https://telegram.me/empireoflies

ترامپ و اقدامات بی‌ثبات کننده در جهان

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغآمریکا با نگاه استثناگرایی خود سال‌هاست که زمینه‌ساز بی‌عدالتی و امنیت زدایی در جهان است و اقدامات رئیس جمهور کنونی آمریکا، ترامپ، به گونه ای برجسته این خصیصه را نمایان کرده است. اگر دولت‌های سابق آمریکا این اقدامات را با بسته بندی های نرم و در لایه های پنهان اقدامات و تدابیر بین المللی پنهان می کردند، اما ترامپ که به نظر می رسد از ظرافت مدیریتی یک رئیس جمهور برخوردار نیست و تجربه آنچنانی در صحنه بین‌المللی ندارد، این خصیصه پنهان را آشکار کرده و دست به تصمیمات و اقداماتی در این مدت کوتاه تصدی خود زده که نشانه ی بارزی از اقدامات بی‌ثبات‌کننده در جهان است. نمونه اخیر و آشکار اظهارات ضد صلح و امنیت و خارج از عرف سیاسی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل بود که صدای اهالی سیاست و افکار عمومی جهان را، حتی در آمریکا نیز در آورد، هرچند تجربه نشان داده که اینگونه اظهارات به دور از تعقل و ملاحظات بین المللی از سوی رئیس جمهور آمریکا در عرصه جهانی زیاد جدی گرفته نمی شود، اما بد نیست نگاهی داشته باشیم به بعضی اظهارات و اقدامات بی ثبات کننده او در دوران کوتاه ریاستش بر کاخ سفید:

  1. ترامپ با اظهارات خشن و تهاجمی خود نسبت به رقبای انتخاباتی و بعضی توده های اجتماعی در آمریکا، بدون ملاحظات اجتماعی و سیاسی، بخشی از جامعه آمریکا را متهم و تحقیر کرد. این امر لایه های اجتماعی مختلفی  را در آمریکا حساس کرد و باعث شد ثبات داخلی آمریکا به هم بخورد، به گونه‌ای که حتی خود او در میدان بازی گلف هم در امان نیست.
  2. ترامپ با متهم  کردن بعضی همسایگان آمریکا و مقصر دانستن آنها در مشکلات اقتصادی ایالات متحده و گاهی برخورد تبعیض آمیز و تحقیر آمیز با همسایگان، آنها را عصبانی کرده است. این روش تا مطرح کردن برنامه دیوارکشی مرزی نیز پیش رفت و از این طریق زندگی و شرایط اقتصادی مرزنشینان مکزیکی را دچار اختلال کرده و زمینه ی بی ثباتی در آن مناطق را فراهم کرد.
  3. ترامپ با برخورد از بالا و اظهارات غیرمحترمانه در معادلات جهانی از جمله در رابطه با دولت‌های اروپایی، نزدیک‌ترین هم‌پیمانان خود را در موضع مخالفت قرار داده، به طوری که بعضی از دولت‌های اروپایی مجبور به فاصله گذاری بین خود و آمریکا شده اند.
  4. ترامپ که مداخله آمریکا در عراق و غرب آسیا را محلی برای انتقاد از حریفان خود قرار داده بود، در مبارزات انتخاباتی خود گفت: ما آنجا چه می کنیم؟ و بعضی دولت‌های این منطقه را گاوشیرده تلقی کرده، بزرگترین اهانت را به آنها روا داشت. درمقابل پول و دلالی صهیونیست ها، به عربستان سفر کرد تا به خانواده بن سلمان برای یک کودتای داخلی کمک کند. از سوی دیگر زمینه یک مسابقه تسلیحاتی بزرگ را در منطقه فراهم کرده و مداخله در امور کشورهای این منطقه را مورد تاکید قرار داد.
  5. رئیس جمهور ایالات متحده در مقابل ائتلاف نامبارک چند کشور منطقه در مقابل قطر، یک بازی دوگانه ای را پیش گرفته و تلاش می کند ضمن سودجویی خود و پر کردن جیب آمریکا، دولت های عربی کشورهای اسلامی منطقه را در مقابل هم قرار دهد.
  6. با نادیده گرفتن توافق بین المللی برجام، تحریم های مغایر با قوانین بین المللی علیه ایران، تحریک دولت‌های منطقه، کمک به اپوزیسیون و تروریسم، تلاش برای افزایش فشار علیه ایران و دستور به طراحی برنامه های جدید به سیا برای مداخله در مسایل داخلی ایران زمینه افزایش بیش از بیش تنش ها را پیگیری می کند.
  7. جلوگیری از مقابله جدی با تروریست‌های تکفیری و مانع تراشی بر سر راه تحقق صلح و امنیت در منطقه؛
  8. تحریم روسیه و کره شمالی و ایجاد یک محیط روانی علیه آنها در مسائل مختلف و تحریک آنها به اقدامات متقابل؛
  9. شاهکار اخیر ترامپ در سخنرانی او در مجمع عمومی سازمان ملل اتفاق افتاد که به یکی دو مورد از آنها اشاره می کنیم: کره شمالی را تهدید به نابودی کرد و گفت که آماده کشتن همه شهروندان کره شمالی است. این اظهارات مغایر با همه قوانین بین المللی، اصول اولیه سازمان ملل و بیانیه حقوق بشر است که حتی پیگیری قانونی را برای کره شمالی باز می گذارد. تهدید آشکار یک ملت برای کشتن و تهدید به نابودی یک ملت در قرن بیست و یکم نشانگر یک آشوب طلب است و تحلیل دیگری به آن نمی توان اضافه کرد. در این سخنرانی ترامپ ضمن بزرگ نمایی از آمریکا، به نوعی اقدام به فخر فروشی و ادعای آقایی کردن بر دنیا که خیلی سخیف و غیر مدبرانه بود را مطرح کرد. در خصوص ایران به مسئله خروج از برجام اشاره کرد. گویی او فراموش کرده که برجام یک توافق جهانی است که تائیدیه سازمان ملل را نیز دارد و خارج شدن از آن، اندک مشروعیت و اعتبار توافق های بین المللی و آمریکا را مخدوش کرده و افکار عمومی را در مقابل آمریکا قرار می دهد و این مسئله صدها بار بیشتر به ضرر خود آمریکا است تا ایران.

و ده ها موضوع دیگر که مجال پرداختن به همه آنها در این یادداشت نیست. این مسایل همگی نشان از اقدامات آشکاری است که ترامپ و دولت آمریکا مغایر با قوانین بین المللی و روح منشور حقوق بشر و حقوق بین الملل سازمان ملل متحد با مداخله منفی در روند صلح، عدالت و امنیت جهانی انجام می دهند.

این اقدامات، آستانه امنیت جهانی را پایین آورده و زمینه تنش و تعارض را افزایش داده است. در واقع مسایل عنوان شده یک بسته بزرگ از اقدامات بی ثبات کننده ترامپ و دولت امریکا در جهان است که می بایست با آن برخوردی فراگیر و جهانی صورت گیرد، چرا که نه تنها صلح و امنیت در مناطق مختلف جهان را به خطر انداخته است، بلکه برای خود آمریکا و شهروندان آن نیز هزینه های جبران ناپذیری به بار خواهد آورد.

امروزه این وظیفه دولت ها، نخبگان بین المللی و همچنین سازمان های بین المللی است که با اتخاذ تدابیر شایسته و ایجاد یک اجماع جهانی، ضمن ابراز نگرانی از اقدامات بی ثبات کننده ترامپ، از طریق یک اقدام بین المللی مسیر ایجاد ناامنی از سوی آمریکا و رئیس جمهور آن را ناهموار و هزینه بر سازند.

به امید بیداری ملت ها و سازمان ها بین المللی و مقابله ای مسئولانه با این اقدامات مغایر با صلح، امنیت و عدالت جهانی.

انتهای متن/فارس

ترامپ با برخورد از بالا و اظهارات غیرمحترمانه در معادلات جهانی از جمله در رابطه با دولت‌های اروپایی، نزدیک‌ترین هم‌پیمانان خود را در موضع مخالفت قرار داده، به طوری که بعضی از دولت‌های اروپایی مجبور به فاصله گذاری بین خود و آمریکا شده اند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme