https://telegram.me/empireoflies

تأکید عراق بر ادامه واردات برق و گاز از ایران برخلاف تحریم‌ها

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ«رزاق محیبس» عضو کمیته انرژی پارلمان عراق در واکنش به اقدام آمریکا در تمدید نکردن معافیت‌های تحریمی کشورهای وارد کننده نفت ایران گفت: تحریم‌های یکجانبه آمریکا برای عراق الزام‌آور نیست، چون حوزه انرژی عراق ارتباط بزرگی با صادرات گاز ایران دارد.

وی در گفت‌وگو با وبگاه خبری العربی الجدید تصریح کرد: واشنگتن باید بداند که عراق رابطه تجاری، اقتصادی، جغرافیایی و امنیتی با ایران دارد و نمی‌تواند از انرژی ایران بی‌نیاز باشد و ما امید داشتیم آمریکا معافیت‌های تحریمی را که عراق طی ماه‌های گذشته داشت، تمدید می‌کرد تا متوقف نشدن صادرات گاز و برق ایرانی‌ها به عراق تضمین شود.

یک مقام بلندپایه عراق هم دیروز ساعتی قبل از اعلام اقدام ضد ایرانی آمریکا گفت که کشورش امید دارد واشنگتن در خصوص تحریم‌ها علیه ایران با عراق به عنوان کشوری که وضعیتی خاص داردبرخورد کند و آن را برای مدتی طولانی‌تر معاف کند تا به مرحله خودکفایی از گاز و برق ایران برسد.

این مسئول عراقی که از منطقه خضراء بغداد و مقر نخست وزیری عراق با العربی الجدید گفت‌وگو می‌کرد، گفت: در این خصوص تماس‌هایی با مقامات آمریکایی داریم.

این مقام عراقی گفت: طرح گزینه جایگزینی عربستان به جای ایران برای تأمین این مقدار انرژی صرفا حرف است و این جابجایی چند ماه زمان لازم دارد.

عراق روزانه ۲۸ میلیون متر مکعب گاز وارد می‌کند که آن را در تولید برق نیروگاه‌های خود در جنوب و مرکز عراق به کار می‌گیرد و همزمان حدود هزار و دویست مگاوات برق از طریق خطوط فشار قوی در البصره و دیالی در جنوب و شرق عراق وارد می‌کند که همه بر اساس قراردادی با ایران است که بزودی وارد هشتمین سال خود می‌شود.

وزارت برق عراق هم روز دوشنبه اعلام کرد که عراق جایگزینی برای واردات گاز ایران ندارد و توقف واردات عراق را از چهار هزار مگاوات برق محروم می‌کند.

یک مقام وزارت برق عراق در گفت‌وگو با وبگاه روزنامه العربی الجدید تاکید کرد: رسیدن گاز ایران به نیروگاه‌های تولید برق در جنوب عراق همچنان ادامه دارد و نشانه‌هایی از توقف آن نیست.

وی افزود: توقف واردات گاز ایران به معنای توقف چهار نیروگاه برق عراق است که در این حالت دولت بغداد باید در سطح انرژی حالت فوق العاده اعلام کند.

انتهای پیام/فارس

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme