https://telegram.me/empireoflies

ترامپ به دنبال آچمز ایران است

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغطی ماه هایی که از روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا می گذرد، اتفاقات بسیاری افتاده که در خصوص آن ها صحبت شده است. در این چند روز اخیر اما تب اقدامات تند و تنش آلود آمریکا نسبت به ایران بسیار بالا گرفته است. یکی از این مسائل که مورد توجه دستگاه سیاست خارجی آمریکا قرار گرفته، سخنرانی رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل علیه ایران بود و دیگری برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق.
 
پرتاب آمریکا به عصر بربریت
 
سخنان ترامپ در ۷۲مین نشست سالانه سازمان ملل دنیا را بهت زده کرد، رییس جمهور آمریکا بدون رعایت آداب دیپلماتیک سخنان توهین آمیز و بی محتوایی را در برابر هیئت های بلندپایه سایر کشورهاارائه داد. صحبت هایی که حتی خود آمریکایی ها را از داشتن چنین رئیس جمهوری ناامید کرد.سخنان ترامپ این را هم ثابت کرد که وی از درک واقعیت های روز سیاسی عاجز است. در این باره اما تحلیلگران تاکنون مطالب متعددی را به رشته تحریر درآورده اند. «فینان کونینگهام» در این خصوص بیان می دارد «دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نطقی که در سازمان ملل و در برابر چشم نمایندگان کشورهای مختلف ارائه شد در سخنانی به طور یک جانبه کشورهای مختلفی را به جنگ و قتل عام تهدید کرد. این سخنان خود نشان دهنده این واقعیت است که دنیا همواره شاهد جنگ افروزی و لشکرکشی آمریکا به نقاط مختلف جهان بوده است. معمولا هنگامی که رهبران آمریکا در صحن سازمان ملل حاضر می شوند و به ارائه سخنرانی خود می پردازند، جهانیان بهتر از هر وقت دیگری متوجه می شوند که چقدر نقش آمریکا در جهان مخرب و غیرسازنده است.
 
سخنرانی ترامپ در صحن علنی سازمان ملل اما از جهتی متمایز بود، سخنان ترامپ نه تنها حاوی توهم همیشگی آمریکا درباره عملکرد مثبت خودشان در جهان بود بلکه پرده از استعداد بی نظیر آمریکایی ها در وحشی گری و جنایت جنگی برداشت. اوج جلوه این خصوصیت تهاجمی آمریکا آنجایی مشخص شد که ترامپ گفت در صورتی که تشخیص دهد و تهدیدات پیونگ یانگ علیه واشنگتن و سایر متحدین این کشور ادامه یابد، کره شمالی را به طورکلی نابود خواهد کرد.

وی بارها از الفاظ نامناسب استفاده کرد و رهبران سایر کشورها را با لحنی نامناسب خطاب کرد، مثلا به «کیم جونگ اون» لقب مرد موشکی داد. ترامپ نه یک بار که بارها از همین الفاظ نامودبانه در باره سایر کشور ها از جمله ایران و ونزوئلا استفاده کرد. «کریستوفر بلاک»، حقوق دان در حوزه جنایات جنگ های بین المللی سخنرانی ترامپ را بسیار منفی ارزیابی کرده و گفته که وی با بیان این سخنان بیشتر خود را در معرض اتهام قرار داد. این قاضی کانادایی این را هم گفته که حرف های ترامپ نقض صریح و کامل چارچوب سازمان ملل و قوانین بین المللی بود و تصریح کرده که این سخنان به هیچ وجه قابل قبول نیست. بلاک معتقد است: «آمریکا یک کشور دیگری را به بهانه دفاع از خود به حمله نظامی تهدید می کند. نفس تهدید آمریکا مبنی بر حمله به کره شمالی خود نقص قوانین بین المللی است. توجیه برای انجام لشکر کشی به کشوری دیگر همواره محکوم بوده است.» وی همچنین تصریح کرد : «پاسخ به هر اقدام نظامی باید متناسب باشد و ادبیات نابودی کامل اصلا قابل قبول نیست.» نویسنده معروف آمریکایی «تام فیلی» هم به این برخورد بربری ترامپ واکنش نشان داده و عملکرد ترامپ در صحن علنی سازمان ملل را در توییت خود این طور توصیف کرد:”یک جاهل وحشی که تنفر را در میان کشورهای جهان پخش کرد.”

البته نوع سخنرانی ترامپ در سازمان ملل خیلی هم دور از انتظار نبود، اکثر رهبران دنیا این را به خوبی فهمیده بودند و افرادی همچون ولادیمیر پوتین اصلا امسال در سازمان ملل حضور پیدا نکردند. هنگامی که ترامپ تهدیدات خود را علیه کره شمالی اعلام می کرد و آن ها را به ارتکاب جنایات جنگی علیه شان تهدید می کرد، سکوت سراسری تمام صحن سازمان ملل را فرا گرفته بود. آنقدر سخنان ترامپ تعجب برانگیز و شرم آور بود که «جان کلی» نماینده آمریکا از شدت خجالت صورت خود را گرفته و حسابی کلافه شده بود.

هرکس که اندک شناختی از تحولات جهان داشته باشد، حین سخنرانی ترامپ تقریبا پس از هر جمله ای که او می گفت متعجب می شد. تنها «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی و وزیر خارجه عربستان بودند که از سخنان ترامپ حسابی ذوق زده شده بودند. حتی رسانه های آمریکایی هم از ادبیات ترامپ شرمنده شده بودند. سی.ان.ان نسبت به این سخنرانی واکنش نشان داد و عبارت «خوی تهاجمی» را به ترامپ نسبت داد . واشنگتن پست هم نوشت خط جنگجویی که ترامپ در پیش گرفته از یک «آشفتگی عمیق» در میان رهبران آمریکا حکایت دارد.

در حالی ترامپ از احترام به تمامیت ارضی در سایر کشور ها از اوکراین تا منطقه دریای جنوبی چین سخن گفت که بنا بر شواهد تاریخی در سال های گذشته، خود آمریکا بیشترین دخالت را در امور سایر کشورها داشته است. احترام به تمامیت ارضی از قول ترامپ بیشتر تعجب آور می شود هنگامی که متوجه شویم بیشترین آمار حملات هوایی به کشورهایی نظیر سوریه، پاکستان، یمن و عراق از جانب واشنگتن بوده است.
 
ترامپ همچنین در بخش هایی از سخنان خود توهم آمریکایی را به اوج خود رسانید و گفت که ایالات متحده همواره مدافع امنیت و تمامیت ارضی و آبادانی سایر ملت ها بوده و همواره از آن حمایت کرده است. این گفته های احمقانه و به دور از واقعیت را نیز باید در چارچوب توهم «استثناء گرایی» آمریکایی ها ارزیابی کرد، توهمی که پیشینیان ترامپ همچون اوباما از آن رنج می بردند.

قرائت فینان از سخنرانی ترامپ و اطلاق بربریت به رفتار او، در حالی مطرح می شود که زنجیره اقدامات ضد ایرانی رئیس جمهور آمریکا فراتر از این مسئله، یک مسئله هویتی در دوران دونالد ترامپ شده است. از زمانی که او بر مسند کاخ سفید نشسته است این اقدامات شروع شد. در ابتدا با قانون منع ورود ایرانیان به آمریکا خود را نشان داد و بعد با تحریم های حقوق بشری و موشکی و آخر نیز تیر نهایی را ترامپ با سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل علیه ایران روانه کرد.
 
آشوب در غرب آسیا
 
آشوب در غرب آسیا، دقیقا همان چیزی است که صهیونیست ها به دنبال آن هستند. هر چه این آشوب بیشتر باشد، صهیونیست ها بیشتر احساس امنیت خواهند کرد. سالهای متمادی عده ای گمان می کردند که صهیونیست ها وابسته به سیاست آمریکا هستند و این آمریکایی ها هستند که سرمشق آ نها را تعیین می کنند. دوره باراک اوباما و تلاش های ناموفق او برای ایجاد طرح صلح خاورمیانه یکی از آن بزنگاه هایی بود که مشخص می کرد که این تاثیرپذیری از ناحیه صهیونیست ها نیست، بلکه این آمریکایی ها هستند که وابسته به سیاست های صهیونیست ها بوده اند.

حالا که طرح آشوب دیگری در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا، این بار با تلاش برای تولد بحرانی جدید به نام کردستان در حال کلید زدن است، یک بار دیگر یادآور این نکته است که این صهیونیست ها هستند که دستور سیاست خارجی را به آمریکایی ها می دهند؛ چه اینکه آمریکایی ها در ظاهر با همه پرسی استقلال کردستان مخالفت کرده بودند. آشوب در منطقه غرب آسیا، هدف صهیونیست ها است، در این راستا آمریکاییها را نیز با خود همراه کرده و می کنند. هم از این روست که به محض از بین رفتن آخرین های داعش در منطقه، بحران دوباره سربر آورده و به شکلی جدید رخ می نمایاند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که برگزاری این همه پرسی اگرچه با مخالفت اعلامی آمریکا صورت گرفته است، اما در پس پرده آمریکایی ها موافق برگزاری این همه پرسی و ایجاد تنفسی برای صهیونیست ها بوده اند. اقدام مسعود بارزانی را در این چارچوب می توان بررسی کرد که اسرائیلی ها به دنبال از بین رفتن داعش در عراق و این موضوع که آخرین نفس های این گروه در سوریه در حال کشیده شدن است، حالا نیاز به موضوع و محیط امنیتی جدیدی دارند و همه پرسی کردستان تا حد و تا مدتی این محیط امنیتی را برای غرب آسیا فراهم می کند و به واقع این همه پرسی فضای حیاتی برای این رژیم محسوب می شود.
 
اگرچه بازیگران ذی نفع و همسایگان عراق موضع محکم و سخت خود را در خصوص همه پرسی کردستان بیان داشته اند، اما دست کم در کوتاه مدت منطقه درگیر آشوبی جدید می شود که به نظر می رسد مبدع اصلی آن صهیونیست ها هستند.
 
محور مقاومت و همه پرسی کردستان
 
مهدی محمدی در تحلیل کوتاهی در خصوص تاثیر همه پرسی کردستان بر محور مقاومت و واکنش این محور در آینده احتمالی که برای این محور دارد بیان می کند «اسراییل خبط ژئوپلتیکی بزرگی مرتکب شده است. پس پرده البته امریکا، سعودی و امارات هم همراه بوده اند. فشار و اضطرار ناشی از آشکار شدن دورنمای نابودی کامل داعش، اسراییل را مجبور کرد پروژه خام وناپخته استقلال کردستان را جلو بیندازد. بارزانی قربانی هراسی شد که از تسلط مقاومت بر “خاورمیانه پسا داعش” به جان صهیونیست ها افتاده است. اسراییل هدیه ای به جبهه مقاومت داده که در شرایط متفاوت، کسب آن تقریبا غیرممکن بود و آن “سوق دادن ایران، سوریه، ترکیه و عراق به سمت همکاری نظامی” است. تصویب اشغال کرکوک از سوی ارتش عراق، بسته شدن مرزها و انسداد هوایی، یعنی ایجاد یک محور عملیاتی جدید که این بار تردید ندارد حریفش اسراییل است. ایران چقدر باید زحمت می کشید تا ترکیه و سوریه در یک جبهه بجنگند؟ اغراق آلود نیست اگر بگوییم بارزانی دوام نخواهد آورد و سودای تجزیه طلبی در منطقه هم برای دهه ها بر باد خواهد رفت. مسعود بارزانی رویای کردستان مستقل را پیش پای توهمات ژئوپلتیکی موجود مستاصلی به نام نتانیاهو ذبح کرد و اکنون راه بازگشت هم ندارد.»
 
نتیجه
 
ابعاد مختلف طرح هایی که علیه ایران در حال برگزاری است بسیار وسیع است، آمریکا و اسرائیل تمام هم خود را به کار بسته اند تا بتوانند سیستم امنیتی غرب آسیا را متناسب با نظم مطلوب خود پی گیرند و توازن قدرت در منطقه را به هم بزنند، اما در این بین شرایط محور مقاومت، پیروزی های اخیر در عراق و سوریه، توان یارگیری ایران در منطقه و … همه نشان دهنده این است که آینده محور مقاومت نه تنها نا امید کننده نیست، بلکه شرایط هموارتر از گذشته و مطابق با برنامه های جمهوری اسلامی برای منطقه ای عاری از لوث آمریکا و اسرائیل در حال پیشروی است. هر چند رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی تند ضد ایرانی مطرح می کند و از این طرف نیز بیخ گوش ایران یک بحران امنیتی سر بر می آورد، اما به نظر نمی رسد در بلند مدت بتواند تاثیری در تغییر موازنه منطقه ای به ضرر ایران داشته باشد.
 
همانطور که ذکر آن رفت دستور کار محور مقاومت در این خصوص شفاف است، یارگیری منطقه ای و بسیج اجتماعی. در قضیه کردستان عراق یارگیری منطقه ای خود را به نفع محور مقاومت نشان داد، در خصوص اظهارات ضد ایرانی دونالد ترامپ در مجمع عمومی نیز به نظر می رسد با حمایت بیش از ۱۳۰ کشور از برجام، انزوای آمریکا حتی در بین همپیمانانش کلید خورده است، آنچه نیاز است به آن توجه بیشتری شود تلاش برای تمرکز به ظرفیت های محور مقاومت به عنوان حوزه استراتژیک ایران برای بسط عمق نفوذ ایران است. در این خصوص ابتدا ضروری است به وحدت ملی، سپس به کنشگری فعال در عرصه منطقه ای برای بسط این حوزه نفوذ پرداخته شود. شرایط منطقه شدیدا در حال تجربه کردن نوع جدیدی از فعالیت های آشوب زا است، بازیگرن منطقه ای شبیه به ایران نیز بایستی متناسب با این شرایط فرصت های خود را تسری دهند.

پایگاه برهان

انتهای متن/

شرایط منطقه در حال تجربه کردن آشوب جدیدی از ناحیه رژیم صهیونیستی است، آشوبی که به نظر می رسد با پایان کار داعش در منطقه غرب آسیا مورد برنامه ریزی این رژیم بوده است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme