https://telegram.me/empireoflies

بیداد شرایط غیر انسانی پشت میله‌های زندان‌های آمریکا

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: فردای پایان جنگ جهانی دوم بود که تمام مردم جهان و دولت ها که از جنگ و کشتار به ستوه آمده بودند، در صدد شدند تا سازمانی را برای حل و فصل چنین بحران هایی شکل دهند و البته بخشی از این سازمان به اصطلاح متولی حقوق بشر شد و منشوری را در سال ۱۹۴۸ به تصویب رساندند که دارای یک مقدمه و ۳۰ ماده بود.

از سوی دیگر دیگر کشورهای مسلمان دنیا نیز با تدوین و تصویب حقوق بشر اسلامی معتقد بودند که حقوق بشری که غربی ها آن را تشکیل داده اند تعارض و نواقصی دارد که جوابگوی کشورهای اسلامی نیست اما این تنها بخشی از ماجرا بود چراکه غربی ها همان موارد مندرج شده در قانون خود را نیز به کار نبستند و حقوق بشر در حد یک بیانیه و تنها ابزاری برای غربی ها به خصوص آمریکا جهت دخالت در امور کشورهای جهان شد.

چنانچه همواره شاهد سخنرانی های تند مقامات کاخ سفید بودیم که وضعیت حقوق بشر در نقاط مختلف جهان را به باد انتقاد گرفته و مقامات کشورهای مختلف را به نقض حقوق بشر متهم می کنند.

امریکاییها واقعاً خجالت نمی کشند که نام حقوق بشر را می آورند

رهبر معظم انقلاب در دیدار هزاران نفر از مردم آذربایجان شرقی  – ۹۲/ ۱۱/۲۸ – درباره همین مهم اظهار داشتند:

“آیا امریکاییها واقعاً خجالت نمی کشند که نام حقوق بشر را می آورند زیرا هرکسی که در دنیا مدعی حقوق بشر باشد، امریکاییها با این همه فضاحت، نباید حتی اسم حقوق بشر را بر زبان بیاورند.

ایشان با اشاره به اقدامات خلاف حقوق بشر امریکا از جمله در زندان های گوانتانامو، و ابوغریب، کمک به تروریست های معروف جهان، و عهد شکنی ها و دروغ گویی ها افزودند: امریکاییها با این پرونده قطور و سیاه، باید از آوردن نام حقوق بشر، دچار شرم و حیاء شوند اما همچنان وقیحانه مدعی حقوق بشر هستند.

ادعای حقوق بشری آمریکایی و متهم کردن سایرین نسبت به نقض قوانین حقوق بشری در حالی است که به سادگی و به تایید مقامات داخلی و ملت این کشور، انگشت اتهام را می توان به سمت مقامات کاخ سفید و دولتمردان آمریکایی نشانه گرفت.

بررسی وضعیت نگران‌کننده و اسفبار زندان‌های آمریکا

دیده‌بان حقوق بشر در گزارش ابتدای سال ۲۰۱۶ خود بود که به بررسی وضعیت نگران‌کننده و اسفبار زندان‌های آمریکا پرداخت و اعلام کرد: هم‌اکنون بیش از ۲.۳۷میلیون نفر پشت میله‌های زندان‌های آمریکا به سر می‌برند.

آمریکا بالاترین جمعیت زندانیان در جهان را در اختیار دارد. دادگاه‌های آمریکا در ۳۱ ایالت طی سال گذشته همچنان مجازات مرگ را با استفاده از تزریق داروی کشنده ادامه داده‌اند. این مسئله در شرایطی است که اختلافات زیادی بر سر استفاده از داروی کشنده برای اعدام زندانیان وجود دارد.

تلاش‌های زیادی صورت گرفته است تا به استفاده از سلول انفرادی در زندان‌های آمریکا پایان داده شود ولی بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر هم اکنون حدود ۱۰۰هزار نفر در آمریکا در سلول‌های انفرادی به سر می‌برند.

کارکنان زندان نیز از خشونت بیش از حد علیه زندانیان استفاده می‌کنند و این خشونت‌ها علیه افرادی که معلولیت ذهنی نیز دارند، اعمال می‌شود.

نقض حقوق بیماران ذهنی و به کارگیری خشونت های غیرضروری

گزارش ۱۳۳ صفحه ای از موارد نقض حقوق بیماران ذهنی در این کشور حکایت از برخورد وحشیانه و غیرانسانی مأموران زندان‌ها با بیماران ذهنی زندانی دارد که می نویسد:

“در سرتاسر ایالات متحده، کارکنان و مأموران زندان از خشونت های غیرضروری، شدید و حتی وسایل شکنجه برای تنبیه زندانیان ناتوان ذهنی مانند مبتلایان به بیماری روحی “اسکیزوفرنی (نوعی جنون)” و “اختلال دو قطبی (نوعی افسردگی)” استفاده می کنند. مأموران زندان ها بارها و بدون هیچ دلیلی و از طریق پاشیدن اسپری‌های شیمیایی به صورت بیماران، آنان را دچار خفگی مصنوعی نموده‌اند.

دیگر نمونه‌های شکنجه این افراد عبارتند از: وارد نمودن شک الکتریکی به آنان از طریق وسایل شوک زا مانند اسلحه های الکتریکی؛ زنجیر نمودن طولانی مدت آنان به تخت و یا صندلی؛ شکستن فک، بینی و دنده زندانیان در اثر ضرب و شتم شدید آنان با مشت، لگد و باتوم، و عدم بخیه و پانسمان زخم های اندام های حیاتی آنان. طبق یافته های دیده بان در گزارش مذکور این برخوردهای شدید و وحشیانه سبب وخیم تر شدن مشکلات ذهنی این بیماران شده و درمان آنان را در آینده سخت تر خواهد نمود.”

وضعیت زندان‌های آمریکا را نیازمند بهبود قوانین

این در حالی است که مجازات‌های اجباری و زندان‌های بیش از حد طولانی که از عوامل مهم زیاد شدن جمعیت زندانیان در آمریکا به شمار می‌رود، وضعیت زندان‌های آمریکا را نیازمند بهبود قوانین کرده است چنانچه این مسئله موجب شده تا کنگره تاکنون چند لایحه برای اصلاح وضعیت زندان‌ها ارائه کند ولی هنوز هیچ یک از این لوایح به قانون تبدیل نشده است.

چندی پیش بود – ۲۲/۳/۹۵ – که رویترز از تجمع فعالان مدنی و سیاسی آمریکا بر لزوم تغییر در شرایط غیرانسانی زندان‌های این کشور خبر داد.

بیش از ۱۲۰ نفر از فعالان حقوق مدنی، محیط زیست و خانواده‌های زندانیان به همراه محبوسین سیاسی آزاد شده آمریکا در نشستی در دانشگاه واشنگتن، ضمن بررسی چالش‌های کنونی زندان‌های این کشور، بر لزوم تغییر در شرایط غیرانسانی زندان‌های آمریکا تأکید کردند.

شرکت کنندگان در این نشست با زندانیان در بند آمریکا اعلام همبستگی کردند و از دولت این کشور خواستند به سرعت شرایط را بهبود بخشد. کار در زندان، نگهداری زندانیان در سلول انفرادی، مجازات اعدام و نقض حقوق بشر در زندان های آمریکا، مورد اعتراض فعالان حقوق بشری قرار گرفته است. بر اساس تحقیقات انجام شده در آمریکا، حدود ۲۵۰۰ شهروند با سن زیر ۱۸ سال در زندان های آمریکا محبوس هستند.

کنفرانس فعالین آمریکایی در اعتراض به وضعیت زندان‌ها

همچنین چندی پیش بود که ده‌ها نفر از فعالین مدنی و سیاسی آمریکا و همچنین محبوسین سیاسی سابق در کنفرانسی دو روزه در واشنگتن بر لزوم تغییر در شرایط غیرانسانی زندان‌های آمریکا تأکید کردند.

بیش از ۱۲۰ نفر از  فعالان حقوق مدنی، محیط زیست و خانواده‌های زندانیان به همراه محبوسین سیاسی آزاد شده آمریکا در حمایت از زندانیان سیاسی و اعتراض به شرایط زیستی حاکم در زندان‌های آمریکا در نشستی  دو روزه در دانشگاه واشینگتن چالش‌های کنونی زندان‌های آمریکا را بررسی کردند.

در شروع این  برنامه برگزارکنندگان تماسی تلفنی با زندانی سیاسی بمانی شکور (Krith  Lamar )  که در صف  انتظار اعدام حضور دارد، برقرار کرده و وی درباره شرایط بد زندان با حاضرین گفتگو کرد.

شکور در سخنانش اینکه چگونه مجموعه خصوصی سازمان صنایع زندان‌ها در آمریکا از زندانی‌ها کار کشیده و در نهایت منفعت مالی را به قیمت سلامت زندانیان به دست می‌آورند، را تشریح کرد.

پای صحبت محبوسین سیاسی آزاد شده از بند زندان‌های آمریکا

در ادامه این کنفرانس تعدادی از محبوسین سیاسی آزاد شده از بند زندان‌های آمریکا به بیان تجربیات خود از حضور در زندان پرداخته و به سؤالات حاضرین پاسخ دادند.

 

زندان های آمریکا

یکی از محبوسین سیاسی که سابقه ۲۵ سال زندان داشت: « من در شهری زندانی بودم که مردم آن از آب لوله‌کشی شده به دلیل سمی بودن آن استفاده نمیکردند ولی ما در زندان مجبور بودیم که همان آب را سال‌ها بنوشیم. نتیجه این امر یکی پس از دیگری در زندانیان نمایان شد.»

 

زندان های آمریکا

 

وی در ادامه افزود که چشم راستش بینایی خود را از دست داده زیرا «سالها در زندان تک سلولی بوده و در حالی که از سردردهای شدید میگرنی رنج می‌برد، محبوس بود اما متاسفانه مسئولین زندان اهمیتی  برای وضعیت وی قائل نبودند تا اینکه بینایی یکی از چشمانش از بین رفت.»

یکی دیگر از زندانیان سیاسی آزاد شده در پاسخ  به سؤالی ضمن تأکید بر وجود فساد و تبعیض  در سیستم  پلیسی و قضایی آمریکا در خصوص زندانیان سیاسی مسلمانی صحبت کرد که بیشتر آنها در دام نقشه‌های شوم سازمان اف‌بی‌ای قرار گرفتند و بعد از تهمت زدن به آنها با دوره ۲۰، ۲۵ یا ۳۰ ساله به زندان افتاده‌اند.

 

زندان های آمریکا

وی در ادامه گفت: «من ۲۰ سال در تک سلولی بوده و پنج سال آخر آن را در بخش سشتشوی لباس‌ها با ماهیی ۸ دلار کار کردم.»

معضل نابرابری و بی عدالتی در زندان های آمریکا از زبان استاد مطالعات آمریکا و انگلیس

نابرابری و بی عدالتی حاکم بر زندان های آمریکا معضلی است که علیرغم تمام تلاش های انجام گرفته از سوی دولت واشنگتن نه تنها از چشم نهادهای حقوق بشر پنهان نمانده است بلکه دانشمندان و نخبگان داخلی آمریکا نیز بر این امر واقف هستند چنانچه دکتر «اچ بروس فرانکلین» با سابقه تدریس در دانشگاه های «استنفورد»، «جان هاپکینز»، «وسلیان» و «ییل»، استاد تمام در دانشگاه «راتگرز» ایالت «نیوجرزی» و عهده دار کرسی «جان کاتن دانا» و نیز استاد مطالعات آمریکا و انگلیس که دارای بالاترین جایزه «انجمن مطالعات آمریکا» است، می گوید:

“در حالت معمول، زندان های آمریکا به گونه ای طراحی و اداره می شوند که در آنها تخریب و خشونت به حداکثر خود رسیده و تنبیه و شکنجه علنی امری طبیعی جلوه کند. ضرب و شتم، استفاده از شوک الکترونیکی، قرار دادن زندانی در معرض گرمای شدید، غوطه ور کردن وی در آب سوزان، به بند کشیدن زندانی و واداشتن وی به خوابیدن بر روی ضایعات بدن خود به مدت چند ساعت و یا حتی چند روز، محبوس کردن آنها برای ماه ها، سال ها و حتی دهه ها در سلول های انفرادی فاقد پنجره و نورگیر همه از مواردی هستند که هر روز در زندان های آمریکا اتفاق می افتد.

تحقیر جنسی و تجاوز امور رایج و متداولی هستند. در گزارش سال ۱۹۹۹ سازمان عفو بین الملل تجاوز ماموران امنیتی به زندانیان زن به عنوان امری متداول به ثبت رسیده است. برخی از شکنجه های جنسی رایج در زندان «ابوغریب» بغداد عیناً از موارد مشابه ای نسخه برداری شده که در زندان های آمریکا روی می دهد.”

این چنین است که شرایط اسفبار زندانیان از زبان ملت آمریکا نیز به گوش جهانیان می رسد. سرزمینی که دولتمردان آن همواره بر طبلی به نام حقوق بشر می کوبند اما صدای خرد شدن انسانیت و احترام به کرامت بشریت در داخل مرزهای آن بیداد می کند.

انتهای پیام/اتاق خبر ۲۴

شرایط اسفبار زندانیان از زبان ملت آمریکا هم به گوش جهانیان می رسد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme