https://telegram.me/empireoflies

بی‌بی‌سی هرچه می‌خواهد بگوید؛ ما غیرت داریم!

به گزارش «امپراتوری دروغ»، درپی اجرای «طرح سالم سازی محیط کار برای بانوان» در شهرداری تهران، هجمۀ گسترده‌ای ازسوی رسانه‌های ضدانقلاب علیه شهرداری تهران شکل‌گرفته و بسیاری از دشمنان رسانه ای نظام به بهانۀ دفاع از حقوق زنان و بدون توجه به محتوای طرح پیشنهادی شهرداری به انتقاد از شهرداری پرداختند و با استفاده از عناوینی همچون «طرح حذف زنان» یا «طرح تفکیک جنیستی در شهرداری تهران» اخبار مربوط به آن را با رویکردی مغرضانه بازنشر داده و در برنامه های مختلف در این مورد مانور رسانه ای شدیدی دادند.

پس از به راه افتادن این هجمۀ رسانه ای در هفتۀ گذشته اما محمدباقر قالیباف با استفاده از فرصتی که در نماز جمعه به دست آورد، نسبت به این هجمه های رسانه ای، واکنش نشان داد و گفت: «در چند روز اخیر رادیوها و رسانه‌های خارجی مطالب کذبی را دنبال کردند و برخی رسانه‌ها هم در داخل کشور با آن‌ها همراه شده‌اند و گفته‌اند که شهرداری تهران می‌خواهد تفکیک جنسیتی انجام دهد و زن و مرد را از هم جدا کرده و بین آن‌ها دیوار بکشد».

وی ادامه داد: «ما نظام اسلامی هستیم و غیرت دینی داریم. زمانی که در تهران پارک‌هایی برای بانوان ایجاد کردیم همین رسانه‌ها می‌گفتند می‌خواهند خانم‌ها را در جامعه راه ندهند که این حرف احمقانه‌ای بود. در کشور ما خانم‌ها مطابق اسلام از همه حقوق مثل مردها برخوردار هستند».

شهرداری و پارک های مخصوص بانوان

شهردار تهران دربخشی از سخنانش با بیان اینکه پنج پارک در تهران ایجاد کردیم که مورد استقبال بانوان قرارگرفت، گفت: «بعد از این موضوع رسانه‌های خارجی و ایادی داخلی آن‌ها خفه‌خون گرفتند و دیگر حرف نزدند».

چنانچه بسیاری از کارشناسان نیز بر این عقیده صحه گذارده اند، در عصرحاضر ضرورت ها و اولویت ها و محدودیت های زندگی شهری موجب گردیده تا افراد در فضای کوچک و غالباً بدون نور کافی و فضای آزاد مناسب به سر برند. عدم تمرکز، استفاده از منابع خدادادی و ویتامین هایی چون D، زندگی محدود در آپارتمان هایی که هرگونه تحرک و بهره گیری از نورخورشید و فضای آزاد را درکنار عدم تعامل و ارتباط کافی با دیگران را به دنبال داشته و در نقطه مقابل جوامع روستایی موجبات بروز انواع ناراحتی های جسمی و روانی را فراهم ساخته است. عمده متضرران این پدیده زنان هستند که ساعات متمادی از روز را در محیط خانه و به دور از هر گونه تنوع و فعالیت جمعی و تحرک سپری می کنند.

بی‌بی‌سی هرچه می‌خواهد بگوید؛ ما غیرت داریم!

عکسی از محمدباقر قالیباف و دخترش

یافته های محققان هم گواه بر این حقیقت است که کاهش تراکم استخوانی و به تبع آن پوکی استخوان، دردهای عضلانی و وجود درجات مختلف افسردگی ناشی از کم تحرکی و بهره گیری از نورخورشید و ورزش بیشترین تاثیر را بر این قشر از جامعه دارد. دردهای عضلانی با منشا عصبی هم ناشی از روزمرگی و نبود تنوع و یکنواختی جریان زندگی از دیگر دلایل و اثرات فقدان تحرک است که هزینه های هنگفتی را برای درمان می طلبد. واضح است که وجود ناراحتی هایی از این دست بر زندگی تمام افراد خانواده تاثیر گذار خواهد بود.

ایجاد فضای سبز و مراکز فرهنگی و هنری از این دست جهت جبران نقیصه فوق و بهره گیری از آثار ارزشمند روانی و گسترش چنین فضاهایی بر سلامت جامعه در کنار توامندسازی و ارتقاء آگاهی زنان به عنوان نیمی ازجامعه و بخش سرنوشت ساز آن است.

پرداخت علت های عدم استقبال کافی زنان از پارک ها عمدتاً عدم احساس امنیت خاطر درچنین فضاهایی را مطرح می سازد. توزیع نا برابر امکانات و فضاهایی از قبیل پارک ها بین دو جنس در کنار مشکلات و نارسایی های فرهنگی جامعه موجب بدبینی و عدم اعتماد خانواده به پارک ها و گلستان ها گردیده است.

در برخی مواقع نگاه های محدود و خودخواهانه مردها منجر به آن شده تا روند یکنواخت زندگی و روزمرگی و در نهایت افسردگی و پایین ماندن سطح بینش زنان تشدید گردد. نبود برنامه ها و تدابیری برای اصلاح نگرش اکثریت غالب جامعه و کم کاری ها و عقب نشینی زنان در تحقق حقوق قانونی و انسانی خود و عادت کردن و خو گرفتن به شرایط و روند تجویز شده ازسوی برخی از مردها موجب پدید آمدن نوعی عرف نامتعارف و غیرمنطقی در بین افکار عمومی گردیده است.

بدیهی است اصلاح نگرش و ارتقاء بینش اقشار مختلف جامعه درخصوص فعالیت های لازم و ضروری برای زنان مانند ورزش و پیاده روی و یا حضور زنان در جمع هایی که موجبات آرامش روانی و القا حس مفیدبودن آنان را به دنبال دارد، می تواند مانع از آن شود که زنان جامعه در کنج خانه ها به دور از نور و طبیعت سبز درگیر فعالیت روزمره گردیده و نشاط از آنان ستانده شود.

استقبال قابل توجه زنان و دختران جوان از پارک های مخصوص بانوان که گاه از نقاط مختلف و دوردست شهر به این مرکز مراجعه می کنند، نشانگر این است که طرح پارک های مخصوص بانوان، علی رغم انتقادهای بسیاری که از سوی بیگانگان از آن صورت گرفت، اتفاقی مثبت بوده و توانسته جای خود را در میان مخاطب اصلی اش که همان بانوان ایرانی باشد، باز نماید.

ماجرای طرح سالم سازی محیط کار برای بانوان در شهرداری تهران

به نظر می رسد، آن چه موجب اتخاذ چنین رویکرد و تصمیمی در شهرداری بوده، درخواست یکی از مسئولان عالی رتبۀ نظام در خصوص لزوم تکریم دوچندان به کارکنان زن و ضرورت در حفظ شئون والای زنان صورت پذیرفته بوده است.

بر این اساس گفته می شود، چندی پیش یکی از مسئولان عالی رتبۀ نظام، بنابر مسائل اخلاقی و حفظ شئون والای زنان و پرهیز از تحمیل رفتار مردان و مدیریتی همراه با اجبار و زور، از مسئولان شهرداری خواسته بودند که حتی الامکان در سمت منشی و دفتردار از بانوان استفاده نشود و به نظر می رسد، این اقدام شهرداری نیز در جهت عمل به توصیه این مسئول عالی رتبه انجام پذیرفته باشد.

گفتنی است بنابر شنیده ها، قرار بر این است درصورت اجرایی شدن این تصمیم، مسئولان ارشد شهرداری تهران در آرام کردن فضای روانی و شغلی بانوان مشمول این طرح و تضمین ادامه استخدام آن ها، اقدام نموده و هیچ نیروی در شهرداری، تخلیۀ این سازمان از نیروی کار زن را در دستور کار خود نداشته و ندارد.

آنچه مسلم است این است که رسانه های معاند همیشه منتظرند تا با کوچکترین بهانه ای، با حملات رسانه ای به دستگاه های مختلف نظام، آن ها را به حاشیه برده و با رودرروی هم قرار دادن نهادها و ارگان هایی که به صورت نظارتی یا مدیرتی با یکدیگر کار می کنند، همچون شهرداری و شواری شهر یا ارگان هایی از این دست، هماهنگی و همکاری کم نظیری که میان این ارگان ها وجود دارد را خدشه دار نموده و از این آب گل آلود بهره برداری سیاسی بر اساس مواضع مغرضانۀ خود بنمایند.

بی‌بی‌سی هرچقدر می‌خواهد حرف بزند!

این درحالی است که شهردار تهران در بخش دیگری از سخنانش نیز با تاکید بر اینکه زنان کشور ما عفیف بوده و حجاب و شخصیت دارند، گفت: «۱۰درصد مدیران شهرداری خانم هستند و شهرداری تهران در مقابل همه دستگاه‌های دولتی و غیردولتی بیشترین توجه را به بانوان داشته است و طبق گفته‌های مراجع ذیصلاح حجاب و عفاف در شهرداری تهران بسیار رعایت می‌شود».

قالیباف بابیان اینکه نباید اجازه دهیم یک خانم در طول وقت اداری و در طی روزها و ماه‌ها ساعت تماس و معاشرتش با نامحرمان بیشتر از محرم، شوهر و فرزند او باشد، گفت: «باگذشت زمان این موضوع کانون خانواده را تحت تأثیر منفی قرار می‌دهد. غیرت ما کجا رفته است؟ حالا بی‌بی‌سی هرچقدر می‌خواهد حرف بزند».

درحقیقت می توان با همین جملۀ شهردار محترم تهران، این نوشته را پایان برد. به راستی چه جوابی بهتر از این به منتقدانی که بدون توجه به شرایط و ضرورت های فرهنگی یک جامعه، تنها برای پیشبرد اهداف سیاسی شان، دایۀ مهربانتر مادر شده و تصور می کنند ما نیز قرار است بر اساس اصول و مبانی فرهنگی منحط آنان رفتار کنیم.

انتهای پیام/بولتن نیوز

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme