https://telegram.me/empireoflies

تغییر مدیر VOA و تحول در بخش فارسی «صدای آمریکا»

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: به گزارش رسانه‌های، «آماندا بنت» طی مراسمی به عنوان رئیس جدید «صدای آمریکا» انتخاب شد. وی بیست و نهمین نفری است که به این مقام رسیده است. در این مراسم برخی از عوامل بخش فارسی «صدای آمریکا» هم حضور داشتند.

به نظر می‌رسد عملکرد ضعیف بخش‌های مختلف شبکه «صدای آمریکا» بخصوص بخش فارسی این شبکه موجب تغییر اخیر در صدر آن شده است. مدیر جدید VOA موضف شده تا از همه توانایی‌های روزنامه‌نگاری و ظرفیت‌های دیگر برای پوشش اخبار آمریکا استفاده کند.

بعید نیست تغییر رئیس کل VOA ، مقدمه‌ای برای تغیرات اساسی در این شبکه بخصوص بخش فارسی آن باشد.

«آماندا بنت» که دانش‌آموخته دانشگاه کالج هاروارد است، از سوی هیات رئیسه رسانه‌های دولتی آمریکا (BBG) برای این سمت انتخاب شده است.

صدای-آمریکا

«آماندا بنت» در سمت چپ

در میان نابسامانی‌های سالهای اخیر VOA ، از حدود یک سال پیش «کیلو چائو»، از مدیران بخش برنامه‌ریزی زبان‌های «صدای آمریکا»، به عنوان رئیس موقت این رسانه فعالیت می‌کرد و در این ایام انتقادات بسیاری نسبت به عملکرد این شبکه مطرح شد.

بخصوص آنکه بخش فارسی «صدای آمریکا» در سالهای اخیر یکی از پرانتقادترین بخش‌های این رسانه دولتی آمریکا بوده و حتی برخی از عناصر اپوزیسیون خارج‌نشین به‌سبب عملکرد ضعیف این شبکه، خواستار تعطیلی آن شده بودند.

در سالهای اخیر اخبار بسیاری درباره فساد اخلاقی بین کارمندان و فساد مالی و خویشاوندسالاری و زدوبندهای سران «صدای آمریکا» در رسانه‌ها منتشر شده بود که جایگاه این شبکه دولتی را تا سطح رسانه‌ای دست چندمی پایین آورده بود.

گفتنی است، «صدای آمریکا قدیمی‌ترین رادیو و تلویزیون دولتی ایالات متحده آمریکا است که از سال ۱۹۹۴ برای شنوندگان خارج از آمریکا پخش می‌شود و مخاطبان آن مردم آمریکا نیستند. بخش فارسی این رسانه آمریکایی نیز از سال ۱۳۷۵ آغاز به کار کرده است.

بر خلاف ادعای برخی عوامل «صدای آمریکا» که ادعای استقلال این شبکه را دارند، بودجه VOA به‌طور رسمی توسط کنگره یالات متحده، از طریق «هیات رئیسه رسانه‌های دولتی آمریکا» تامین می‌کند و مهمترین وظیفه این رسانه دولتی، پیشبرد اهداف سیاست خارجی آمریکا و ترسیم چهره‌ای مثبت از دولت آمریکا در سطح جهان است.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme