https://telegram.me/empireoflies

تحریف نام «اروند رود» توسط بی بی سی فارسی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: بنای رسانه بی بی سی از ابتدای آغاز بر ایران ستیزی بوده و با آغاز فعالیت های بخش فارسی این رسانه، این موضوع شدت پذیرفت.

استانداردهای دوگانه و رویکرد متناقض این شبکه در موضوعات مختلف یکی از مسائلی بوده  که همواره مورد اعتراض رسانه ها و کاربران فضای مجازی قرار گرفته است و پیش از این نیز نمونه های فراوانی مورد بحث قرار گرفته است.

به عنوان نمونه استفاده بخش عربی بی بی سی از واژه جعلی خلیج عربی یکی از مواردی بود که ایران ستیزی این رسانه را آشکار کرده بود.

 

اما اخیرا بخش فارسی بی بی سی نیز اقدام قابل تاملی دیگری انجام داده و آشکارا به تحریف نام اروند رود پرداخته است.

ماجرا از این قرار است که پس از سفر روز گذشته محمد جواد ظریف به عراق، وزرای خارجه دو کشور برای حل مشکل کشتیرانی عراقی ها در اروند رود توافق کردند کمیسیونی مشترک را تشکیل دهند.

اما بی بی سی فارسی با پوشش شیطنت آمیز کنفرانس خبری وزرای خارجه ایران و عراق، به جای استفاده از نام اروند رود، از عنوان شط العرب استفاده کرد. این در حالی است که شط العرب به  قسمتی از رودخانه گفته می شود که در کشور عراق وجود داشته و قسمت داخل ایران اروند رود خوانده می شود و با توجه به اینکه موضوع مورد بحث میان دو کشور ایران و عراق مربوط به محل داخل مرزهای ایران است، بایستی مطابق استاندارد های رسانه ای از عنوان اروندرود استفاده می گردید.

این اقدام شیطنت آمیز بی بی سی فارسی باعث شد تا کاربران فضای مجازی به انتقاد از این رفتار بپردازند. به عنوان نمونه کاربری با نام کاربری سیدرضی نوشت: “اینکه بی بی سی فارسی به جای #اروند_رود مینویسه شط العرب، نشون میده که صدام رفته اما صدامیان هستند هنوز!”

بی بی سی فارسی چندروز پیش نیز برای تخریب روابط دو کشور ایران و افغانستان، پست فیس بوکی یکی از مقامات دون پایه دولت افغانستان که پس از دقایقی حذف شده بود را برای ساعاتی به عنوان تیتر یک سایت خود قرار داده بود تا به ظن خود آتش اختلاف میان دو کشور همسایه را برافروزد.

بی بی سی فارسی با پوشش شیطنت آمیز کنفرانس خبری وزرای خارجه ایران و عراق، به جای استفاده از نام اروند رود، از عنوان شط العرب استفاده کرد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme