https://telegram.me/empireoflies

بیانیه کارمندان BBCفارسی بر علیه بی‌بی‌سی جهانی

اختصاصی  به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغهفته پیش نشریه خبری «هافینگتون‌پست» در گزارشی از توافق سرویس جهانی بی‌بی‌سی و جمهوری اسلامی درباره ادامه کار خبرنگار این شبکه در ایران خبر داده بود.

این گزارش که توسط یک خبرنگار ایرانی الاصل نگاشته شد نشان می داد بی بی سی تمامی شروط ادامه کار در داخل ایران را پذیرفته من جمله عدم اشتراک مطالب تهیه‌شده با بخش فارسی بی‌بی‌سی و انتشار آن‌ها از سوی این سرویس که باید حتما رعایت شود.

این نشریه آمریکایی روز دوشنبه ۲۴ تیرماه گزارش داد که از طریق دستیابی به یک ایمیل داخلی در شبکه بی بی سی فارسی از این توافق مطلع شده است. یاشار علی خبرنگار هافینگتن پست نوشته: کارکنان بی بی سی فارسی که با من صحبت کردند از این موضوع خیلی ناامید شده و عصبانی هستند.

گزارش هافینگتون‌پست می گفت که یکی از سردبیران سرویس دیجیتال بخش فارسی بی‌بی‌سی در همین زمینه به تمامی کارمندان این بخش ایمیلی ارسال و اعلام کرده که خبرنگار خارجی این شبکه با نام «مارتین پیشنس» و تیمش در ایران بوده‌اند و «قرار است روز یکشنبه آنجا را ترک کنند».

در ادامه ایمیل، از کارمندان بخش فارسی‌زبان خواسته شده که «مطلقا ضروری است هیچ‌کدام از مطالب و گزارش‌های تهیه شده در ایران را نه اکنون و نه در آینده روی خروجی‌های فارسی این شبکه اعم تلویزیون و رادیو یا شبکه‌های اجتماعی و وبسایت قرار ندهند.» این موضوع به گفته نشریه هافینگتون پست موجب عصبانیت شدید کارکنان بی بی سی شده و به دلیل محدودیت های اعمال شده در شبکه های اجتماعی هیچ کدام از کارکنان به صراحت نمی توانند در این خصوص اعلام موضع کننند.

در اولین واکنش پناه فرهاد بهمن کارمند سابق بی بی سی که هم اکنون در تلویزیون ایران اینترنشنال کار می کند در این خصوص توضیحاتی داده و از فشارهایی که در طول ده سال در این شبکه به کارکنان ایرانی این شبکه وارد میشده گفت. وی در توئیت خود نوشته در طول زمانی که در بی بی سی فارسی کار میکرد همیشه منافع بخش بین الملل به منافع بخش فارسی زبان ارجحیت داشت تا جایی که وقتی ژیار گل خبرنگار این شبکه در ترکیه به دلیل حمایت از کردها و اقدامات شبه تروریستی دستگیر شده بود بی بی سی بین الملل به خاطر حفظ منافع خود در ترکیه هیچ گاه این مساله را پوشش نداد و حتی دولت ترکیه به دلیل عدم توجه این شبکه درصدد بود این خبرنگار را به ایران تحویل دهد.
البته کاملا واضح است که تصمیم مدیران ارشد  سرویس جهانی، بیانگر این نکته مهم است که برخلاف ادعای بی بی سی مبنی بر بی طرفی، انتشار اخبار و تحلیل موضوعات مرتبط با ایران حداقل در بخش فارسی کاملا جانبدارنه بوده و با رویکردی از پیش تعریف شده محتوی‌ها تهیه و منتشر می‌شد.
در ادامه این اعتراض ها حسین باستانی، مسعود بهنود و علی همدانی هم به جمع معترضان پیوستند کارمندان بخش فارسی سرویس جهانی بی بی سی برای اعلان نارضایتی خود، با کمک اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران بریتانیا، بیانیه ای را در این زمینه صادر کرده اند.در بخش هایی از این بیانیه آمده است: کارکنان بی‌بی‌سی فارسی معتقدند اعتبار حرفه‌ای‌شان زیر سؤال رفته و تصمیم بی‌بی‌سی برای قبول عدم استفاده بخش فارسی از گزارش‌های تهیه‌شده در ایران، روی روحیه و سلامت اعضای اتحادیه ضربه شدیدی زده است.

به گفته “استنیستریت” دبیرکل اتحادیه ملی روزنامه نگاران در بریتانیا «اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران بریتانیا با اعزام تیم از سوی بی‌بی‌سی به ایران مخالف نیست، اما چنین اتفاقی نباید به بهای پذیرش محدودیت برای بی‌بی‌سی فارسی باشد.».

این که بخشی از کارمندان بی بی سی فارسی تا این حد به خود جرات داده اند تا در مقابل تصمیم مدیران سرویس جهانی بایستند و به آن اعتراض کنند تا کنون در انگلستان بی سابقه بوده حتی در بخش های دیگر بی بی سی هم این موضوع سابقه نداشته و اصولا یکی از قوانین استخدام در بی بی سی فارسی مطیع بودن در تمام شئون و سرخم نمودن در مقابل قوانین سرویس جهانی بی بی سی است تا جایی که برخی از شئونات زندگی شخصی را نیز دربر می گیرد.

به نظر می رسد بعد از اختلافاتی که از دو سال پیش با آمدن رزیتا لطفی در بی بی سی فارسی بر سر قدرت پیش آمد و در یک سال گذشته قریب به ۱۵ نفر از چهره های شاخص بی بی سی فارسی از این رسانه ضد ایرانی خارج شدند این موضوع چالش بزرگتری برای سربازان جنگ نرم ملکه در نزاع داخلی آنها باشد که ظاهرا باید منتظر قربانی شدن چند نفر دیگر در این نزاع باشیم.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme