https://telegram.me/empireoflies

تحلیلگر BBC در آرزوی حمله نظامی به ایران!!

اختصاصی- به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: «حسین باستانی» تحلیلگر سیاسی شبکه انگلیسی «بی‌بی‌سی فارسی» است. وی در سال ۱۳۸۴، دبیر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران بود و در تعدادی از روزنامه‌های زنجیره‌ای فعالیت کرد و به خاطر نوشته‌های خود، در تیرماه ۱۳۸۳ به حکم قاضی مرتضوی دستگیر و زندانی شد.

باستانی که قبل از پیوستن به «بی‌بی‌سی فارسی»، مدیرعامل شرکت رسانه‌ای «ایران گویا» و مدیر سایت ضدانقلابی «روز آنلاین» بود، با همراهی «صادق صبا» (مدیر پیشین بی‌بی‌سی فارسی)، «مسعود بهنود»، «جمشید برزگر»، «عطا مهاجرانی»، «اکبر گنجی» و … حلقه لندن‌نشینان را تشکیل داده و دائم در حال تحلیل مسائل ایران و روابط بین‌المللی آن هستند.
 
وی با سیاه‌نمایی‌های پی در پی در مورد مسائل ایران و نظام جمهوری اسلامی، تلاش دارد تا به عنوان تحلیلگر پرکار «بی‌بی‌سی فارسی»، ذهن مخاطبان را به دلسردی و ناامیدی و بحرانی جلوه دادن شرایط کشور سوق دهد.

تحلیل‌های باستانی از بررسی نتایج الگوهای مختلف حمله به ایران و موفقیت یا ناموفق بودن حمله این حمله، تا نقد مسئولان بلندپایه نظام گرفته و وضعیت سران جنبش سبز تا مسائل اجتماعی و … را شامل می‌شود و در اکثر این تحلیل‌ها، تلاش دارد که وضعیت ایران را در بن‌بست، بحران جدی و سرنوشت محتوم نشان دهد. وی با سیاه‌نمایی‌های مستمر مسائل کشور و با زیر سوال بردن مسئولان جمهوری اسلامی، تلاش می‌کند به مخاطب القا کند که شرایط ایران بدون حضور نیروهای خارجی، آمریکا و انگلیس و … بهبود نخواهد یافت و تحلیل‌های خود را به گونه‌ای ارائه می‌دهد که مسئولان نظام قادر به حل مشکلات کشور نیستند.

«حسین باستانی» به بهانه موضوعی کوچک، بلوای رسانه‌ای ایجاد کرد و تا توانست به سیاه‌نمایی پرداخت. وی اکنون به تحلیلگر سیاسی BBC تبدیل شده و به قول خودش، بی‌بی‌سی اجازه نمی‌دهد که به کار دیگری بپردازد و آنقدر سرش شلوغ است که امکان اینکه در پاریس زندگی کند و به کار دیگری جز بی‌بی‌سی مشغول باشد، ندارد. در نتیجه مجبور شده که به لندن برود و در آنجا اقامت کند.

در جریان حوادث بعد از انتخابات سال ۸۸، «بی‌بی‌سی فارسی» و «حسین باستانی» تمام قد از جنبش به‌اصطلاح سبز و جریانات بعد از انتخابات، حمایت کردند و تلاش داشتند که به هر شکل شده، بر آتش تحولات آن روزها بیفزایند.

هدف «بی‌بی‌سی فارسی» و افرادی مانند «حسین باستانی»، ایجاد تبلیغات منفی در فضای خبری و جهت‌دهی به افکار عمومی در راستای اهداف خود هستند. روندی که در راستای دخالت در جریان انتخابات مجلس دهم توسط این رسانه انگلیسی سرعت گرفت و پس از گرم شدن فضای انتخاباتی به ناچار تغییر رویکرد داد و به تلاشی برای مصادره فضای سیاسی کشور تبدیل شد. پس از اعلام نتایج انتخابات اخیر مجلس خبرگان رهبری و بخصوص پس از انتخاب آیت‌الله جنتی به ریاست این مجلس، در گفتار و رفتار باستانی، نوعی عصبیت و پریشانی دیده میشد و معلوم شد که او و شبکه مطبوعش شکست سنگینی خورده‌اند.

باستانی گاهی تحلیل‌های خود را حول محور رهبری جمهوری اسلامی، حمله نظامی به ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی متمرکز می‌کند و وقتی نتیجه دلخواه را نمی‌گیرد، به تدریج به سمت سوژه‌های پیش پا افتاده و عامه‌پسند می‌رود و سعی می‌کند آنها را به وضعیت کلان سیاسی و اجتماعی ربط دهد. به عنوان مثال تلاش بسیاری صورت می‌گیرد که چند بزهکاری، پرونده اختلاس بزرگ مالی و… را به مسائل کلان و مدیریت سیاسی کشور ربط دهند.

«حسین باستانی» و افرادی مانند او که از تحولات مورد انتظار خود در ایران ناامید شده‌اند و نسبت به آینده مورد دلخواه دلسرد شده و نه راه پیش دارند و نه راه پس، دیگر قادر به جذب مخاطبان خود نیستند و در بسیاری موارد ترجیح می‌دهند که بدون تحلیل، اخبار را بخوانند و گذر کنند. وی چندی پیش به موضوع احتمال حمله نظامی به ایران اشاره کرده و به  مرور چند الگوی «موفق!» عملیات نظامی غرب در سالیان اخیر و مقایسه شرایط هر یک از آنها با وضعیت موجود ایران پرداخته است. او پنج الگوی حمله نظامی به ایران را بررسی کرده و نتیجه گرفته که مروری بر تجربیات حاصل از عملیات نظامی غرب در کشورهای مختلف و مقایسه شرایط انجام آنها با وضعیت احتمالی طرفین درگیری در صورت حمله نظامی به ایران، دارای درس‌های مهمی برای تحلیلگران مسائل نظامی و امنیتی خواهد بود. تحلیل‌های باستانی نشان می‌دهد که او و امثالش نگران شکست حملات نظامی آمریکا و اسرائیل علیه ایران هستند و در آرزوهای خود دچار توهماتی شده‌اند.

حسین باستانی با مرور چند الگوی موفق عملیات نظامی غرب در سالهای اخیر گفت: “البته، وضعیت ایران ممکن است در آینده دستخوش تحولاتی شود که متغیرهای جدیدی را در محاسبه نتیجه احتمالی حمله به این کشور دخیل کند. اما اگر قرار باشد گمانه زنی در مورد نتیجه حمله به ایران را بر مبنای شرایط موجود ایران انجام دهیم، به این جمع‌بندی می‌رسیم که تبعات این حمله، احتمالا به کلی متفاوت با نتایج عملیات «موفقی!» خواهد بود که در گذشته، در مناطق مختلف جهان )از صربستان تا لیبی) صورت گرفته است. در الگوی لیبی، عملیات نظامی علیه کشور هدف برای تقویت اپوزیسیون مسلح و کمک به سقوط حکومت انجام می‌شود. در الگوی عراق (جنگ اول خلیج فارس)، ترکیبی از تحریم‌های بین‌المللی و حمله نظامی، باعث تن دادن کشور هدف به همکاری موثر با نهادهای بین‌المللی می‌شود. در الگوی صربستان، یک عملیات نظامی حساب شده و محدود، باعث شکسته شدن اقتدار حکومت و تشجیع اپوزیسیون برای براندازی آن می‌شود. در الگوی ضربه به ایران (در آخرین سال جنگ هشت ساله)، عملیات نظامی محدود باعث بالا رفتن هزینه‌های کشور هدف شده و حاکمان را به تجدید نظر در رفتار خود ترغیب می‌کند. هر حمله محدود علیه ایران، می‌تواند زنجیره‌ای از اقدامات نظامی متقابل و تلافی جویانه ‏را از دو طرف در پیش داشته باشد و به یک درگیری گسترده بیانجامد.”
انتهای پیام/

اختصاصی- به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: «حسین باستانی» تحلیلگر سیاسی شبکه انگلیسی «بی‌بی‌سی فارسی» است. وی در سال ۱۳۸۴، دبیر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران بود و در تعدادی از روزنامه‌های زنجیره‌ای فعالیت کرد و به خاطر نوشته‌های خود، در تیرماه ۱۳۸۳ به حکم قاضی مرتضوی دستگیر و زندانی شد. باستانی که …

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme