https://telegram.me/empireoflies

ترامپ؛ تاجری که کارش را با بلوف پیش می‌برد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغحدود دو سال از انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا می‌گذرد. گرچه در انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا، از ترامپ به عنوان نامزد حزب جمهوری‌خواه یاد می‌شد اما گذر زمان نشان داد او یک جمهوری‌خواه نیست. از همان ابتدا هم بسیاری از سیاست‌مداران جمهوری‌خواه آمریکا از او حمایت نکردند؛ بنابراین گزافه نیست بگوییم اولین بار در تاریخ آمریکاست فردی که تعلق خاصی به دو حزب سیاسی آمریکا ندارد به عنوان رئیس جمهوری این کشور انتخاب می‌گردد. 

آقای خاص آمریکا بیشتر از آنکه یک سیاست‌مدار در سپهر سیاسی دولت ایالات متحده شناخته شود تاجر محسوب می‌شد.  

در این نوشتار قرار نیست راجعه به این موضوع بحث کنیم که چرا ترامپ خاص است؟‌ نگاهی به رفتار‌ها، صحبت‌ها و گزارش‌هایی که درباره او هر روز مخابره می‌شود گویای این مطلب است که در تحلیل رفتار و کردار او نباید تعاریف موجود در علم سیاست را بررسی کرد. ترامپ دارای هیچ عقبه سیاسی نیست. او سابقه حضور در سنا و حتی کرسی‌های فرمانداری ایالات را ندارد. از این رو مشخصا نمی‌توان تحلیل جامع و متقنی از مواضع او در حوزه سیاست داخلی و خارجی آمریکا ارائه داد. 

روی این نوشتار بررسی بخشی از سیاست‌های ترامپ در قبال کشورهای دیگر است به گونه‌ای که به درگیری‌های لفظی نیز کشیده است. اینجا قرار است به برخی از سیاست‌های تنش‌زای او اشاره کنیم. 

سیاست‌های این تاجر آمریکایی در دو سال گذشته تنش‌های فراوانی بین آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر ایجاد کرده است. 

بالا رفتن از دیوار مکزیک 

رئیس جمهوری آمریکا در اولین دستورات صادره خود از کنگره خواست هرچه سریعتر قوانین سختگیرانه مهاجرتی را اجرایی کرده و دیواری را در مرز جنوبی برای جلوگیری از ورود «کاروان‌هایی از مهاجران غیرقانونی» به آمریکا احداث کنند.

این دستور ترامپ آغازگر تنش‌های فراوانی بین دو کشور شد. 

ترامپ خطاب به برخی از کشورهای هم‌مرز با آمریکا نوشت: هندوراس، مکزیک و سایر کشورهای منطقه آمریکای لاتین افرادی را به دلیل وجود سیاست‌های ضعیف مهاجرتی ما به آمریکا می‌فرستند. کاروان‌هایی از مهاجران غیرقانونی به سمت آمریکا روان هستند. باید قانونی تصویب و دیواری ساخته شود.

این در حالی است که مکزیک بارها این سخنان ترامپ را اشتباه دانسته و ادعاهای او را تکذیب کرده بود. 

ترامپ پیش‌تر نیز در نخستین کنفرانس مطبوعاتی خود، موضوع احداث دیوار در مرز مکزیک را مطرح کرده بود. این موضوع اعتراض رئیس‌جمهور مکزیک را در پی داشت. جالب است بدانید پیشنهاد ترامپ خطاب به مکزیک این بود که باید به خرج خود این دیوار را احداث کنند. 

از آن طرف هم پنا نیتو، رئیس‌جمهور مکزیک در مخالفت با این اظهارنظر ترامپ گفته بود:‌ «طبیعی است که مکزیک برای تامین هزینه احداث دیوار پولی نخواهد پرداخت.»

او همچنین از ترامپ خواسته بود جلوی قاچاق اسلحه به مکزیک را بگیرد.

ترامپ: اروپا دشمن ماست

آمریکای امروز با اتحادیه اروپا نیز در حال تقابل اقتصادی است. ترامپ در دفاع از حمایت‌گرایی در گفتگو با کانال تلویزیونی CBS اعلام کرد: «ما دشمنان زیادی داریم. در رابطه با رویکردی که در زمینه تجاری در قبال ما از آن پیروی کرد، معتقدم که اتحادیه اروپا دشمن ماست. از اروپا انتظار نداشتیم ولی دشمن‌مان هستند.»

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان، در پاسخ به این سخنان ترامپ خواستار بازنگری در روابط با آمریکا شد:«”مخالف/دشمن” خواندن اتحادیه اروپا از طرف رئیس‌جمهور آمریکا نشان‌دهنده آن است که از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ تاکنون چه بر سر روابط اروپا با آمریکا آمده است.»

فدریکا موگرینی٬ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در ارتباط با این سخنان ترامپ گفت: «من می‌خواهم از او (ترامپ) بپرسم که به چه کسی دوست می‌گوید.»

این البته همه داستان تقابل ترامپ با اروپا نیست. باید کمی به عقب برگردیم؛ زمانی که در جریان انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا «مارین لوپن» به عنوان چهره شاخص جریان راست افراطی در اروپا  از ترامپ حمایت کرد. از آن طرف هم تیم سیاست خارجی ترامپ نیز از این جریان‌ها بعد از انتخاب او به عنوان رئیس جمهور حمایت کردند. 

چندی پیش هم زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان در تازه‌ترین موضعگیری خود علیه رویکرد اقتصادی و سیاسی دونالد ترامپ گفته بود: «دیدگاه‌های اساسا متفاوت بین اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا وجود دارد. فریادها برای راه‌حل‌های ملی سمی برای آلمان، برای اروپا، جامعه ما و اقتصاد ما است. این اشتباه است که ما فکر کنیم در صورتی که ما دیوارهای جدید بسازیم رفاهمان بیشتر می‌شود. اروپا خواهان یک شریک برابر است و نمی‌خواهد یک اتحادیه وفاداری باشد که تابع منافع و علایق آمریکاست.»

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه نیز در حاشیه نشست گروه G7 خطاب به ترامپ پس از خروج او از برجام گفت:‌ «شما با توافقی که به امضای رئیس‌جمهور پیش از شما رسیده است موافق نیستید، تنها به این دلیل که توسط رئیس‌جمهور پیش از شما به امضا رسیده است، اما مانع ماندن دیگران در این توافق نشوید و ایران را نیز به بیرون از این توافق هل ندهید.»

لازم به ذکر است که G7 متشکل از کشورهای ایتالیا، فرانسه، آلمان، کانادا، ژاپن، انگلیس و آمریکا است که قبل از روی کارآمدن دونالد ترامپ رابطه اقتصادی خوبی میان آمریکا و سایر کشورهای این گروه برقرار بود اما در آخرین نشست این گروه، رئیس‌جمهور توییتری آمریکا هنگام عزیمت به سنگاپور با انتشار توئیتی تاکید کرد که کشورش با مواضع گروه هفت همراه نیست و بیانیه پایانی این نشست را امضاء نمی‌کند.

جدال‌های تعرفه‌ای اروپا و آمریکا

۱۱ خرداد امسال بود که تعرفه‌های گمرکی آمریکا روی فولاد و آلومینیوم اروپا اعمال شد. طبق این قانون قرار بر این شد برای واردات فولاد ۲۵درصد و آلومینیوم ۱۰درصد عوارض کمرگی دریافت گردد.  اروپا و مکزیک به این تصمیم آمریکا واکنش نشان دادند.  

اروپا در پاسخ به این اقدام آمریکا وضع تعرفه بر واردات برخی از کالاهای آمریکایی به ارزش ۳.۲میلیارد دلار را خواستار شد. 

اما ترامپ تاجر ساکت ننشست و ساعاتی پس از این اقدام اتحادیه اروپا در توییتر خود نوشت: «اگر این تعرفه‌ها و موانع به‌زودی لغو و برداشته نشوند، ما بر تمامی خودروهای آنها که به آمریکا می‌آیند، تعرفه ۲۰درصدی اعمال خواهیم کرد. آنها را در اینجا بسازید!»

چشم توی چشم با چشم بادامی‌ها

ترامپ حتی به جنگ تعرفه‌ای با چین نیز روی آورد. تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین موضوعی است که این روزها درباره آن زیاد می‌شنویم. ماه ژوئن سال جاری میلادی بود که رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که بر واردات کالا از چین به ارزش سالانه ۵۰میلیارد دلار ۲۵درصد تعرفه وارداتی اعمال خواهد کرد. پکن نیز اعلام کرده که پابه‌پای آمریکا در این تقابل پیش می‌رود و ابایی از جنگ اقتصادی ندارد. از همین رو، بلافاصله تعرفه‌ای معادل همین مبلغ بر کالاهای آمریکایی وضع کرد.

جدال در مرز شمالی

ترامپ حتی با همسایه شمالی خود یعنی کانادا که در طول تاریخ هیچ تنشی با هم نداشته‌اند نیز به منازعه پرداخت. او با کانادا بر سر قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی موسوم به نافتا به بحث و جدل پرداخت. 

تهدیدات به ناتو هم رسید

یکی از آخرین منازعات ترامپ با ناتو بود. او از این کشورها خواسته بود تا ۲درصد تولید ناخالص خود را  به هزینه‌های نظامی اختصاص دهند.  او به کشورهای عضو ناتو هشدار داد در صورتی که هزینه‌های دفاعی خود را افزایش ندهند کشورش از ناتو خارج خواهد شد. او اخیرا گفته بود اتحادیه اروپا از آمریکا سوءاستفاده می‌کند و بودجه‌ای که آمریکا به ناتو اختصاص می‌دهد بیشتر به اتحادیه اروپا کمک می‌کند تا به ما.

ترکیه خطاب به آمریکا:‌ با تهدید به جایی راه نخواهید برد

«کشیش آمریکایی را آزاد نکنید تحریم می‌شوید.» این توییتی بود که ترامپ خطاب به مقامات ترکیه‌ای درباره دستگیری کشیش آمریکایی نوشت. این کشیش بیش از یک سال و نیم پیش به اتهام داشتن ارتباطات با حزب ممنوعه کارگران کردستان ترکیه  بازداشت شده بود. 

ابراهیم کالین، سخنگوی رئیس‌جمهور ترکیه نیز در پاسخ به این سخنان  تهدیدآمیز گفت:‌ «آمریکا باید بفهمد که در چنین موردی که رسیدگی آن در دست دستگاه مستقل قضایی ترکیه است، با تهدیدات خود راه به جایی نخواهد برد.»

آنچه که در پایان می‌توان درباره ترامپ گفت این است که او فاقد یک اندیشه سیاسی مدون است. ترامپ بیشتر از آنکه مشق سیاست کند یک تاجر است. رئیس جمهور خودشیفته آمریکا که رئیس جمهوران پیش از خود را ابله خطاب می‌کند چارچوب‌مند نیست.  او اهل داد زدن است و نشان داده که سعی می‌کند با بلوف زدن کارش را پیش ببرد.

اگر روزولت در تعریف سیاست خود گفته بود: «با نرمی حرف زدن در حالی که یک چماق بزرگ در دست دارید» اما اکنون ترامپ ناسزا و فریاد و دروغ را جایگزین آن کرده است.

البته بسیاری نیز معتقدند که بغض ترامپ از اوباما باعث شده هرگونه تصمیمی که از دولت قبلی آمریکا برجای مانده است را باطل کند. حتی بدون پشتوانه فکری! لغو قانون بیمه درمانی اوباما یکی از این قوانین بود که حتی از شعارهای انتخاباتی ترامپ نیز به شمار می‌آمد.

انتهای پیام/فارس

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

مواضع ترامپ از زمان آغاز ریاست جمهوری او، ارتباط آمریکا با دیگر کشورها را دچار مشکلات زیادی کرده است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme