https://telegram.me/empireoflies

تاکتیک نظرسنجی در رسانه‌های بیگانه شکست خورده است

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغرسانه های بیگانه برای القا و یا تفهیم یک موضوع به مخاطب خود عموما از روش های مختلفی استفاده می کنند تا هدف نهایی آنها که فریب مخاطب است از دید بازدیدکنندگان و بینندگان این شبکه ها پنهان بماند.

یکی از این روش ها برای فریب و منحرف ساختن جوامع هدف استفاده از نظر سنجی است که با این کار به جامعه این گونه القا می کنند که نظر اکثریت مردم به چه سمتی سوق پیدا کرده است. نظام سلطه برای بهره برداری بهتر از تاکتیک نظر سنجی در جوامع هدف دست به تاسیس نهاد های نظر سنجی در این کشور ها می زند.

در ایران نیز از سال های دوران اصلاحات همواره غربی ها با استفاده از افراد مختلف اقدام به تاسیس نهاد هایی برای نظر سنجی نمودند تا اطلاعات ذی قیمتی را برای طراحی برنامه های خود از این طریق بدست آورند.

همچنین از چند وقت پیش در ایران نیز موسسه ای نظر سنجی به نام ایران پال تاسیس شده که زیر نظر یک شرکت کانادایی و بدون مجوز در حال فعالیت است.

«ایران‌پل» (IranPoll) یکی از زیرمجموعه‌های شرکت کانادایی «پیپل آنالیتیکس اینک» (PEOPLE ANALYTICS INC.) واقع در تورنتو که یک مؤسسۀ بظاهر خصوصی مشاوره، نظرسنجی و دیدبانی اجتماعی است؛ این مؤسسه که تمرکز خاص بر روی موضوع ایران دارد، به‌صورت علنی در ایران فعالیت می‌کند و مرکز «تهران» این مؤسسه که نشانی آن نیز در سایت «ایران‌پل» وجود دارد، دارای مرکز تماس (CALL CENTER) برای نظرسنجی تلفنی است؛ همچنین به غیر از تهران، این مؤسسه در هشت شهر مهم ایران (رشت، تبریز، کرمانشاه، اهواز، اصفهان، شیراز، زاهدان و مشهد) حضور فعال دارد و در سرتاسر کشور به‌صورت میدانی و چهره به چهره نیز با فرم‌های نظرسنجی اقدام به جمع‌آوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل مردم ایران می‌کند.

در سایت «ایران‌پل» (IranPoll) آمده است: «”ایران‌پل” با اتکا بر روش علمی، خدمات پژوهشی و مشاوره مستند به مشتریان خود ارائه می‌دهد و از طریق مشاهده تجربی و روش‌های علمی، مخاطبان خود را در جریان شناخت بهتری از مردم ایران قرار می‌دهد. تا به امروز، متخصصان ما خدمات بسیاری را به مشتریان خود در بخش‌های خصوصی و دولتی، اندیشکده‌ها، موسسات دانشگاهی و پژوهشی و سازمان‌های خصوصی در سرتاسر جهان ارائه دادند. مرکز تماس نظرسنجی سایت «ایران‌پل» در تورنتو، مشتریان خود را به طور وسیع با مراکز داخل ایران مرتبط می‌سازد. مرکز تماس تهران جهت انجام برخی پروژه‌های این مؤسسه دایر است.»

اما رسانه های بیگانه در چند وقت اخیر برای تاثیر گزاری بیشتر بر اذهان ایرانیان اقدام به نظر سنجی در خصوص مسائل و رویداد های سیاسی نمودند که در برخی از این نظر سنجی ها نتایج جالبی وجود داشت که مورد دلخواه این رسانه ها نبود ولی این رسانه ها مجبور بودند آنها را منعکس کنند البته در مواقعی نیز مجبور شدند آن را از خروجی سایت های خود حذف نمایند.

به عنوان مثال چندی پیش در پی لغو تابعیت یکی از رهبران شیعه بحرین از طرف حکومت این کشور و بیانیه شدیداللحن سردار سلیمانی در اعلام خطر به حکومت بحرین به واسطه پیامد های این اقدام صدای آمریکا  اقدام به نظز سنجی نمود که در آن نظر سنجی قریب به اتفاق مخاطبان به حمایت از سپاه پرداختند.

یا در مورد دیگر همین موسسه ایران پال که ذکرش در بالای این مطلب رفته در نظرسنجی که ماه گذشته انجام داده نشان می‌دهد که انتظار ایرانیان از توافق هسته‌ای موسوم به برجام بالا بوده و افکار عمومی ایران نتوانسته است موانعی را که ایران پس از این توافق نیز در زمینه جلب سرمایه خارجی و اتصال مجدد به اقتصاد جهانی با آنها مواجه بوده را درک کند.

یکی دیگر از یافته‌های مهم این نظرسنجی آن است که بالغ بر ۷۲ درصد از ایرانیان به پایبندی آمریکا به تعهداتش ذیل برجام یا اصلا اطمینان ندارند، یا اطمینان کمی دارند. این در حالی است که یک‌سال قبل، رقم مزبور ۴۱ درصد بود.

در همین حال، ۶۶٫۱ درصد از ایرانیان بر این باورند که واشنگتن به‌دنبال آن است تا به طرق دیگر، اثر منفی تحریم‌ها بر ایران را حفظ کند. تقریبا ۷۴٫۴ درصد از ایرانیان نیز باور دارند که واشنگتن به دنبال جلوگیری از روابط اقتصادی سایر کشورها با جمهوری اسلامی ایران است.

یا در نظر سنجی دیگری از صدای آمریکا در خصوص تاثیر توافق هسته ای بر زندگی مردم در ایران ۸۰ در صد آن را بی تاثیر دانسته اند و با این رای به پایبند نبودن غربی ها بر تعهداتشان تاکید نموده اند.

به نظر می رسد با این روندی که روز به روز بر مردم ایران ماهیت ننگین و دروغ گوی کشور های غربی روشن می شود دیگر رسانه های بیگانه از این به بعد نمی توانند از ابزار نظر سنجی برای انحراف افکار ایرانیان استفاده نمایند حتی این امر ممکن است به ضرر خودشان و افشای ماهیت منافقانه شان در اذهان مردم ایران منجر شود.

منابع:

صدای آمریکا

فارس نیوز

مشرق نیوز

امپراتوری دروغ

انتهای پیام/

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: رسانه های بیگانه برای القا و یا تفهیم یک موضوع به مخاطب خود عموما از روش های مختلفی استفاده می کنند تا هدف نهایی آنها که فریب مخاطب است از دید بازدیدکنندگان و بینندگان این شبکه ها پنهان بماند. یکی از این روش ها برای فریب و …

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme