https://telegram.me/empireoflies
بخش فارسی رادیو اسرائیل هفته گذشته بعد از ۵۹ سال به کار خود پایان داد.

تعطیلی رسانه‌های بیگانه ادامه دارد؛ رادیو اسرائیل هم خاموش شد!

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغسال ۱۹۴۸ میلادی بود که این رژیم رسماً اعلام موجودیت کرد. هنوز کنتور عمر رژیم صهیونیستی به ۱۲ نرسیده بود که بخش فارسی رادیو اسرائیل تشکیل شد. ۱۱ سال بعد در سال ۱۹۵۹ میلادی یک یهودی ایرانی‌تبار بخش فارسی رادیو اسرائیل را راه‌اندازی کرد. امنون نِتذِر ۲۴ ساله از یهودیان ایرانی بود که در شمال کشور متولد شده بود. او برای ادامه تحصیلات خود راهی سرزمین‌های اشغالی شده بود. در دانشگاه عبری اورشلیم تحصیلات کارشناسی خود را در زمینه مطالعات خاورمیانه به پایان رساند. سال‌ها بعد هم همین حوزه را ادامه داد و بعدها در دانشگاه عبری اورشلیم به عنوان استاد فعالیت می‌کرد.

اینجا اورشلیم؛ صدای اسرائیل!
بخش فارسی‌زبان رادیو اسراییل در سال ۱۳۳۷۷ و از دل سرزمین‌های اشغالی به مدیریت نتصر راه‌اندازی شد. نتصر به گمان خود می‌خواست پلی بین ایران و رژیم صهیونیستی بزند. این رادیو بعدها به زیرمجموعه‌های تحت نظارت سازمان کل رادیو و تلویزیون رژیم صهیونیستی درآمد و زیر این نهاد فعالیت می‌کرد. نهادی که مدیرعامل آن به صورت یک دوره پنج ساله و توسط کابینه رژیم صهیونیستی انتخاب می‌شود. این نهاد متشکل چند شبکه تلویزیونی و چند ایستگاه رادیویی است. عبری و عربی دو ایستگاه مهم رادیویی این سازمان محسوب می‌شوند. این سازمان همچنین یک ایستگاه بین‌المللی رادیویی هم دارد که پخش برنامه به ۱۱زبان دیگر را پشتیبانی می‌کند. بخش فارسی رادیو اسرائیل از جمله این ۱۱ زبان است.

منوشه امیر، از مهم‌ترین عناصر رادیو اسرائیل است که حدود پنج دهه در این بخش مشغول فعالیت است. او که اصالتاً ایرانی است از دهه چهل شمسی راهی سرزمین‌های اشغالی شد. در نهایت هم با ارتباطاتی که با دربار پهلوی داشت، بین ایران و سرزمین‌های اشغالی دست به فعالیت‌های اقتصادی می‌زد و حتی یهودیان ایرانی را به سرمایه‌گذاری در اسرائیل تشویق می‌کرد. او حتی حدود یک دهه قبل مدتی سردبیری سایت وزارت خارجه رژیم صهیونیستی را هم به عهده داشت.

نسخه‌ای که بالاخره پیچیده شد
حالا بعد از پنجاه سال، بخش فارسی این رادیو خاموش شده است. سایت رادیو اسرائیل در بیانیه‌ای که چهارشنبه هفته گذشته روی صفحه اول خود منتشر کرده و تاریخ آن را به تقویم‌های شمسی، میلادی، سلطنتی و عبری مشخص کرده آورده است: «مجلس اسرائیل این هفته بحث‌های سه ساله خود را سرانجام به پایان برد و اعلام کرد تمامی سازمان ملی رادیو و تلویزیون اسرائیل که ۸۱ سال بر پا بود و حتی کار آن حدود دوازده سال قبل از استقلال اسرائیل آغاز شده بود، منحل شود تا تشکیلات جدید به‌زودی جای آن را بگیرد. نظر به این وضعیت، بخش فارسی رادیو اسرائیل مانند تمامی زبان‌های دیگر، از جمله شبکه‌های عبری و عبری، ناچار شد که چهارشنبه، برنامه پایانی خود را ارائه کند.» اشاره بخش فارسی رادیو اسرائیل به قانونی است که ژوئیه ۲۰۱۴ در مجلس رژیم صهیونیستی تصویب شده بود. طبق این قانون مقرر شده بود سازمان ملی رادیو و تلویزیون رژیم صهیونیستی و همه بخش‌های آن منحل شود. با این حال اجرای این قانون تا امسال به فشار برخی گروه‌های داخلی حامی رژیم به تعویق افتاده بود. با این وجود چهارشنبه گذشته این تصمیم اجرایی شد و کل این سازمان و مجموعه‌های تابعه آن منحل شدند. این انحلال دامن شبکه‌های تلویزیونی این سازمان را هم گرفت و شبکه‌های تلویزیونی دولتی هم منحل شدند.

مجریِ گریان
شبکه خبری العام روایت جالبی از نحوه این انحلال دارد. العام به نقل از خبرگزاری فرانسه از بیت‌المقدس مخابره کرده است که مجری خبر شامگاهی شبکه یک تلویزیون اسرائیل در حالی که گریان بود، اعلام کرد این آخرین بخش خبر شامگاهی است که از این شبکه پخش می‌شود. روزنامه صهیونیستی هاآرتص در پایگاه اینترنتی خود اعلام کرده بود مسوولی رسمی که برای نظارت بر انحلال سازمان رادیو تلویزیون تعیین شده است ، دستور تعطیلی شبکه یک را از صبح روز چهارشنبه صادر کرد. به این ترتیب شبکه یک تلویزیون اسرائیل کاملاً تعطیل خواهد شد ولی شبکه‌های رادیویی فقط موسیقی پخش خواهند کرد.

امیدواریم بتوانیم برگردیم!
طبق قانونی که مجلس رژیم صهیونیستی مقرر کرده، قرار است مؤسسه دیگری به نام سازمان پخش عمومی جایگزین سازمان منحل شده رادیو و تلویزیون ملی شود. «بی‌بی‌سی» هم خبر داده است که این سازمان با مجموعه‌ای کوچک‌تر به زودی آغاز به کار خواهد کرد. مجموعه‌ای که احتمالاً با طول و عرض فعلی سازمان منحل شده، تفاوت خواهد داشت و شاید در مقیاس جدید دیگر جایی برای بخش فارسی‌زبان رادیو اسرائیل نباشد. شاید عدم اطمینان از برگشت مجدد و اکتفا به «اظهار امیدواری» برای بازگشت از همین احتمالات سرچشمه گرفته باشد.  صفحه اینترنتی بخش فارسی رادیو اسرائیل در چند عبارت مبهم و کلی صرفاً ابراز امیدواری کرده است که در آینده دوباره مخاطبان خود را همراهی کند! آینده‌ای که البته مختصات دقیق و واضحی از آن در دست نیست: « بخش فارسی رادیو اسرائیل امیدوار است به زودی در چارچوب تشکیلات جدید خبری حرفه‌ای با شیوه و کار مدرن‌تری، خدمات اطلاع رسانی خود را به ملت ایران و شنوندگان در سراسر جهان ارائه کند.» در بخش‌های دیگری از این متن عنوان شده است که ما خداحافظی نمی‌کنیم اما امیدواریم که هر چه زودتر برگردیم!

آرزویی که به گور رفت!
نتذر، بنیان‌گذار بخش فارسی رادیو اسرائیل بهمن‌ماه ۱۳۸۶ در سن ۷۳۳ سالگی در لس‌آنجلس مُرد. پیکر او را برای تدفین به سرزمین‌های اشغالی بردند و در قبرستان شهری در جنوب تل‌آویو دفن کردند. رژیم صهیونیستی در همه این سال‌ها چه پیش از انقلاب اسلامی و چه بعد از آن، چهره خوبی میان مردم و رهبران مردمی ایران نداشت. نتذر ۵۹ سال قبل رادیو اسرائیل را برای تقویت روابط میان دو طرف راه‌اندازی کرده بود اما سال ۱۳۸۶ درست یک سال و نیم بعد از تهاجم رژیم صهیونیستی به لبنان و در حالی که جامعه ایرانی لبریز از خشم علیه صهیونیست‌ها بود، آرزوی خود را به گور برد. ‍

منبع: صبح نو

انتهای پیام/

بخش فارسی رادیو اسرائیل هفته گذشته بعد از ۵۹ سال به کار خود پایان داد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme