https://telegram.me/empireoflies

«تریتا پارسی»؛ از عشق به اسرائیل تا دوستی با اپوزیسیون ایران

اختصاصی_ به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: برنامه «به عبارت دیگر»، از جمله برنامه‌های شبکه «بی‌بی‌سی فارسی» است که بخش مهمی از جریان‌سازی این شبکه علیه ملت ایران و نظام جمهوری‌اسلامی را انجام می‌دهد.

بررسی عمیق‌تر محتوا برنامه مذکور، نشان می‌دهد که در «به عبارت دیگر» موضوعی از پیش طراحی‌شده اصالت داشته و میهمان برنامه نیز بر اثر نگاه سیاسی و اعتقادی‌اش دعوت می‌شود تا پاسخ‌هایش با آنچه بی‌بی‌سی به دنبال آن است، هم‌سو گردد و دیدگاه مورد نظر «بی‌بی‌سی فارسی» از طریق یک واسطه به مخاطبین القاء شود.

حال، در جدیدترین برنامه «به عبارت دیگر»، «تریتا پارسی» موسس و رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا مهمان برنامه بود.

«تریتا پارسی»، فردی ایرانی‌تبار و متولد اهواز و زرتشتی است که در کشور سوئد بزرگ شده و تحصیلات ابتدایی را انجام داده است. وی مدرک دانشگاهی خود را در رشته‌های روابط بین‌الملل از دانشگاه «اپسالا» و اقتصاد از دانشگاه استکهلم دریافت کرد. همچنین دارای درجه دکترا در روابط بین الملل از دانشگاه «جان هاپکینز» آمریکا است.

«تریتا پارسی» در هیئت سوئدی در شورای امنیت سازمان ملل

«تریتا پارسی» در هیئت سوئدی در شورای امنیت سازمان ملل

نایاک - تریتا پارسی

«تریتا پارسی» نفر وسط. سمت راست «جان لیبرمن» جاسوس آمریکایی.

«تریتا پارسی» پس از مهاجرت به آمریکا، ابتدا در محل نمایندگی دائمی سوئد در سازمان ملل متحد مشغول به کار شد و به‌دنبال آشنایی با «باب‌ نی»، نماینده کنگره آمریکا از ایالت اوهایو به‌عنوان دستیار وی فعالیت کرد. «باب نی» پیش از انقلاب ایران به مدت کوتاهی در شیراز تدریس کرده و زبان فارسی را نیز بخوبی تکلم می‌کند. وی پیشتر از برخی از گروه‌های اپوزیسیون ایران حمایت می‌کرد، اما با در دوره اصلاحات وی به جرگه طرفداران ایجاد رابطه با ایران پیوست.

اما چیزی که «تریتا پارسی» را در رسانه‌های غربی مطرح کرد، تشکیل «بنیاد شورای ملی ایرانیان آمریکا» است؛ لابی‌ای صددرصد آمریکایی که هدفش برخلاف اهداف ایران و ایرانی است.

«تریتا پارسی» در کنار «شیرین عبادی»

ارتباط «تریتا پارسی» با «شیرین عبادی»

«تریتا پارسی» بارها اعلام کرده که علاقه زیادی به رژیم صهیونیستی دارد و برای ایجاد رابطه بین ایران و این رژیم سخنرانی‌ها و فعالیت‌های زیادی انجام داده است. وی همچنین در وبسایت خود به ارتباطش با «فرانسیس فوکویاما» نظریه‌پرداز معروف آمریکایی که نظریه پایان تاریخ و پیروزی لیبرالیسم را مطرح کرده، می‌بالد و آن را افتخاری برای خود می‌داند.

موسس «نایاک» (NIAC) که ادعا می‌کند برای احقاق حقوق ایرانی‌ها در آمریکا به پا خواسته است، با پول‌های هنگفتی که از بنیادهای ضدایرانی دریافت می‌کند، با دشمنان تابلودار ایران و انقلاب رابطه نزدیکی دارد و مهمان شبکه‌هایی همچون «بی‌بی‌سی فارسی» می‌شود تا علیه جمهوری اسلامی ایران فعالیت کند.

«تریتا پارسی» در برنامه اخیر «به عبارت دیگر» ادعا کرد که نایاک پس از حوادث ۱۱ سپتامبر با هدف حفاظت از حقوق ایرانیان مقیم آمریکا ایجاد شده است. وی در بخشی از سخناش تلویحاً با اذعان به خصومت دولت آمریکا با ملت ایران، گفت: “پس از حوادث ۱۱ سپتامبر دولت آمریکا فرایند صدور ویزا برای ایرانیان را سخت کرد، اما برای اتباع سعودی، مصر و امارات (که اتباعشان عامل حوادث ۱۱ سپتامبر بودند) محدودیتی قائل نشد …”

تریتا پارسی به عبارت دیگر

رئیس «نایاک» با بیان اینکه این موسسه بیش از ۷۰ هزار عضو دارد، تصریح کرد که ۸۰ درصد بودجه خود را از طریق کمک ایرانیان آمریکایی تامین می‌کند. پارسی اما درباره شیوه تامین ۲۰ درصد دیگر بودجه این موسسه و ارتباط با وزارت خارجه آمریکا چیزی نگفت.

پارسی با اشاره به دیدار و مذاکره با هیئت مذاکره‌کننده ایران و وزیر امور خارجه کشورمان در جریان مذاکرات هسته‌ای، دلیل این مذاکرات را نزدیک کردن دیدگاه مقامات ایرانی و آمریکایی دانست و به‌نوعی خود را کاتالیزور این مذاکرات نامید.

وی با رد شایعه لابی‌گری نایاک برای جمهوری‌اسلامی، برای اثبات عداوت خود با ملت ایران، با افتخار گفت که در موضوع حقوق بشر فشارهای زیادی به ایران آورده‌اند و در تعیین «احمد شهید» به‌عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران هم نقش زیادی داشتند.

«تریتا پارسی» هدف نایاک پس از مذاکرات هسته‌ای را تداول ارتباط و مذاکره استراتژیک بین مقامات ایرانی و آمریکایی دانست و افزایش ارتباط بین دو جامعه ایران و آمریکا در موضوعات مختلف را از دیگر اهداف نایاک برشمرد؛ اهدافی که در راستای سیاست خارجی آمریکا تدوین شده است.

———

منابع:

۱- ویدی پدیا
۲- بی‌بی‌سی فارسی
۳- خبرگزاری فارس

انتهای پیام/

برنامه «به عبارت دیگر»، از جمله برنامه‌های شبکه «بی‌بی‌سی فارسی» است که بخش مهمی از جریان‌سازی این شبکه علیه ملت ایران و نظام جمهوری‌اسلامی را انجام می‌دهد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.88 ( 2 رای)
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme