https://telegram.me/empireoflies

تضعیف قدرت اندیشه و ترویج افسردگی به اسم بازی و سرگرمی

به گزارش «امپراتوری دروغ» به نقل از شبستان، امروزه توسعه فناوری های ارتباطی در خانواده ها رشد بی رویه دارد به گونه ای که می توان از این فناوری ها به عضوی ثابت از خانواده ها تعبیر کرد، در این میان وابستگی بی رویه کودکان به بازی های رایانه ای تهدیدی جدی محسوب می شود چراکه با گوشه نشین کردن بچه ها علاوه بر نهادینه سازی روحیه عزلت در آنها روحیه خشونت، دین گریزی و … را ترویج می کند.

از این رو با حجت الاسلام علی احمدپناه، عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در خصوص ابعاد و تاثیرات روانشناختی بازی های رایانه ای بر کودکان به گفتگو پرداخته ایم که مشروح آن از نظرتان می گذرد:

 برای ورود به بحث درباره چگونگی راهیابی بازی های رایانه ای به خانواده ها و چرایی استقبال گسترده از آنها توضیح دهید.

به دلایل زندگی شهری و رشد آپارتمان نشینی و نیز محدود شدن روابط فامیلی و دوستانه، این بازی ها کم کم توانستند نیازهای روانشناختی کودکان را بطور ظاهری و سطحی رفع کنند. لذا امروزه بخاطر زندگی صنعتی کودکان عملا برای رفع نیازها و برای پر کردن اوقات فراغتشان مجبور شداند به سمت بازی های مجازی روی بیاورند از طرفی هم امکانات فنی و الکترونیکی این بازی ها به قدری زیاد شده که هر روزه بر میزان جذابیت این بازی ها می افزاید و یک عطش کاذب را در بین کودکان و نوجوانان سبب شده است.از سوی دیگر، خانواده ها با ترغیب کودکان به انجام این بازی های رایانه ای می خواهند بچه ها را مشغول کنند اما خود متوجه نیستند که چه آسیب ها و مشکلاتی برای فرزندانشان ایجاد می شود.

 چه آسیب های مشخصی با انجام بازی های رایانه ای به دیای ذهنی و فکری کودکان وارد می شود؟

یکی از این آسیب ها این است که این بازی ها متناسب با سطوح سنی بچه ها تولید نمی شود یعنی کودکی که ۷ ساله است و فکرش به یک مرحله قابل قبولی نرسیده بازی هایی را انجام می دهد که نمی تواند عوامل موجود در آن را تحلیل کند و این امر موجب ایجاد یک آشفتگی ذهنی و روانی در ذهن او ایجاد شود.

ایراد دیگر اینکه، این بازی ها در یک فضای غربی و الحادی ساخته شده اند و یا برخی ها نیز عمدا اینگونه ساخته می شوند تا تخریب های زیادی در باورها، ارزش ها و افکار دینی و اسلامی فرزندان مسلمانان ایجاد کنند.

با توجه به اینکه محتوای این بازی ها غیراخلاقی است و بعضا ناهنجاری های اخلاقی را نیز ترویج می کند، بعضا صحنه هایی که در این بازی ها هست و بطور مثال خانم ها و بچه ها ظاهرشان در این بازی ها به گونه ای طراحی می شود که سبک زندگی غربی را بطور غیرمستقیم به بچه های ما منتقل می کند و کودکان ما از آنها تاثیر می پذیرند.

آسیب دیگر که اهمیت بیشتری دارد این است که این بازی ها خشونت را در بین فرزندان ما بوجود می آورند و کودکان رفته رفته با انجام این بازی ها شخصیت خشنی پیدا می کنند.

از دیگر آسیب های این بازی ها این است که چون این بازی ها با شرایط سنی و روحی کودکان تناست ندارند موجب می شوند یک افسردگی کاذب در بین کودکان شکل بگیرد یعنی اینکه موجب بروز سرخوردگی و بی نشاطی در بین کودکان می شوند.

متاسفانه از طرفی دیگر این بازی ها قدرت فکر کردن و اندیشه ورزی را از کودک می گیرند و به صورت مصنوعی افکار کودکان را جهت می دهند به عنوان مثال در گذشته کودکان خیلی کنجکاو بودند و الان سوال ندارند و افکارشان تنها با این بازی ها شکل می گیرد.

 بازی های اینترنتی آنلاین چگونه هستند؟ آیا این بازی ها نیز موجب بروز نابهنجاری در کودکان می شوند؟

بازی های اینترنتی آنلاین نیز ناهنجاری های اخلاقی را ترویج می کند و وقت بچه ها را می گیرد و کودکان به جای اینکه به درس، بحث، کاوش، تمرکز و ورزش بپردازند وقتشان هدر می شود و ضرر این بازی ها هم خیلی زیاد است و وقت مفیدی که کودک باید برای کسب مهارت ها و دانستنی ها بگذراند به این خسران ها می گذرد.

متاسفانه انرژی بچه ها وقتی با این بازی ها تلف می شود و عملا روابط اجتماعی شان نیز محدود می شود و دیگر انگیزه ای برای رفت و آمد و برقراری روابط اجتماعی و بازی ندارند و گویی انرژی کودک و نوجوان به صورت کاذب برطرف شده است. با وجود اینکه روابط خانوادگی دل ها را به هم نزدیک می کند و برکات زیادی دارد.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme