https://telegram.me/empireoflies

تحلیل گرِ تجزیه طلبِ BBC و VOA: نام واقعی استان خوزستان، عربستان است

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: همن سیدی، فعال رسانه‌ای کرد اهل مهاباد است است که چهره او را بیشتر در شبکه BBC به عنوان تحلیل گر سیاسی با موضوعات کردستان دیده ایم.

در گرماگرم واکنش ها و اعتراضات نسبت به تحریف عنوان خلیج فارس توسط رئیس جمهور آمریکا، حالا یکی از عناصر جریان اپوزیسیون نام استان خوزستان را جعلی دانست.

همن سیدی، تحلیل گرِ تجزیه طلبِ شبکه بی بی سی فارسی در هر دو صفحه شخصی خود در توئیتر و فیسبوک ضمن اعتراف به جعلی بودن عنوان خلیج ع.ر.ب.ی ، در ادعایی عجیب نوشت:

«خلیج فارس قدمتی طولانی دارد اما خوزستان هم عربستان نام داشت همانگونه خلیج عربی جعلیست خوزستان هم ساختگیست و با اهدافی سیاسی تغییر یافته است.»

وی در صفحه فیسبوک خود با تکرار این ادعای خود، با اشاره به بازدید نمایشگاهی در یک مکانی که نامش را ننوشته است می نویسد:

« در اویل دهه هفتاد شمسی شخصا از نمایشگاهی دیدن کردم که نقشەهایی قدیمی متعلق به قدرتهای اروپایی را به نمایش گذاشته بود که در آنها هم از واژه خلیج فارس استفاده شده بود.اما در همان نقشەها و در چند نقشه ایرانی هم، مناطق جنوب غربی ایران که الان خوزستان نامیده میشود، عربستان نام داشت و کشور عربستان کنونی هم به نام ”مملکته السعودیه” درج شده بود.»

واقعیت امر چیست؟ واقعیت امر این است که نام واقعی استان خوزستان برگرفته از همین نام است. خوزستان یعنی سرزمین مردمان خوزی یا هوزی. به این استان از قدیم الایام نام های زیادی را تجربه کرده است و آن را به شکل های مختلف مانند ، (سوزیس) ، (الیماییس) و (الیمااین) و اهالی آن را (الی میان) نوشته اند.

نام ” خوز” در زمان هخامنشیان، ساسانیان و حتی در دوران اسلامی هم آمده است. اما دلیل این که تحلیل گر BBC را واداشت تا نسبت به تحریف نام استان خوزستان به عربستان سخن بگوید در زمان حکومت صفوی است.

طبق گفته های تاریخی، «در زمان شاه اسماعیل صفوی و یا دوره ی پسرش شاه طهماسب بود که بخش غربی خوزستان که در دست مشعشعیان بود، عربستان نامیده شد تا از بخش شرقی که شامل شوشتر و رامهرمز بود و در دست گماشتگان صفوی قرار داشت ، باز شناخته شود. ولی از زمان افشاریه و زندیه سراسر خوزستان عربستان نامیده شد ، به طوری که در کتب تاریخی این زمان مانند جهانگشای نادری وگیتی گشا این روند را مشاهده می کنیم.

این وضعیت در زمان قاجاریه نیز ادامه پیدا کرد به طوری که در نامه ها و احکام رسمی و همین طور در روزنامه های داخلی و سفرنامه های سیاحان خارجی از خوزستان تحت عنوان عربستان نام برده می شد. سپس در اواخر قاجاریه و اوایل دوره ی پهلوی شیخ خزل عل نیز برای تعمیم نام عربستان تلاش بسیارکرد. اما سر انجام در سال ۱۳۰۳ش/۱۳۴۲ه.ق دولت پهلوی نام این سرزمین را به خوزستان تغییر داد.» (برای اطلاعات بیشتر اینجا را ببینید)

همن سیدی با تحریف بیش از نیمی از تاریخ سعی کرده است تا حساسیت ها نسبت به واقعیت تحریف عنوان خلیج فارس کمتر شود.

همن سیدی، فعال رسانه‌ای کرد اهل مهاباد است است که چهره او را بیشتر در شبکه BBC به عنوان تحلیل گر سیاسی با موضوعات کردستان دیده ایم.

گفته شده وی از مواضع پ.ک.ک و پژاک حمایت می کند. در کارنامه سیاسی وی عضویت در حزب دموکرات کردستان (حدک) است. قبل از آن هم تا سال ۲۰۰۶ عضو حزب دموکرات کردستان ایران (حدکا) بود.

هر دوی این احزاب از منظر جمهوری اسلامی، تروریست می باشند.

بی بی سی فارسی بارها با در اختیار گذاردن تریبون این شبکه به تجزیه طلبان، خبرساز شده بود. اقدامات فعال تجزیه طلبان حتی به دیدار با رضا پهلوی هم رسیده بود. نشست و برخاست شاهزاده شاه مخلوع با آنها، اعتراض برخی از حامیان خود را در پی داشت.

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: همن سیدی، فعال رسانه‌ای کرد اهل مهاباد است است که چهره او را بیشتر در شبکه BBC به عنوان تحلیل گر سیاسی با موضوعات کردستان دیده ایم. در گرماگرم واکنش ها و اعتراضات نسبت به تحریف عنوان خلیج فارس توسط رئیس جمهور آمریکا، حالا یکی از …

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme