https://telegram.me/empireoflies
 جبهه ملی که در دوره نخست وزیری مصدق اوج دوران قدرت خود را طی می کرد بعد از تبعید مصدق و کودتای ۲۸ مرداد سی و دو به کنج عزلت رخت بست و بار دیگر درسال ۱۳۵۶ تحت رهبری کریم سنجابی مجدداً احیا شد و در راه برقراری دموکراسی و حکومت قانون تلاش کرد.

بیانیه اعضای شورای مرکزی جبهه ملی بر علیه رهبر این جبهه

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغجبهه ملی که در دوره نخست وزیری مصدق اوج دوران قدرت خود را طی می کرد بعد از تبعید مصدق و کودتای ۲۸ مرداد سی و دو به کنج عزلت رخت بست و بار دیگر درسال ۱۳۵۶ تحت رهبری کریم سنجابی مجدداً احیا شد و در راه برقراری دموکراسی و حکومت قانون تلاش کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی،مهدی بازرگان به عنوان نخست وزیر دولت موقت انقلاب ایران تشکیل کابینه داد و بیش‌تر اعضای کابینه او اعضای جبهه ملی و نهضت آزادی بودند.

بعد از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و افشای ارتباط برخی از اعضای دولت با ان سفارت خانه جبهه ملی به صف مخالفان جمهوری اسلامی پیوست و سرانجام در ۲۵ خرداد ۱۳۶۰، جبهه ملی تظاهراتی علیه لایحه قانونی قصاص ترتیب داد و به همین دلیل توسط حضرت امام  مرتد اعلام شد. حکم ارتداد جبهه ملی باعث شد تا جبهه ملی در دهه شصت فعالیت عمومی چندانی نداشته باشد و تنها به حفظ سازمان‌های باقی مانده خود بپردازد.

در دوران سازندگی با فضایی که به وسیله دولت در بحث اعطای آزادی به برخی از جریان های مخالف نظام داده شد و برخی از معاندین که در رژیم گذشته منصب هایی را داشتند پایشان دوباره به ایران باز شد جبهه ملی نیز در سال ۱۳۷۳، مجدداً تحت رهبری ادیب برومند و باحضور افرادی چون علی اردلان و… مجدداً احیا شد. جبهه ملی مطابق اساسنامه اش بر جدایی دین از حکومت همواره تأکید دارد.

در سال های اخیر بین شورای مرکزی این حزب اختلافات زیادی رخ داده تا جایی که این حزب به دو شعبه تبدیل شده و مدام بر علیه یکدیگر بیانیه صادر می کنند. در زمستان امسال در بحبوحه انتخابات مجلس شورای اسلامی چند تن از اعضای این جبهه به عنوان نمادین خود را از طرف این حزب کاندید نمودند که بلا فاصله از طرف نهاد های نظارتی رد صلاحیت شدند بعد از این افتضاح سیاسی شورای رهبری این گروهک غیر قانونی در بیانیه ای اعلام کاندیداتوری این چند نفر را مخالف آرمان های حزب دانست و اقدام این افراد را محکوم نمود که این خود نشانه ای از اختلاف عمیق در بین شورای مرکزی این حزب است.

همچنین چند ماه پیش بعد از انتخابات مجلس شورای اسلامی شورای مرکزی جبهه ملی ایران در بیانیه ای از اقدامات یکی از اعضای خود به شدت اعلام انزجار کرده بود و وی را خائن به آرمان های خود نامید. در این بیانیه با اشاره به صحبت های کورش زعیم یکی از اعضای این گروهک که به عنوان سخنگوی این جبهه با رادیو فردا مصاحبه نموده و در این مصاحبه ظاهرا از انتخابات اخیر مجلس تعریف به عمل آورده اعتراض شده که وی هیچ گاه نماینده این حزب نبوده و نمی تواند به عنوان سخنگوی این گروهک در هیچ رسانه ای اظهار نظر نماید.

و اما در آخرین درگیری های بین اعضای شورای مرکزی این گروهک یکی از اعضای آن به نام جمال درودی طی بیانه ای با انتقاد از رهبری این حزب وی را فردی نالایق و فرصت طلب دانسته و خواستار استعفای وی از این سمت شده است.جمال درودی که از اعضای قدیمی شورای مرکزی این گروهک محسوب می شود در بخش هایی از نامه خود آورده است: ”آقای ادیب امروز شما به حق یا به ناحق در جایگاه ریاست مادام العمری جبهه ملی ایران قرارگرفته اید، بنابراین باید پاسخگوی اعمال خود در این یک دهه باشید. جبهه ملی از آن شما نیست، بلکه امانتی است دردست شما. همگان آگاهند و خود بهتر میدانید که از ابتدا در شرائطی نبودید تا بتوانید یک سازمان سیاسی چون جبهه ملی ایران را اداره کنید. لذا خود را در اختیار عوامل مخرب و وابسته باند ”از ما بهتران” قرار دادید وآنان نیز از این موقعیت سوء استفاده کردند واهداف و خواسته های خود را یکی پس از دیگری بدست شما به اجرا در آوردند .دلایل بسیاری این نظر را تایید میکند. جنابعالی بارها وبارها به توصیه دوستان تصمیمات درستی دررابطه با جبهه ملی گرفتید و پس از تصویب و امضا آنرا رسما اعلام کردید، ولی در مدت زمانی کوتاه صد وهشتاد درجه تغییر جهت داده ودر برابر امضا وتعهد خود موضع مخالف گرفتید. این اعمال شما نشان دهنده چیست … ؟ جز آنکه نشان دهنده آنست که تصمیم گیری واقعی درجای دیگر است .؟!”

در این بیانیه به شدت از اقدامات خود سرانه ادیب برومند در یک طرفه عمل کردن و بر خلاف اساس نامه این حزب حذف یکی از اعضای شورای رهبری به میل خود اعتراض شده است.

لازم به یاد آوریست که چندی پیش ادیب رومند به دلیل برخی از اقدامات کوروش زعیم عضو شورای رهبری این حزب وی را بر خلاف آیین نامه داخلی این حزب از شورای مرکزی اخراج نمود که با اعتراض دیگر اعضا رو به رو شد.

در انتهای این بیانیه آمده است:”جناب ادیب برومند جنابعالی پس از مدتها که از بازداشت جناب آقای مهندس کورش زعیم گذشت، شما ویارانتان چه شادمانیها کردید وپس از آنکه شخصیتهای ملی مذهبی  درباره شخصیت زعیم سخن گفتند وبه بازداشت او اعتراض کردند شما نیز زبان باز کردید و شادمانی خود را پنهان نمودید و خواستار آزادی وی شدید.”

در پایان این بیانیه خطاب به ادیب برومند آمده که این افتخار برای شما ابدی شد که توانستید آخرین میخ را بر تابوت جبهه ملی ساخته وپرداخته خود بکوبید.

انتهای پیام/

 جبهه ملی که در دوره نخست وزیری مصدق اوج دوران قدرت خود را طی می کرد بعد از تبعید مصدق و کودتای ۲۸ مرداد سی و دو به کنج عزلت رخت بست و بار دیگر درسال ۱۳۵۶ تحت رهبری کریم سنجابی مجدداً احیا شد و در راه برقراری دموکراسی و حکومت قانون تلاش کرد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme