نقل از منابع معتبر سوری ذکر کنند .

به عنوان مثال یکی از خبر نگاران بی بی سی فارسی در مطلبی در صفحه فیس بوک خود در همین زمینه می نویسد:”در یکی از کشورهای خلیجی برای آموزش گروهی از خبرنگاران خبرگزاری رسمی، با یکی از خانمهای خبرنگار در مورد مسائل مربوط به منبع خبر گفتگو می کردیم که به من گفت: تا همین تازگیها دستور داشتیم که منبع اصلی اخبار سوریه، «دیدبان حقوق بشر سوریه»‌ [متعلق به مخالفان و مستقر در لندن] است، اما بتازگی دستور آمده که تنها منبعی که اجازه مراجعه به آن را داریم، خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) است و رجوع به هر منبع خبری متعلق به مخالفان اکیدا ممنوع است.”

این امر حاکی از آن است که رسانه های غربی و عربی به دلیل پیش روی نیرو های مقاومت در جبهه سوریه و به تبع آن احتمال آزاد سازی موصل در آینده نزدیک نمی خواهند وجاهت خود را در نزد مخاطبانشان با توجه به تنفر افکار عمومی جهان از تروریست ها از دست بدهند و این امر می تواند تا حدی این رسانه ها را از مضمحل شدن نجات دهد.

منابع:

www.basirat.ir/fa/news/294438

www.fardanews.com/fa/news/195505

www.facebook.com/mehrdad.farahmand

 

 

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme