https://telegram.me/empireoflies

بی‌بی‌سی مجبور به اعتراف شد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: یکی از سیاست های اصلی شبکه انگلیسی بی بی سی، سیاه نمایی علیه جمهوری اسلامی است و این شبکه تلاش کرده تا جایی که امکان دارد اخبار و گزارشات خود را به گونه ای تنظیم کند که یا نظام جمهوری اسلامی و حاکمیت ایران را زیر سوال ببرد و یا حتی الامکان تهمت هایی را به ایران بزند تا رفع این تهمت ها برای دولتمردان ایرانی مستلزم صرف هزینه باشد.

اما با تمام این توصیفات، این شبکه مجبور شد اعتراف کند که ایران نقشی در یمن نداشته و عربستان هم بدون دستیابی به مقاصد خود، عقب نشینی کرده است.

“خبرنگار امورامنیتی بی بی سی” در مصاحبه ای با شبکه بی بی سی فارسی به گونه ای واضح تمام حملات عربستان به یمن را بی فایده توصیف می کند و مجبور می شود که به قدرت حوثی ها در یمن اعتراف کند.

وی با اشاره به عملیات متجاوزانه طوفان قاطعیت از طرف عربستان به یمن می افزاید: «اگر حمله هوایی ادامه یابد واکنش بین المللی بیشتری ایجاد خواهد کرد و تازه به نتیجه خاصی هم نرسیده اند. حوثی ها سر جایشان هستند و هادی [رئیس جمهور فراری یمن] هم در ریاض است. عربستان می داند که نمی تواند در این عرصه به پیروزی نظامی دست یابد و باید راه حلی سیاسی پیدا کرد.»

وی اضافه کرد: «عملیات عربستان بیش از یک ماه در جریان بود و بیش از ۱۰۰۰ نفر کشته و ۳۰۰۰ نفر مجروح  بر جای گذاشته است. یمن از یک فاجعه انسانی رنج می کشد و نمیشد که این وضع ادامه یابد و برای همین باید چیزی عوض می شد؛ یا عربستان و متحدانش دست به عملیات زمینی می زدند که خیلی خطرناک بود یا گرایش به راه حل سیاسی.»

خبرنگار بی بی سی درباره قطع حملات هوایی عربستان می افزاید: «پس از اعلام خاتمه حمله هوایی بیش از ۱۲ بار حمله هوایی کردند و حوثی ها هم یک مرکز نظامی را در تعز گرفته اند. جنگ ادامه دارد و حملات هوایی هم همچنین، صریح بگویم که من تغییری نمی بینم.»

“فرانک گاردنر” اعتراف میکند: «عربستان می داند که نمی تواند در این عرصه به پیروزی نظامی دست یابد و باید راه حلی سیاسی پیدا کند.»

نقش ایران در یمن از دیدگاه خبرنگار امور امنیتی بی بی سی

فرانک گاردنر: «مصر و اردن و حتی سودان در سمت عربستان صف کشیده اند. ایران هم یک ناو گروه نظامی اش را به منطقه اعزام کرده و هدفش تضمین آزادی تردد و کشتیرانی بود. البته آمریکایی ها خیلی مراقب و نگرانند که درگیری مستقیمی بین ناوهای ایرانی با عربستانی ها اتفاق نیفتد چون این کابوسی است که باید حتما به هر قیمت جلویش گرفته شود. اگر درگیری اتفاق بیفتد آن وقت ماجرا بسیار بزرگتر از ماجرای یمن خواهد شد.»

در حالی که در حوزه علمیه قم دروس مذهبی شیعه امامیه تدریس می شود، خبرنگار بی بی سی از قول برخی دیپلمات های غربی مدعی شد: «برخی رهبران حوثی در “قم” بوده اند برای تحصیلات مذهبی، البته شایان ذکر است که حوثی ها شیعه زیدی هستند نه شیعه امامیه.»

وی در ادامه اعترافات خود می افزاید: «عربستان می گوید ایران حوثی ها را مسلح می کند و آموزش می دهد. اما من هیچ سندی برای اثبات این ادعا ندیده ام. عربستان دچار توهم است. آنها به نقشه منطقه نگاه میکنند. بغداد، دمشق و حزب الله لبنان را می بینند و بعد دست ایران را. حالا هم به قضیه یمن همینگونه نگاه می کنند. فکر نمیکنم حوثی ها مزدور ایران باشند. ارتباطاتی هست ولی مبهم است و همانطور که گفتم سندی از ارسال سلاح از ایران برای حوثی ها ندیدم.»

وی در پایان اضافه می کند: «بحث نقش ایران در یمن بحث مبهمی است و سخت است بگوییم که نقش ایران در یمن چیست.»

انتهای پیام/جام نیوز

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme