https://telegram.me/empireoflies

پایان تحریم ها؛ اشتیاق گردشگران آمریکایى برای سفر به مقصد ایران

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: پایان تحریم ها؛ اشتیاق گردشگران آمریکایى برای سفر به مقصد ایراننماسازی غرب از ایران برای شهروندان غربی همواره با مفهومی سیاسی گره خورده است، این جمله اشاره به تصویر سازی متفاوت و دست خورده ی غرب از ایران و مردمانش در شرایط زمانی متفاوت دارد. در شرایط پس از انقلاب اسلامی ایران، با بالا گرفتن تنش ها میان ایران و کشورهای غربی، تصویر سازی تاریک از شرایط جامعه و سیاست در ایران میان سیاستمداران غربی به امری عادی تبدیل گشت، آنچه امروز در ادبیات سیاست خارجی «ایران هراسی» خوانده می شود اشاره به چنین فضایی دارد. در برابر این شرایط، با توجه به رشد سریع روابط اجتماعی در سطح جهان و دست یابی به تصویرهای شفاف تر از جامعه ایرانی، شهروندان کشورهای غربی از تفاوت دو تصویر شوکه شده اند. آن ها با جامعه ای روبرو هستند که در آن علاوه بر وجود امنیت و ثبات، مردم در حوزه های اجتماعی متفاوت پویا هستند. نتیجه چنین روندی افزایش قابل توجه درخواست سفر به ایران از سوی شهروندان غربی برای بازدید از ایران علیرغم هشدارهای مکرر دولت ها است. تنها در یک مورد، یک موسسه گردشگری با سابقه  اعلام نموده که ۸۸% گردشگران متقاضی سفر به ایران از شهروندان آمریکایی می باشند. این موضوع تا حدودی نشان از آن دارد که مردم برخی از کشورهای جهان از جمله کشورهای غربی در طول سال های گذشته علی رغم تلاش دولت هایشان برای تصویر سازی منفی از ایران با کنار زدن تصویرهای باژگونه از جامعه ایرانی به شناخت شفاف تری از شرایط کشورمان رسیده اند. در نوشته پیش رو، نیویورک تایمز به بررسی اشتیاق شهروندان آمریکایی برای سفرهای گردشگری به ایران پرداخته است، نویسنده اشاره دارد با وجود محدودیت هایی که سفر به ایران به دلیل تفاوت های فرهنگی برای گردشگران ایجاد می نماید اما اشتیاق به چنین سفری در شرایط پس از رفع تحریم ها افزایش نیز یافته است. متن این نوشته بدین شرح است:

پایان تحریم ها؛ اشتیاق گردشگران آمریکایى برای سفر به مقصد ایران

 
نیویورک تایمز: در سال ٢٠١۴ حدود پنج میلیون گردشگر خارجى از ایران بازدید کرده اند و هدف ایران جذب بیست میلیون گردشگر تا سال ٢٠٢۵ است. برگزار کنندگان تورهاى مسافرتى إعلام کردند که در نتیجه لغو تحریم هاى ایران در ماه گذشته موج جدیدى از رزروهاى مسافرتى گردشگران خارجى بوجود آمده است که بسیارى از آمریکایى ها على رغم هشدار  وزارت امور خارجه مبنى بر وجود خطرات احتمالى اینگونه سفرها، از این سفرها منصرف نشده اند. برگزارکنندگان این تورهاى مسافرتى همچین إعلام کردند که تقاضا به حدى زیاد بوده است که آن ها سریعاً مبادى مسافرتى جدیدى را به لیست سفرهاى خود اضافه کرده اند و آنها را در زمان مشخص و محدود به فروش مى رسانند.

پایان تحریم ها؛ اشتیاق گردشگران آمریکایى برای سفر به مقصد ایران

“باربارا بَنکز” مدیر بازاریابى و توسعه سفرهاى جدید بنیاد سفر “وایلدرنس” در برکلى کالیفرنیا گفت: این اتفاق در ذهن من شبیه به ماجراى کوبا است وقتى که ناگهان رسماً سفر به هر دو آزاد شد. اما همچنان گردشگرانى بودند که فکر مى کردند این مکان ها تغییر خواهند کرد و آنها مى خواهند عزیمت به این مقصدهاى جدید را قبل از آنکه با هجوم جمعیت زیاد به این مکان ها مواجه شوند و این سفرها دچار کیفیت پایینى گردند تجربه کنند.

این موسسه سفرهاى بهارى اش به مقصد ایران را تماماً به فروش رسانده و در حال برنامه ریزى سفرهاى پاییزى در زمان فصل برداشت زعفران است.
سفر به ایران در میان اروپائیان نیز از محبوبیت خوبى برخوردار است. آسوشیتدپرس از قول مسئولین ایرانى گفت که در پاییز سال ٢٠١۴ حدود پنج میلیون گردشگر خارجى از ایران بازدید کرده اند که این کشور با تخصیص بودجه ٣٠ میلیارد دلارى قصد جذب بیست میلیون گردشگر دیگر  تا سال ٢٠٢۵ را دارد.

از میان نشانه هاى رشد صنعت توریسم در ایران مى توان به تصمیم جدید هواپیمایى فرانسه اشاره کرد؛ بر مبناى این تصمیم جدید هواپیمایى فرانسه به تازگى إعلام کرده است که براى پاسخ به موج جدید سفرهاى گردشگران به ایران قصد دارد از ابتداى ماه آوریل سه خط پروازى جدید در هفته به مسیر پاریس – تهران اضافه کند.
در حال حاضر سفر به ایران از نیویورک، از مسیر شهرهاى إستانبول، دبی و دوحه و از طریق خطوط هوایی ترکیش، امارات و یا قطر و با داشتن یک توقف در یکى از شهرهاى ذکر شده، صورت مى گیرد.
ایران میزبان برخى از قدیمى ترین آثار فرهنگى جهان است، از جمله ١٩ اثر فرهنگى که جزو میراث جهانى یونسکو ثبت شده اند و همچنین داراى گستره ى وسیعى از زمینهاى متنوع، از کویر و مناطق بیابانى گرفته تا تفریحگاههاى طبیعى براى علاقمندان به اسکى و ورزشهاى زمستانى مى باشد.

پایان تحریم ها؛ اشتیاق گردشگران آمریکایى برای سفر به مقصد ایران

پروفسور “ویلیام. اُ بیمن” استاد دانشگاه و رئیس بخش مردم شناسى دانشگاه “مینه سوتا ” و متخصص ایران شناسى بیان داشت که ایران سرزمین بسیار زیبایى است و داراى مکانهاى باشکوهى همچون سایر نقاط جذاب دنیا است . به طور مثال؛ “اصفهان” قابل مقایسه با “ماچو پیچوو” و ” آنگکور وات” است، اینها مراکز اصلى تمدن جهانى هستند که توسط باستان شناسان و تاریخ شناسان با عشق و علاقه بسیار ترمیم و نگهدارى شده اند.

او قصد دارد در ماه ژوئن ١۴ گردشگر را به ایران بیاورد و تمامى بلیطهاى این سفر توسط شرکت لوکس ایران سفر به فروش رفته اند. این شرکت مسافرتى مدت دو سال است که در کارولیناى شمالى مشغول به کار است.
“استیو کوتِى” یک وارکننده بازنشسته کالا که در دوران بازنشستگى خود با این شرکت آشنا شده است مى گوید که آشنایى با این شرکت مسافرتى برایش اتفاق خوبى بوده است، از این نظر که او از طریق سیاست تبلیغاتى و تشویقى فرد به فرد با این مؤسسه آشنا شده است.

پایان تحریم ها؛ اشتیاق گردشگران آمریکایى برای سفر به مقصد ایران

این سفرها در ماه ژوئن (خرداد ماه) به مدت ٨ روز و  براى دو نَفَر از پایه قیمتى نفرى ٢٩٩۵ دلار شروع مى شود.
او گفت : یکى از نکات تعجب برانگیز و جالب در مورد ایران این است که ایرانیان  با “مردم ” آمریکا خصومتی ندارند. من هیچوقت اینهمه محبوب نبوده ام؛ آنها وقتى مى شنوند که شما انگلیسى صحبت مى کنید فکر مى کنند که شما از انگلستان آمده اید و وقتى متوجه مى شوند که گردشگر آمریکایى هستید با شما عکس مى اندازند و طبق رسوم مهمان نوازانه خویش به صرف غذا دعوتتان مى کنند.
با این حال وزارت أمور خارجه آمریکا هنوز به گردشگران آمریکایى هشدار مى دهد که محتاط باشند.

این وزارتخانه إعلام کرد که هنوز عناصر خصمانه اى نسبت به دولت ایالات متحده آمریکا در ایران باقى است. گرچه اخیراً ایران چهار آمریکایى ایرانى تبار از جمله یک خبرنگار واشنگتن پست را آزاد کرده است اما وزارت أمور خارجه آمریکا هنوز هم به مردمى که تابعیت دوگانه ایرانى – آمریکایى دارند هشدار مى دهد که در صورت سفر به ایران احتمال خطر بازداشت برایشان وجود دارد.

پایان تحریم ها؛ اشتیاق گردشگران آمریکایى برای سفر به مقصد ایران

با این وجود گردشگران مشتاقی هستند که در حال رزرو تورهاى مسافرتى به ایران مى باشند. در پاسخ به افزایش درخواست ها، مؤسسه ” سیاتل میر” که به مدت ١۵ سال در ایران برگزارکننده سفرهاى گردشگرى بوده است، اقدام به برگزارى سفرهاى جدیدى با قطار و به صورت گروههاى کوچک از کشور مبدأ نموده است که در مجموع شامل ده سفر متفاوت مى باشد.

خانم “آنى لوکاس” معاون رئیس شرکت “میر “گفت: ما مدتى با این موارد برخورد داشته ایم، اما حالا که مردم با ایران در صحنه جهانى مشکلى ندارند و معتقدند که اکنون زمان مناسبى براى انجام سفرهایى است که مدتها قصد انجامش را داشته اند ما نیز خود را مقید مى دانیم که پاسخگوى نیاز این گروه از مسافران بى باک و نترس مان باشیم.

بنیاد قطار انگلیسى “عقاب طلایى” که برگزارکننده تورهاى مسافرتى از طریق سفر با قطارهاى شبانه ى داراى جاى خواب است و از سال ٢٠١۴ در ایران مشغول فعالیت بوده است گزارش کرده است که امسال آمریکایى ها ٨٨٪ درصد از جمعیت مسافران را تشکیل مى دهند در حالیکه آمار مسافران آمریکایى که مایل به سفر به ایران بوده اند در سالهاى گذشته تنها ۵٠٪ بوده است.
این شرکت در سال ٢٠١۶ یک مبدأ مسافرتى جدید بین مسکو- تهران به تور مسافرتى ١۴ روزه اش به قلب ایران افزوده است که با این تغییر این سفر بیش از ١٨ روز به طول خواهد انجامید. این سفر ١۴ روزه به قلب ایران؛ شامل سفر به اصفهان که به سبب معمارى اسلامى اش مورد توجه است و همچنین سفر به شیراز که به خاطر باغهایش شهرت فراوانى دارد و بازدید از تخت جمشید که مرکز تشریفاتی امپراطورى هخامنشى بوده است، مى باشد.

پایان تحریم ها؛ اشتیاق گردشگران آمریکایى برای سفر به مقصد ایران

شرکت مسافرتى “سوبِک” در سه سال گذشته ، سالانه ترتیب ٢ سفر به ایران را داده است و به تازگى مبادى جدیدى را به طور خصوصى به لیست سفرهاى خود اضافه کرده است که شامل سفرهایى براى بخش سفر مجله ى تایمز هستند، این مجله به طور مستقل از اتاق خبر نیویورک تایمز اداره مى شود.
برخى از مجریان این مسافرتها که منتظر ترخیص کالا از گمرگ سیاسى براى ورود به ایران بوده اند در حال حاضر مشغول سازماندهى مبادى جدیدى براى سفر به ایران هستند.

“نورمن هاو” رئیس مؤسسه لوکس گردشگرى “باترفیلد و رابینسون” ابراز داشت که از چند ماه گذشته فوران سؤالات مختلف در مورد سفر به ایران شروع شده است. این موسسه در حال سازماندهى چندین سفر خصوصى به ایران است و امیدوار است که طبق برنامه ریزى هاى انجام شده یک گروه کوچک را تا نوامبر ٢٠١٧ به ایران بیاورد.

او ابراز داشت که مشتریانش منتظر عادى شدن شرایط ایران بوده اند و آنها قصد دارند که قبل از شلوغ شدن این سفرها به ایران بیایند.
اینکه این تعداد فزاینده گردشگران در کجا مستقر خواهند شد ممکن است چالشى را بوجود آورد. گرچه شبکه ى “پرس تى وى” ایران گزارش کرده است که در دو سال گذشته حدود دوازده هتل جدید ساخته شده است و گروه ” آکور هتل” نیز در ماه اکتبر دو هتل جدید را در تهران افتتاح خواهد کرد.
خانم لوکاس معاون مؤسسه میر گفت: موضوعى که براى ما به عنوان برگزارکننده تور وجود دارد این است که در حال حاضر در ایران هتل به اندازه نیاز وجود ندارد. او همچنین به این نکته اشاره کرد که بعضى از هتل هایى که در اطراف شهرهاى بزرگ قرار دارند فرسوده اند. تقاضا بسیار زیاد است اما عرضه به اندازه کافى وجود ندارد .

پایان تحریم ها؛ اشتیاق گردشگران آمریکایى برای سفر به مقصد ایران

او اضافه کرد که هنوز برنامه ریزى براى سفر به ایران سخت است. گردشگران آمریکایى قبل از سفر مى بایست روادید دریافت کنند که براى برگزارکنندگان تورهاى مسافرتى یک فرایند نسبتاً ساده است اما این روند ادارى آنقدر آهسته پیش مى رود که مى تواند یک ماه به طول انجامد که به خودى خود باعث بوجود آمدن محدودیتهایى در انجام این سفرها مى شود.

همچنین مى بایست در ایران یک راهنما همراه گردشگران آمریکایى باشد، محدودیتهاى بانکى که تا حد زیادى مانع استفاده از کارتهاى اعتبارى و دستگاه های خودپرداز مى شود مسافران را مجبور به همراه داشتن پول نقد مى کند.
براى رعایت قوانین اسلامى، زنان مى بایست قوانین مربوط به لباس پوشیدن را رعایت کنند، آستین بلند و لباسى حداقل تا زانو و موى خود را نیز بپوشانند، مردان نیز نمى توانند شلوارک بپوشند.
خانم لوکاس اضافه کرد که نکات دیگرى نیز وجود دارد؛ مثلاً زیرساختها خوب هستند اما کامل نیستند. جاده ها نسبتاً مناسبند. البته براى افراد طبق قوانین ایران امکان تهیه نوشیدنى الکلى وجود ندارد و سرویسهاى بهداشتى مطابق خواست و فرهنگ گردشگران نیستند. اما با همه ى اینها سطح جاذبه های گردشگری ایران و کارآیى افراد راهنما از جمله شرایطی است که تقاضای سفر به ایران را افزایش داده است.

منبع: نیویورک تایمز

By ELAINE GLUSAC FEB. 8, 2016
الین گلوساک، ٨ فوریه ٢٠١۶

انتهای پیام/بولتن

در شرایط پس از انقلاب اسلامی ایران، با بالا گرفتن تنش ها میان ایران و کشورهای غربی تصویر سازی تاریک از شرایط جامعه و سیاست در ایران میان سیاستمداران غربی به امری عادی تبدیل گشت.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme