https://telegram.me/empireoflies
استاد روابط بین‌الملل گفت: آمریکا و رژیم صهیونیستی درصدد هستند شیرینی پیروزی و تقویت محور مقاومت و کاهش امنیت اسرائیل و مرزهای آن را از طریق فشار اقتصادی جبران کنند تا شاید دست برتر ایران تنزل پیدا کند.

تشریح دلایل قرار دادن سپاه در لیست تروریسم/ راه‌های پیش روی ایران چیست؟

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغمحمدعلی بصیری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به قرار دادن اسم سپاه در لیست تروریسم توسط آمریکا اظهار کرد: همانطور که تا به حال دیده شده است، رئیس‌جمهور آمریکا تا کنون علی‌رغم همه اختلافی که در مقامات آمریکایی بین کنگره و بین رئیس‌جمهور آمریکا یا در منطقه در خصوص این کار وجود دارد به هر حرفی که زده عمل کرده است.

استاد روابط بین‌الملل افزود: قرار دادن اسم سپاه در لیست تروریسم در ادامه تحریم‌هایی است که آمریکا یک جانبه و بعد از خروج برجام علیه ایران اعمال کرده و تلاش دارد باعث ایجاد آثاری در خصوص ارزش ریال و دلار شود.

کام رژیم صهیونیستی از این اقدام شیرین نمی‌شود

وی یادآور شد: واقعیتی تلخ برای رژیم صهیونیستی و آمریکا و شیرین برای ایران این است که آمریکا در مبارزه با تروریسم در عراق و سوریه عملاً با شکست مواجه و در میدان نظامی ایران پیروز شد و جبهه مقابل که خواهان تجزیه عراق و سقوط بشار اسد بود به خواسته خود نرسید، با وجود هزینه‌های سنگینی که از نظر مالی، رسانه‌ای، مذهبی و نظامی انجام داده بودند.

بصیری بیان کرد: این واقعیت تلخ منجر شد که خسارت این شکست در زمین نظامی را از طریق تحریم اقتصادی که خروج غیرمترقبه از برجام بود جبران کنند که همچنان هم روی این مسأله مانور می‌دهند و درصدد هستند، شیرینی پیروزی و تقویت محور مقاومت و کاهش امنیت رژیم صهیونیستی و مرزهای آن را از طریق فشار اقتصادی جبران کنند تا شاید دست برتر ایران تنزل پیدا کند یا صحنه را خالی کند.

ائتلاف با شرق و کشورهای دارای تنش با آمریکا

این استاد دانشگاه با تأکید بر راهکارهای خروج از این مسأله خاطرنشان ساخت: در مقابل این‌گونه سیاست تحریمی باید دست به حرکت‌هایی برای خنثی کردن آنان زد، همان‌طور که در جنگ میدانی با ائتلاف‌سازی محور مقاومت و مدافعان حرم هزینه‌های سنگین آمریکا و رژیم صهیونیستی خنثی شد.

وی تشریح کرد: باید نگاه به شرق در سیاست خارجه تقویت شود و ایران با دولت‌هایی که با آمریکا و اسرائیل تنش دارند حداکثر روابط اقتصادی و تجاری برقرار کند، همان‌گونه که در بحث محور مقاومت ائتلاف قوی ایجاد و از طرفداران اندیشه مقاومت و در میدان نظامی حمایت شد، ائتلاف‌سازی اقتصادی از همسایگان و کشورهایی که به نوعی با عملکرد یک‌جانبه‌گرای آمریکا مخالفند باعث به حداقل رساندن تحریم‌ها و کاهش ضررهای ناشی از آن می‌شود.

کلیدواژه‌ای به نام رونق تولید

بصیری در ادامه گفت: به همین منظور برنامه‌ریزی و مدیریت اقتصاد مقاومتی در داخل، استفاده از ظرفیت‌ها به نوعی برای حرکت دادن اقتصاد در راستای ثبات اقتصادی و ایجاد احساس امنیت برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، استفاده از پتانسیل مثبت و بسیار زیاد اقتصاد داخلی لازم است، مجموعه این سه حرکت می‌تواند حرکت آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه ایران را خنثی کند یا به حداقل آثار سوق دهد.

عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان تأکید داشت: لازم است در بحث جنگ اقتصادی که علیه ایران شروع شده در بین سران کشور، نخبگان جناح‌ها و جریان‌های وفادار به نظام جدی گرفته شود به طوری که استراتژی‌های بلند و تاکتیک‌های کوتاه داشته باشند و آن‌ها را مدیریت و سپس اجرا کنند.

مسؤولان زمان را از دست ندهند

وی توصیه کرد: صرف اینکه گفته شود حرکت و مقابله کنیم اما در عمل متضاد آن رخ دهد، برای نظام و مردم آثار منفی در پی دارد و باعث کاهش اعتماد و همکاری مردم و بالطبع سرمایه اجتماعی می‌شود؛ در جایی که همکاری و همیاری بخش‌های مختلف مردم در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی باید باشد مشاهده به‌هم‌ریختگی، بی‌برنامگی و عدم برخورد جدی در برابر تحریم‌ها از دید مردم، آثار منفی بیشتری در اقتصاد به جای خواهد گذاشت و باید مسؤولان این موارد را جدی بگیرند، اقدام کنند و زمان را از دست ندهند.

بصیری بیان کرد: سپاه علاوه بر نقش خود در صنایع دفاعی، بعضاً در برخی از طرح‌ها و برنامه‌های اقتصادی هم حضور دارد و این مسأله تعاملات مستشاری ایران را با برخی از کشورها مشکل‌دار می‌کند، اگر اکنون ایران با بعضی کشورهای آسیایی و آفریقایی از طریق سپاه تعاملات تسلیحاتی یا مبادلات مستشاری دارد.

این استاد دانشگاه با بیان این‌که قرار دادن نام سپاه در لیست تروریستی مسائل حقوقی دیگری را هم در بردارد، ادامه داد: این امکان وجود دارد اعضای سپاه اگر در لیست باشند در سفرهای خارجی متوقف شوند.

تحریم‌ها نتیجه مورد نظر آمریکا را نداشته است

وی اضافه کرد: در ادامه این آثار متقابلاً ممکن است از طرف ایران هم برای آمریکا تنش‌هایی ایجاد شود، کما اینکه مقامات ایرانی گفته‌اند ایران در برابر این عمل دست روی دست نمی‌گذارد و مقابل به مثل می‌کند، این کار ممکن است تنش بین ایران و آمریکا را به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در منطقه بیشتر کند.

بصیری اذعان داشت: رئیس‌جمهور آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که همه راه‌ها را علیه ایران خواهد رفت و شرایط را بیش از پیش تشدید می‌کند و این یک گام افزون بر تحریم‌های قبلی است که یا نتیجه مورد نظر آنان را نداشته است یا ترامپ به دنبال تنگ‌تر کردن این دایره است.

گردن‌کشی‌های آمریکا در عرصه بین‌الملل

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه آمریکا در حال هنجارشکنی است، تأکید کرد: در دنیا معمول نیست که نیروی رسمی نظامی یک کشور توسط کشور دیگری در لیست تروریستی قرار بگیرد، چرا که به لحاظ قانون اساسی کشور این افراد نیروی رسمی دفاعی کشور هستند، رئیس‌جمهور آمریکا تاکنون بسیاری از پیمان‌ها و مقررات بین‌المللی را نقض کرده و نوعی گردن‌کشی نسبت به نظام، حقوق و هنجارهای بین‌المللی دارد.

وی با تأکید بر این موضوع که از منظر مواضع حقوقی و بین‌المللی این کار پذیرفته شده نیست، گفت: این کار پذیرفته شده نیست چون کشورها برابر هستند، حق براندازی و اقدام نظامی و تخریب هم را بر اساس منشور ملل متحد ندارند.

بصیری تصریح کرد: قرار دادن لیست نیروی مسلح رسمی یک کشور در لیست تروریسم جزو مواردی است که تعارض بین سیاست و حقوق بین‌المللی را نشان می‌دهد اما در حوزه بین‌الملل این سیاست است که معمولاً غالب می‌شود، در همین رابطه بسیاری از کشورهایی عضو کنوانسیون‌های دیگری مثل خلع سلاح، محیط‌زیست، حقوق بشر و… هستند اما عملاً از لحاظ سیاسی قوانین آن را نقض می‌کنند.

استاد روابط بین‌الملل عنوان داشت: ایران می‌تواند از نظر سیاست بین‌المللی اقدام مشابه انجام دهد اما این‌که از نظر حقوقی کشورهای دیگر چه مقدار اقدامات ایران و آمریکا علیه یکدیگر را جدی بگیرند و اعمال کنند بحث دیگری است.

وی با اشاره به طرح ممنوعیت اقدام نظامی علیه ایران بدون مجوز در کنگره، توضیح داد: این طرح که از طرف دموکرات‌ها که اکثریت اعضای کنگره را تشکیل می‌دهند، مطرح شده است، لازم به ذکر است که مواضع برخی جمهوری خواهان با دموکرات‌ها بعضاً مشابه است و این احتمال وجود دارد که این طرح رأی بیاورد.

بصیری در ادامه خاطرنشان ساخت: هرچند رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرده که در صورت رأی آوردن طرح ممنوعیت اقدام نظامی علیه ایران بدون مجوز در کنگره از حق وتوی خود استفاده و حتماً بر مواضع خود اصرار می‌کند.

هدیه انتخاباتی ترامپ به نتانیاهو

استاد روابط بین‌الملل با بیان این که اقدام علیه سپاه ایران شاید یک هدیه انتخاباتی رئیس‌جمهور آمریکا برای نتانیاهو باشد، گفت: تجربه یک دهه گذشته نشان می‌دهد که جمهوری خواهان آمریکا به لابی رژیم صهیونیستی بیشتر خدمت کرده‌اند و این خدمت جمهوری‌خواهان به رژیم صهیونیستی در آی‌پک یک خدمات متقابل است.

وی ادامه داد: وزیر امور خارجه ایران اشاره کرده بود که رئیس‌جمهور آمریکا با رفتن به باتلاق برنامه‌های رژیم صهیونیستی منافع ملی کشورش را به خطر می‌اندازد اما این طور نیست و این‌ها یک سری خدمات متقابل آمریکا و رژیم صهیونیستی نسبت به یکدیگر است.

بصیری ابراز داشت: با این اقدام ترامپ موضع نتانیاهو در انتخابات تقویت شده و احتمال برنده شدن وی در انتخابات بیشتر می‌شود، به هر جهت صهیونیسم‌های افراطی به بعضی از خواسته‌های ۵۰ سال گذشته خود که در مواضع رئیس‌جمهور آمریکا و با مقاومت علیه ایران انجام شده، مثل به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رسمی رژیم صهیونیستی و اعلام جولان به عنوان بخشی از این رژیم رسیده‌اند.

عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان تصریح کرد: اقدامات ترامپ خواسته‌های ۵۰ ساله اتحادیه را برآورده کرده و نتانیاهو حتماً برای رقابت سیاسی خودش از آن‌ها به عنوان موفقیت‌هایی کسب شده یاد خواهد کرد چرا که در راستای رسیدن به اهداف رژیم صهیونیستی نتیجه دارد.

وی در خصوص مزایای این کار برای آمریکا مطرح کرد: رئیس‌جمهور آمریکا علی‌رغم موافقت‌های داخلی و خارجی علیه وی بر روی شعارهای انتخاباتی خود ایستاده و به آن‌ها عمل کرده و توانسته رضایت طرفدارهای افراطی خود را به دست آورد، بخش عمده‌ای از اتهاماتی هم که به او زده شده را بهتر از رؤسای جمهور قبل جواب دهد، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد او در دور بعد هم رأی خواهد آورد.

باید از آمریکا قطع امید کرد

بصیری اظهار داشت: واقعیت موجود در برابر ما این است که با وجود دو جریان مخالف جمهوری اسلامی و خطرناک که تا ۵ سال آینده، برنامه‌ریزی سیاست داخلی و خارجی را طوری تنظیم کنیم که هزینه کمتری از طرف سیاست‌های آن‌ها بر ما تحمیل شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان افزود: آمریکا و رژیم صهیونیستی در سیاست‌ها و شعارهایی که می‌دهند همچنان بر قدرت باقی مانده و چه بسا سیاست‌های بدتر و تندتری علیه ایران اعمال کنند بنا بر این باید امید به تغییر آن‌ها و در خصوص تحریم و فشارها نباید داشت.

انتهای پیام/

استاد روابط بین‌الملل گفت: آمریکا و رژیم صهیونیستی درصدد هستند شیرینی پیروزی و تقویت محور مقاومت و کاهش امنیت اسرائیل و مرزهای آن را از طریق فشار اقتصادی جبران کنند تا شاید دست برتر ایران تنزل پیدا کند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme