https://telegram.me/empireoflies

تثبیت فقر و بی عدالتی نتیجه بی کفایتی سیستم قضایی آمریکا

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغنامناسب بودن سیستم قضایی آمریکا پیامد‌های زیان آوری در این کشور داشته است.

با وجود ادعا‌های بی پایان این کشور در زمینه پیشگام بودن در زمینه‌های مختلف حقوقی، بی گناهان بسیاری سالیان متمادی در کُنج زندان‌های این کشور گرفتار می‌مانند. کتابی با عنوان «بی عدالتی: زندگی و مرگ در دادگاه‌های آمریکا» در سال ۲۰۱۰ با محوریت موضوع پرونده‌هایی که به دلیل قضاوت نادرست سال‌های متمادی زندگی افراد بی گناه را به تباهی می‌کشند، در آمریکا منتشر شد. در زیر به نمونه‌هایی که در این کتاب آمده است، اشاره می‌شود:
کریشنا مهاراج تبعه انگلیس به دلیل قتل یک پدر و پسر در هتلی در میامی در تاریخ ۱۶ اکتبر ۱۹۸۶ به مرگ محکوم شد. وی در سال ۱۹۹۳ توانست با کمک گروهی از وکلا بی گناهی خود را ثابت کند. با این حال همچنان در زندان به سر می‌برد.
 
 
تثبیت فقر و بی عدالتی نتیجه بی کفایتی سیستم قضایی آمریکا
مایکل مورتون در سال ۲۰۱۳ در حالی به ۲۵ سال زندان محکوم شد که اساسا دادستان شواهدی مبنی بر اثبات قتل همسر مورتون به دست وی در دست نداشت. در مواردی از این دست به محض آن که دادستان تصور کند که متهم گناهکار است به طور جدی برای به دست آوردن شواهدی دال بر بی گناهی وی مبادرت نمی‌کند. ضمن این که مجازاتی برای دادستان‌ها و قضاتی که وظیفه و اخلاق را نادیده می‌گیرند، وجود ندارد. در این پرونده پس از اثبات بی گناهی مورتون، دادستان تنها به ۱۰ روز حبس محکوم شد. این شدیدترین مجازاتی است که تاکنون در سیستم قضایی آمریکا برای اشتباه دادستان‌ها و قضات در نظر گرفته شده است.
در مورد محکومیت نوجوان بی گناه ۱۶ ساله به اعدام، مشخص شد که متهم اصلی ضمن ربودن چهار شاهد و تهیه گواهی پزشکی برای رد اتهام از خود موفق شد کلیه مدارک علیه خود را از بین ببرد. این امر سبب شد تا مجازات لغو فعالیت برای دادستان در نظر گرفته شود. اما با به تعلیق درآمدن مجازات عملا مجازاتی اعمال نشد.
 
 
تثبیت فقر و بی عدالتی نتیجه بی کفایتی سیستم قضایی آمریکا
از سوی دیگر سیستم قضایی آمریکا عمیقا از نژادپرستی رنج می‌برد. بر اساس آخرین گزارش پروژه محکومیت به سازمان ملل، تمامی جنبه‌های سیستم عدالت کیفری آمریکا درگیر تبعیض نژادی است. در این گزارش آمده بود که تبعیض علیه افراد رنگین پوست در تمام مراحل دستگیری توسط پلیس، پیش از دادگاه، محکومیت، دوران حبس و حتی بعد از آزادی از زندان وجود دارد.
این گزارش همچنین می‎گوید که از ۲.۲ میلیون نفری که در آمریکا زندانی هستند (آمریکا نسبت به جمعیت خود بالاترین میزان افراد زندانی در جهان را داراست)، ۲۷ درصد آمریکایی‌های آفریقایی تبار هستند؛ ۲ برابر سهم جمعیتی‎شان. ضمن این که در مورد جنایات مرتبط با مواد مخدر پلیس این افراد را بیشتر از سایرین مورد تعقیب و پیگرد قرار می‌دهد. بیش از یک چهارم افرادی که برای نقض قوانین مواد مخدر در سال ۲۰۱۵ دستگیر شدند، آمریکایی آفریقایی تبار بودند، اگرچه میزان مصرف مواد مخدر ارتباط خاصی با نژاد و قومیت ندارد.
 
 
تثبیت فقر و بی عدالتی نتیجه بی کفایتی سیستم قضایی آمریکا
به گفته دیده بان حقوق بشر سیستم کیفری آمریکا سبب تشدید فقر می‌شود. به گزارش «فیلیپ آلستون» گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد فقر شدید و حقوق بشر، که در ۲۲ ژوئن ۲۰۱۸ یافته‌های خود را به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه کرد، با انتقاد از سیستم قضایی آمریکا اعلام کرد که این سیستم با تحمیل بار هزینه‌های مجازاتی به اقشار کم درآمد و در نظر گرفتن وثیقه‌های سنگین چرخه فقر را در این کشور تقویت می‌کند.
انتهای پیام/میزان

نامناسب بودن سیستم قضایی آمریکا پیامد‌های زیان آوری در این کشور داشته است. علیرغم ادعا‌های بی پایان این کشور در زمینه پیشگام بودن در زمینه‌های مختلف حقوقی، بی گناهان بسیاری سالیان متمادی در کنج زندان‌های این کشور گرفتار می‌مانند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.75 ( 1 رای)
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme