https://telegram.me/empireoflies

تبعیض‌نژادی اسکاری

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: اما سلما با داستانی درباره مبارزات سیاهان و جنبش مدنی دهه ۱۹۶۰ میلادی آمریکا به نمایش عمومی درآمد و با استقبال منتقدان و تماشاگران سینما روبه رو شد. ولی آکادمی اسکار توجه زیادی به این فیلم نکرد.

این مساله زمانی حائز اهمیت می شود که در خبرهای یکی دو ماه اخیر، اعتراضات سیاهپوستان آمریکا به وجود تبعیض نژادی در دو دستگاه قدرتمند قضایی و پلیس، تیتر اول رسانه های گروهی آمریکا و بقیه کشورهای جهان بود.

در شرایطی که سیاهان آمریکا بار دیگر خواستار رعایت حقوق قانونی و برابر خود با سفیدپوستان شده اند، کم توجهی آکادمی اسکار به هنرمندان رنگین پوست چه معنی می دهد و حاوی چه پیامی است؟

برخی تحلیلگران هنری در هالیوود عقیده دارند این کم توجهی به معنی نادیده گرفتن هنر هنرمندان سیاهپوستی است که در دنیای سینما فعالیت می کنند. از سوی دیگر، برخی تحلیلگران هنری، آکادمی اسکار را تقریبا بی تقصیر می دانند و می گویند خود هنرمندان سیاهپوست در سال ۲۰۱۴ یا کم کار بوده یا کار قابل توجهی ارائه نکرده اند. پرسش آنها این است که سینمای آمریکا در سال گذشته میلادی چند تا سلما داشت که به مسائل سیاهان می پرداخت و از ساخت قوی و محکمی برخوردار بود؟

این در حالی است که منتقدان سینمایی هم می گویند سلما به اندازه «۱۲ سال بردگی» (که اسکار بهترین فیلم سال ۲۰۱۴ را از آن خود کرد و جوایز دیگری هم گرفت) سروصدا به پا نکرد و جریان ساز نشد.

البته سلما یکی از هشت فیلم سینمایی است که در فهرست نامزدهای اسکار بهترین فیلم سال قرار دارد، اما در رشته هایی مثل بهترین کارگردانی، بازیگر و فیلمنامه نامزد نشده است. آوا درورتی، کارگردان فیلم و دیوید اویه لوو، بازیگر اصلی آن جزو بازندگان اصلی رقابت های اسکار امسال هستند.

منتقدان کار این دو را تحسین کرده و آنها را شایسته نامزدی در اسکار می دانستند. اویه لوو در این فیلم نقش مارتین لوترکینگ را بازی کرد و نقش های شرح حال گونه معمولا مورد پسند اعضای آکادمی اسکار قرار گرفته و نامزد دریافت جایزه می شوند. قصه فیلم هم بخش مهمی از تاریخ معاصر آمریکا را به تصویر می کشد. راهپیمایی عظیم و معروف لوترکینگ و سیاهان از شهر سلما تا مونتگمری آلاباما در سال ۱۹۶۵ خط اصلی قصه این درام اجتماعی است. هزینه تولید فیلم ۲۰ میلیون دلار شد و تا به حال در آمریکای شمالی ۳۲ میلیون دلار فروش کرده است.

تماشاگران بین المللی هم بیش از ده میلیون دلار برای تماشای آن پرداخت کرده اند. نکته جالب در رابطه با این فیلم تاریخی آمریکایی این است که بخش اعظم سرمایه تولید آن از سوی شرکت فیلمسازی فرانسوی پانه تامین شده است.

اعتراضات و گلایه ها نسبت به حضور نداشتن سیاهان در اسکار امسال فقط منحصر به هنرمندان و منتقدان نیست.

چریل بولی ایساکس اولین رئیس سیاهپوست آکادمی اسکار هم در جریان معرفی نامزدهای اسکار، وقت را غنیمت شمرد و در این رابطه صحبت کرد.

وی با لبخندی بر لب به این نکته اشاره کرد که بین ۲۰ بازیگر زن و مرد نقش اول و مکمل نامزد دریافت جوایز هیچ سیاهپوستی دیده نمی شود.

وی گفت: این موضوع در بخش هایی مثل کارگردانی، فیلمنامه نویسی و فیلمبرداری هم صدق می کند. اهل فن می گویند اعتراض این خانم سیاهپوست ممکن است برای سال های بعد باعث خلق اتفاقاتی شود، ولی امسال نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

پرسش اصلی کسانی که در این رابطه کنجکاو هستند این است که آیا قرار است بی توجهی به هنرمندان سیاهپوست در سال های آینده به صورت یک سنت درآید؟ اگر این اتفاق بیفتد، آکادمی اسکار به جمعیتی که حدود ۴۰ درصد از کلیت صنعت سینمای آمریکا را تشکیل می دهد، کم توجهی خواهد کرد. در عین حال، اگر چنین اتفاقی رخ دهد، واکنش هنرمندان سیاهپوست نسبت به آن چه خواهد بود؟ از داخل آکادمی اسکار شنیده می شود که قرار نیست اتفاق امسال در سال های بعد هم تکرار شود.

شنیده ها حکایت از آن می کند که اعضای آکادمی اسکار برای پاک کردن برچسب نژادپرستی از پیشانی خود، مراسم جوایز گلدن گلوب امسال را مثال زده و می گویند بین نامزدها و برندگان آن هم تعداد زیادی هنرمند سیاهپوست حضور نداشت. در بین ما بازیگران دو رشته درام و کمدی موزیکال، فقط یک سیاهپوست نوجوان یعنی کیوونژان والیس دیده می شد. در بین بازیگران مرد هم به جز دیوید اویه لوو، اثری از یک هنرمند سیاهپوست نبود.

وی هم رقابت را به ادی روماین برای «تئوری همه چیز» باخت. البته نام آوا دوورونی کارگردان سلما در بین پنج نامزد رشته کارگردانی بود و او جایزه بهترین کارگردانی مراسم را به ریچارد لینکلیتر واگذار کرد. در رشته های فیلمنامه، بازیگران زن و مرد نقش مکمل هم اثری از یک هنرمند سیاهپوست نیست، انجمن های منتقدان سینمایی شهرهای مختلف آمریکا هم تقریبا جوایز بهترین فیلم و کارگردانی خود را به «پسربچگی» دادند و دیوید اویه لوو انتخاب آنها در بخش بازیگری نبود.

انتهای پیام/جام جم

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme