https://telegram.me/empireoflies

«بی‌بصیرتی» یعنی‌ همسر شهید باشی و همراه‌ او نباشی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: بعد هم در حالی که می‌دانی ابراهیم همت نامی برای عمل به فرمان ولی فقیه زمان خود آنقدر در مجنون جنگید تا سر از تنش جدا شد، باز هم ادعا کنی این شهید را می‌شناسی و بگویی شاید همت بود از کسانی حمایت می‌کرد که گوش به حرف ولی فقیه زمان نمی‌دهند و سیاست بازی می‌کنند! همین دوری از شهداست که باعث گم شدن راه می‌شود، حالا می‌خواهی دوست شهید باشی، همرزمش یا حتی همسرش، بی‌بصیرت کسی است که با شهیدی زیسته و از وجودش بهره برده، ‌اما انگار هنوز یک‌بار هم فرصت نکرده وصیتنامه عزیز شهید خود را بخواند که چطور در هر سطرش از تنها نگذاشتن ولایت می‌گوید و از پشتیبانی ولایت و… باز هم ولایت. اینکه می‌بینیم هر از گاهی نامه‌‌ای از سر بی‌بصیرتی با امضای منسوبان به دو شهید خاتمه می‌یابد، از همین فاصله گرفتن‌هاست.

و الا خانواده شهدایی که هنوز فریاد ولایتمداری عزیزان‌شان را فراموش نکرده‌اند، کم نیستند. در گفت‌وگو با مادر سرلشکر شهید حسن باقری، خواهر سردار رشید اسلام حاج‌احمد متوسلیان، خواهر شهید ابراهیم هادی و همسر سردار شهید محمد مهدی کازرونی از ولایتمداری شهدای‌شان پرسیدیم و اینکه چطور می‌شود شهیدی را درک کرد و از ولایتمداری‌اش ندانست؟!

فریده متوسلیان خواهر جاویدالاثر حاج‌احمد متوسلیان
شهدا نمونه کامل ولایتمداری هستند

به عنوان خواهر شهید ولایتمداری حاج‌احمد را چطور توصیف می‌کنید؟

برادرم دقیقاً در خط امام خمینی(ره ) حرکت می‌کردند. پشتیبان ولایت فقیه بودند. من هم به عنوان خواهر شهید حاج‌احمد به ولایت فقیه و وجود امام خامنه‌ای ایمان دارم. حاج‌احمد نه یک مو این طرف ولایت بودند و نه یک مو آن طرف.

حاج‌احمد تأکیدهایی هم در امر ولایت داشتند؟

حاج‌احمد عاشق ولایت فقیه بودند. هرچه رهبر می‌گفتند انجام می‌دادند. در یکی از عملیات‌ها که مجروح شده بود و با عصا در منطقه حاضر بود را همه به خاطر دارند، با همان وضعیت برای دیدار امام خمینی رفته بودند و زمان استراحت امام بود. تا امام متوجه می‌شوند که احمد متوسلیان برای دیدن ایشان آمده، اجازه ورود می‌دهند و احمد می‌رود کنار امام می‌نشیند و امام می‌گویند: احمد جان ان‌شاء‌الله پایت خوب می‌شود. حاج‌احمد وقتی بیرون آمد عصا را کنار می‌گذارد و می‌گوید:«من شفا پیدا کردم.» برادرم عاشق امام خمینی بود.

همه دغدغه شهدا ولایتمداری و ولایت پذیری بوده است و نباید خدای ناکرده برخی از شیطنت‌های دشمن ما را از مسیر الهی و ولایی بازدارد.

مهم‌ترین وظیفه همه ما در کنار خانواده شهدا و ایثارگران توجه به بحث ولایتمداری است که البته خانواده شهدا تاکنون به این وظیفه مهم خود که خواسته همه شهدا بوده است، عمل کرده‌اند و ما نیز باید در ادامه راه دنباله‌رو تفکر شهدا در ولایتمداری و حفظ این ستون خیمه انقلاب باشیم.

شهدا از جان خود گذشتند تا ما در آزادی و استقلال همه جانبه زندگی کنیم و ما باید قدر لحظه‌لحظه زندگی خود را بدانیم و در ادامه راه شهدا و نهادینه کردن فرهنگ شهید و شهادت در جامعه تلاش کنیم.

مرور بر وصیتنامه شهدایی چون همت و باکری تأییدی بر این سخنان است، آنجا که شهید همت، فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله (ص) فرمودند: پیام من فقط این است، در زمان غیبت اطاعت محض از ولایت فقیه داشته باشید. یا پیام شهید باکری که گفتند: برادران می‌دانند که ولایت محور اصلی جامعه ماست. یعنی همه چیز ما حول محور ولایت شکل می‌گیرد و امام امت این را دقیقاً تفهیم کرده‌اند و به ما گفته‌اند که چگونه این محور را نگه داریم و حول آن حرکت کنیم تا اینکه جامعه اسلامی و حرکت صحیح اسلامی داشته باشیم.

ولایت خط قرمز ماست
کبری افشردی مادر شهید حسن باقری (غلامحسین افشردی)

خانم افشردی! شما که شهید را در دامانتان پرورش داده‌اید، ‌ارادت شهدا در خصوص ولایت را چگونه دیدید؟

حسن و شهدای دیگر هر چه داشتند و تمام سرمایه‌شان، جانی بود که در راه اسلام ایران، انقلاب و ولایت دادند. امام خمینی نور چشم شهدا و عمرشان بود. وقتی در بحران جنگ و… محاصره شهر‌ها امام یک جمله می‌فرمایند: حصر آبادان باید شکسته شود، چه نیرویی جز نیروی ولایتمداری می‌تواند، پاسخگوی این مهم باشد. با چه وضعی حصر شکسته می‌شود. همه اینها ولایتمداری شهدا را نشان می‌دهد. الان هم اگر بودند پشت سر ولایت بودند و می‌ایستادند.

شهید خودش حضرت امام را از نزدیک دیده بود؟

حسن اولین بار که در مدرسه رفاه بود، امام خمینی را از راه دور زیارت کرده بود. به من می‌گفت مادر به محض دیدن امام، همه چیز را فراموش کردم و همه چیز من امام شد، من خودم را فراموش کردم. همه وجودم به یکباره ولایت شد. وقتی امام را زیارت کردم و آمدم بیرون به خودم آمدم که من کی هستم؟ چی هستم؟ حسن ذوب در وجود امام خود شده بود. یک‌بار هم برای عرض گزارش خدمت امام(ره) رفته بود. حسن از امام پرسیده بود که همرزمانمان شهید می‌شوند و وضعیت ما چگونه است؟! امام گفته بودند:«چه بکشید و چه کشته شوید، پیروزید.»

اگر الان پسرتان زنده بود، همچنان در مسیر ولایت قرار داشت؟

وقتی امام فرمودند: ‌ای‌ ‌کاش من هم یک پاسدار بودم، این از ولایتمداری و حماسه‌آفرینی رزمنده‌ها بود که روی ایشان تأثیر گذاشته بود. حسن اگر الان هم بود همانگونه که در دوران جنگ عمل کرد، رفتار می‌کرد.

شما که جزو خانواده شهدا هستید نظرتان درخصوص پیروی از ولایت چیست؟

اگر صد جان هم داشته باشم، فدای آقا می‌کنم اما شنیده‌ام از نوع رفتار برخی از خانواده شهدا. من آنها را درک نمی‌کنم. ما باید به قانون اسلام عمل کنیم.

اگر شهید من بود گوش به فرمان ولایت و قانون بود. کسی که این همه فتنه به پا می‌کند، مسجد می‌سوزاند، به ولایت فقیه توهین می‌کند، پرچم امام حسین(ع) را پاره کرده و رقاصی می‌کند نباید ادعایی داشته باشد. دست این خانواده شهدا درد نکند، آنها باید پاسخگوی شهدا باشند یعنی جوابی هم دارند که بدهند؟

۱۴۰۰سال است که اسلام سرپاست و همچنان پایدار خواهد ماند. در این میان عده‌ای بر خلاف اسلام می‌تازند، اتفاقی نمی‌افتد، اسلام سر جای خود است. آن زمان هم علی را خانه‌نشین کردند، مردمی که پیامبر را دیده و حضور ایشان را درک کرده بودند.

امام حسین پاره تن حضرت زهرا را به شهادت رساندند. آیا اسلام نابود شد؟! نه اینها هم همین‌طور کور خوانده‌اند. حال می‌خواهد خانواده شهید باشند یا نه هر کسی هستند، اینها فقط با این رفتارها شخصیت خودشان را خراب کرده و به خودشان ظلم می‌کنند.

خواهر شهید ابراهیم هادی
کاش از زندگی با شهدا درس بگیریم!

به نظر شما شهدا در عمل چه پاسخی به ندای ولی‌فقیه می‌دادند؟

حرف بصیرت که پیش می‌آید باید اذعان کرد که شهدا در خط مقدم این جبهه یعنی بصیرت بودند. آنها در تمام لحظات زندگی شان با بصیرت پیش رفتند و لحظه‌ای هم از خط رهبری جدا نبودند و همیشه گوش به فرمان رهبر بودند. وقتی من با برادرم می‌نشستم اول از همه می‌گفت: آقا (حضرت امام) حرفی نزدند پیامی ندادند؟ شهید مسائل روز و حاشیه‌ای را می‌دانست. با آگاهی کامل قدم به جلو می‌گذاشت و در همه تحلیل‌ها نسبت به بیانات رهبری توجه می‌کرد. این یعنی همان اصل ولایتمداری. یعنی جلوتر از ولایت عمل نکنیم. باید پشت رهبر حرکت کرده و همیشه گوش به فرمان امام باشیم. به نظر من شهدا با آگاهی کامل و بصیرت، پیرو رهبر بودند و تا آخرین لحظه هم در خط رهبری ماندند.

شهید ابراهیم هادی چه تأکیدهایی روی اصل ولایت فقیه داشتند؟

حساسیت شهید روی مسئله ولایت فقیه به اندازه‌ای بود که اگر کسی صحبتی درباره عدم لزوم ولایت می‌کرد برادرم یا صحبت طرف مقابل را به خط می‌کشاند یا اگر متوجه نمی‌شد، برای همیشه او را ترک می‌کرد. می‌گفت: اینها اصلاً آگاه نیستند. چون از خط رهبری جدا هستند و خودشان را لحظه‌ای متصل نمی‌کنند. کاری به آنها نداشته باشید. یکی از دغدغه‌های شهید هادی همین بود. می‌گفت:«دوست ندارم وقتی شهید شدم که لیاقت ندارم، یکی از اینها که خارج از خط رهبری و امام هستند بیایند زیر جنازه من. دوست ندارم برگردم و با کسانی محشور باشم که هنوز مخالف خط رهبری و ولایت هستند. دوست دارم همانجا باشم. همین هم شد و ابراهیم همانجا ماند و الان مفقودالاجسد است. ابراهیم واقعاً با مخالفان خط رهبری مخالفت می‌کرد.

هستند کسانی که سعی می‌کنند با استفاده از نام شهیدشان برخلاف امر ولایت حرکت‌هایی انجام دهند، پاسخ شما به آنها چیست؟

من می‌گویم اینها از بی‌بصیرتی است که چنین حرکت‌هایی را می‌کنند. از شهدا به عنوان ابزار استفاده می‌کنند. می‌دانند مردم خیلی به شهیدان باکری‌ها و همت علاقه دارند، می‌آیند این کار را می‌کنند. روی تفکر کسانی دارند برنامه‌ریزی و کار می‌کنند که به این شهدا ارادت و علاقه دارند. من نمی‌دانم از کجا دارند الگو می‌گیرند که این الگو به شدت غلط است. آن هم افرادی که با این شهدا زندگی کردند. این شهدا کم کسانی نبودند، انسان دلش می‌سوزد. زندگی با اینها هر لحظه‌اش پر از خاطره و پیام است. یک دانه از این پیام‌ها را کجا آویزه گوش قرار دادند که اگر قرار می‌دادند الان این رفتارها از آنها دیده نمی‌شد. آنها باید مانند یک رهبر برای دیگر خانواده شهدا رفتار کنند و نگذارند پرچم شهدای‌مان زمین بماند، پرچمی که شهدای‌مان با خونشان بالا بردند. همه اینها از بی‌بصیرتی است.

جایگاه برخی شهدا با خانواده‌ها‌یشان فرق می‌کند و افرادی که در اطراف اینها هستند و اصلاً بصیرتی درباره خانواده شهدا هم ندارند منتظرند جرقه‌ای زده و آتشی را روشن کنند، افرادی فرصت طلب هستند. من از برادر شهیدم بگویم که ایشان اصلاً راضی نبود کسی بخواهد نظر مخالفی درباره ولایت و رهبری بدهد. در فتنه ۱۳۸۸، یکسری از بچه‌ها ناراحتی می‌کردند که چرا باید این اتفاقات بیفتد؟ یکی از دوستان ابراهیم خواب دیده بود که ابراهیم با همان موتوری که همیشه سوارش بود و… با همان تیپ جلوی دانشگاه تهران به اینها گفته بود چرا شما ناراحتید؟ آنها از وضع جامعه و آشوب‌ها گفته بودند. ابراهیم گفته بود:«ما هستیم ما داریم با شما راه می‌آییم.» من به بچه‌ها گفتم: خیالتان راحت شد. اگر ما در خط شهدا حرکت کنیم آنها هم ما را رها نخواهند کرد و همراهی‌مان می‌کنند. کمک می‌کنند و دیگر ما چه می‌خواهیم.

حمیده ملایی، همسر شهید کازرونی
خانواده شهدا پای آرمان‌های انقلاب ایستاده‌اند

خانم ملایی به عنوان یک همسر شهید نظر شما در خصوص توجه به ولایت و ولایتمداری چیست؟

بحث ولایت فقیه بحث جدیدی نیست که ما بخواهیم درباره آن توضیح دهیم. ولایت فقیه از زمان محمد رسول‌الله (ص) ‌بوده است، الان هم در جوامع و کشورهای اسلامی باید باشد. اگر ولایت فقیه نباشد جامعه مانند ساختمانی است که ستون ندارد. همانطور که رهبر انقلاب اسلامی فرمودند: برخی فکر می‌کنند که ولایت فقیه یک نظام دیکتاتوری است، اگر ولایت فقیه باشد نظام دیکتاتوری می‌شود، در صورتی که فکر نمی‌کنند اگر اینطور باشد، می‌توان گفت که پیامبر دیکتاتور بودند، می‌توانیم بگوییم که امام علی(ع) دیکتاتور بودند. آنها نمی‌خواهند معنای واقعی ولایت فقیه را بدانند. اگر معنای واقعی ولایت فقیه را می‌دانستند، یعنی حاکمیت مجتهد جامع‌الشرایط در عصر غیبت، مسلماً اینها ولایت فقیه را قبول می‌کردند و متأسفانه این بینش را ندارند.

از تأکیدات شهید کازرونی به خانواده در مورد ولایتمداری بگویید.

تمام شهدا ولایتمدار و یکرنگ و پشتیبان ولایت فقیه بودند. شهدا با عمل‌شان ولایتمداری را ثابت کرده و نشان می‌دادند. شهدای بزرگواری مثل باکری، همت، کازرونی، متوسلیان و… همه پشتیبان ولایت فقیه بودند. شهدا برای حفظ اسلام خیلی زحمت کشیدند، چون حفظ اسلام و انقلاب را از اوجب واجبات می‌دانستند.

در وصیتنامه‌های شهدا هم می‌توان به خوبی ملاحظه کرد و با کمی تأمل و مطالعه مشخص می‌شود که شهدا همه را به پیروی از ولایت فقیه توصیه کرده‌اند. اینکه پیروی از ولایت فقیه زندگی در مسیر ائمه‌اطهار است و پذیرش ولایت فقیه پذیرش الله است و… همگی از سخنان همین شهداست.

اگر شهید کازرونی امروز بود در دفاع از ولایت چه می‌کردند؟

اگر امروز شهید کازرونی بود، همان کاری را می‌کرد که در زمان حیات انجام داد؛ پیروی از ولایت و حرکت در مسیر آن. قطعاً ایشان پیرو ولایت فقیه بودند. همانطور که امام خمینی فرمودند:«پیرو ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد». قطعاً شهدا هم همین اهداف را برای خود در نظر داشتند.

جوانان امروز گاهی سؤالی برای‌شان پیش می‌آید که شهید چه مسیری را طی کرده تا به مقام شهادت نائل آمده است؟ ما که همراه اینها بودیم درک کرده و لمس کردیم که یکی از والاترین خصوصیات اخلاقی شهدا ولایتمداری بود و حرکت در مسیر رهبری.

حتماً شما هم از نامه‌نگاری و حمایت دو نفر از همسران شهدا در حمایت از برخی چهره‌های سیاسی که نظری برخلاف نظر رهبری دارند، خبر دارید؟ چه پاسخی به آنها می‌دهید؟

ما باید توجه داشته باشیم که قرار نیست خانواده یک شهید هم عین نظرات آن عزیز را داشته باشد. گاهی برخی از خانواده شهدا که اقلیت هم هستند، از شهدا جدا شده و فاصله می‌گیرند و به بیراهه می‌روند و تحت تأثیر برخی حرف‌ها و جریان‌ها قرار می‌گیرند و از نام شهید‌شان در مسیری استفاده می‌کنند که مسلما خود شهدا در زمان حیات خلاف این مسیر را می‌پیمودند. در آن سو به جرئت می‌توانم بگویم دسته‌ای دیگر از خانواده شهدا که اکثریت را تشکیل می‌دهند، در خط شهدا مانده‌اند، به توصیه شهدا عمل می‌کنند و در حد جانشان از ولایت دفاع می‌کنند. جدا شدن از خط شهدا تنها دلیل این رفتارهاست. اینها چون از شهدا جداشدند، ‌مسیر را هم اشتباه کردند و در فتنه‌گرفتار شدند. ما به عنوان خانواده شهدا باید مایه آبروی شهدا باشیم نه اینکه با استفاده از نام و خون شهدا بخواهیم انقلاب و ولایت را تخریب کنیم. با وجود اینکه می‌دانیم همه شهدا برای حفظ نظام اسلامی رفتند و شهید شدند و ما هم به عنوان خانواده شهدا تا آخرین نفس پای آرمان‌های انقلاب ایستاده‌ایم و هیچ چیز و هیچ کس نمی‌تواند جلو ما را بگیرد و برای ما تعیین تکلیف کند جز خود ولایت فقیه امام خامنه‌ای.

انتهای پیام/جوان آنلاین

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme