https://telegram.me/empireoflies

ترور و تروریسم در ادوار تاریخی ایران

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغسوء قصد به جان مقامات سیاسی که از دیرباز در کشورهای مختلف ارتکاب می‌یافته است از مصادیق بارز تروریسم سیاسی می‌باشد. برخی از نویسندگان از جمله پرفسور فراید لندر به سوء قصد به جان جولیوس سزار در سال ۴۴ قبل از میلاد به عنوان یکی از قدیمی‌ترین انواع تروریسم اشاره کرده‌اند.

در ایران نیز افرادی چون نادرشاه افشار و آقا محمدخان قاجار و ناصرالدین شاه قاجار ترور شده و از پای درآمدند. نادرشاه افشار و آقا محمد‌خان قاجار توسط افسران و خدمه‌ خود به قتل رسیدند و ناصرالدین شاه ‌قاجار نیز توسط میرزارضای کرمانی ترور شد.

مبدا آغاز تروریسم، مخصوصا تروریسم سیاسی سازمان‌یافته را در ایران به زمان اسماعیلیه به رهبری حسن صباح (که فعالیت‌های آنان از سال ۱۰۹۰ یعنی زمان گشودن قلعه‌ الموت در نزدیکی قزوین توسط حسن صباح آغاز شد) نسبت می‌دهند به خشونت برای نیل به اهداف سیاسی قبل و بعد از انقلاب اسلامی داشت و مخصوصا از سال ۱۳۵۷ رشد چشم‌گیری در انجام عملیات تروریستی (چه عملیاتی که علیه اشخاص و مکان‌های خاص ارتکاب می‌یافتند و چه ترورهای به اصطلاح کور) که به تعدادی از آنان اشاره می‌‌شود.

ترور رئیس شورای انقلاب (رئیس مجلس کنونی)، ترور بنیانگذار وحدت دانشگاه و حوزه، دکتر مفتح ترور نافرجام امام جمعه تهران (آیت‌الله علی خامنه‌ای) انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی ایران و ترور رئیس قوه قضائیه (رئیس شورای عالی قضائی) شهید مظلوم دکتر سید محمدحسین‌ بهشتی، و تعدادی از نمایندگان ملت در مجلس شورای ملی، ترور نافرجام رئیس وقت مجلس شورای اسلامی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، ترور رئیس جمهور و نخست وزیر در هشتم شهریورماه ۱۳۶۰ به ترتیب محمدعلی رجایی و محمدجواد باهنر و ترور هفده‌هزار نفر از مردم عادی به جرم طرفداری از نظام و دیگر مسوولین نظام و آخرین مرحله تروریستی در تاریخ انقلاب اسلامی حمله تروریستی ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۷ در سالگرد پاسداشت دفاع مقدس توسط معاندین و بدخواهان ملت ایران به وقوع پیوست. تروریسم مسلما باعث نقض حقوق بشر برای حیات، آزادی و امنیت شخصی است، ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن اشاره دارد.

در مقدمه اعلامیه بی‌توجهی و توهین به حقوق بشر را که منجر به ارتکاب اعمال وحشیانه و جریحه‌دار کردن وجدان بشریت شده است محکوم می‌کند. یکی از اهداف روشن اعلامیه رسیدن به دنیایی است که در آن تمامی افراد بشر از ترس و واهمه آزاد باشند. حق آزاد بودن از ترس و واهمه در مقدمه‌ی (میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی) و میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی مورد تاکید قرار گرفته است.

با توجه به اینکه مبنای تروریسم ایجاد ترس است این عمل با نقض میثاق‌های ذکر شده ارتکاب می‌یابد و برخورد دوگانه نهاد و سازمان‌های بین‌المللی در برخورد با تروریست و تقسیم‌بندی آن‌ها از سوی اربابان زر و زور که حاصل بکارگیری در جهت حفظ منافع آنان است به تروریسم خوب و بد شده و ملت‌ها و سازمان‌هایی که هماهنگی و همراهی با اربابان زر و زور ندارند همیشه قربانیان تروریست‌ها همانند ایران بوده‌اند.

در مورد تاریخچه واژه تروریسم آن‌گونه که فرهنگ انگلیسی آکسفورد بیان می‌کند. این واژه برای اولین بار در سال ۱۹۷۵ میلادی برای توصیف حکومت ترس و وحشت که در فرانسه در فاصله انقلاب سال‌های ۹۴ – ۱۷۸۹ حاکم بود به کار رفت.

البته واژه ترور به معنی عام آن از اواخر قرن چهاردهم به کار می‌رفته است و نمایانگر حالت ترس و وحشت شدید بوده است. در فرهنگ انگلیسی آکسفورد به علاوه توضیح داده شده است که واژه تروریست در حدود سال ۱۸۶۶ توسط ویلیام فیتز پاتریک به معنی کسی که برای اشاعه‌ نظریاتش از یک نظام وحشت و ارعاب استفاده می‌کند به کار رفته است.

در سطح حقوق بین‌المللی اصطلاح تروریسم برای اولین بار در جریان سومین کنفرانس بین‌المللی کردن حقوق جزاء در بروکسل از سال ۱۹۳۰ بکار رفت ان‌شا‌الله و در صورت استقبال خوانندگان مصادیق ترور و تروریسم در شماره‌های بعدی مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/فارس

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme