https://telegram.me/empireoflies

به حمایت از عربستان پایان دهید/ بحرانی بزرگ در پیش است

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغگرت پورتر(Gareth Porter) مورخ و روزنامه‌نگار تحقیقی و تحلیلگر مسایل امنیتی در آمریکا، با انتشار یادداشتی در پایگاه آمریکایی “امریکن کانسروتیو” (American Conservative) به انتقاد از نقش ایالات متحده در تجاوز وحشیانه عربستان سعودی به یمن پرداخته و ابراز امیدواری کرده است که کنگره این کشور با تصویب قانونی جدید به این موضوع پایان دهد.

چندی پیش “رو خانا” قانونگذار دموکرات از ایالت کالیفرنیا و “مارک پوکان” دیگر قانونگذار دموکرات آمریکایی از ایالت ویسکانسین با ارائه لایحه ای به کنگره این کشور پیشنهاد دادند که آمریکا به کمک‌های خود در زمینه سوخت رسانی مجدد به جنگنده‌های سعودی و اماراتی که حوثی‌ها در یمن را هدف می‌گیرند،‌ پایان دهد. آنها گفتند: ما قصد داریم تا کنگره را به عنوان بازوی قانونی دولت که ممکن است جنگی را اعلام و بر آن نظارت کند،‌ احیا کنیم.

این دو قانونگذار آمریکایی افزودند: آمریکا با حمایت از عربستان و متحدانش در یک جنگ نیابتی میان سعودی‌ها و ایرانی‌ها نه تنها ثبات را به این منطقه نمی‌آورد، بلکه به ایجاد صلح در این منطقه نیز کمک نمی‌کند. آمریکا با این حمایت تنها به تبدیل شدن یک شرایط وحشتناک به یک کابوس کمک کرده است. کنگره باید به مشارکت آمریکا در یک جنگ بی‌معنی و غیرمجاز پایان دهد.

“پورتر” با اشاره به این موضوع می نویسد:
«از زمانی که دولت اوباما در مارس ۲۰۱۵ به عربستان سعودی برای حمله ویران کننده به یمن چراغ سبز نشان داد، رسانه های خبری و حتی کنگره آمریکا به خوبی می دانند که نظامیان ایالات متحده بمب هایی که توسط جنگنده های ائتلاف سعودی مورد استفاده قرار گرفته را تامین کرده اند.

اما آنچه به ندرت آشکارا مورد گفتگو قرار گرفته است، سوخت رسانی میان راهی (در آسمان) تمامی سورتی هایی که بمب افکن های ائتلاف سعودی در یمن انجام داده اند توسط نیروی هوایی آمریکا است که بدون وجود آن، جنگ یمن به زودی متوقف می شد.

پس از آنکه برخی کارشناسان حقوقی نسبت به مسئولیت آمریکا درباره جنایات جنگی آشکار در یمن هشدار دادند، دولت اوباما، پنتاگون و ارتش آمریکا نسبت به نقش نظامی مستقیم ایالات متحده در جنگ عربستان نگران شدند.

برخی کارشناسان فعال در حوزه حقوق بشر نیز با اشاره به عملیات هایی سوخت رسانی به جنگنده های ائتلاف سعودی عنوان کرده اند که این موضوع نه تنها آمریکا را به یکی از کشورهای درگیر در جنگ یمن تبدیل کرده است بلکه می تواند موجب مقصر شناخته شدن برخی پرسنل نظامی آمریکا در جنایات جنگی صورت گرفته توسط ائتلاف سعودی شد.

لایحه ای که “رو خانا” قانونگذار دموکرات از ایالت کالیفرنیا و “مارک پوکان” قانونگذار دموکرات از ایالت ویسکانسین و تعدادی از نمایندگان جمهوری خواه به کنگره ارائه شده است، از کنگره می خواهد که رئیس جمهور را ملزم نماید که به نقش آفرینی آمریکا در حملات هوایی ائتلاف سعودی به یمن پایان دهد.

حامیان این طرح معتقدند که درگیری مستقیم آمریکا در جنگ ویران کننده عربستان علیه یمن موجب شده است سازمان ملل در بدترین بحران انسانی که برای سال های زیاد بی سابقه بوده است، گرفتار شود. بیش از ۵۰۰ هزار نفر از شهروندان یمن اکنون دچار قحطی هستند و علاوه بر آن با شیوع وبا در این کشور نیز دست و پنجه نرم می کنند؛ شیوع وبا در چنین سطحی در ۵۰ سال گذشته بی سابقه بوده است؛ با ادامه این اوضاع بحرانی حتی بزرگ تر در پیش است.

حقیقت آن است که قحطی گسترده در یمن و شیوع وبا از پیامدهای استراتژی چند جانبه عربستان سعودی برای آسیب رساندن به غیرنظامیان یمنی و شکستن مقاومت حوثی ها از این طریق است. این استراتژی عبارت است از:
– هدف گرفتن بیمارستان ها، بازارها و زیر ساخت های کشاورزی
– ویران ساختن جرثقیل های بزرگ در بنادر یمن که برای پیاده ساختن کمک های عظیم انسانی مورد نیاز است.
– محاصره دریایی یمن و محدود ساختن حمل و نقل غذا، سوخت و دیگر موارد ضروری به این کشور
– تعطیل کردن فرودگاه های این کشور برای جلوگیری از رساندن کمک های انسانی
– تخریب راه ها و پل های ضروری برای رساندن کمک های انسانی به یمن
– بستن بانک مرکزی یمن که تنها سازمانی است که مسئولیت فراهم ساختن نقدینگی برای میلیون ها یمنی را به عهده دارد»

در انتهای این یادداشت آمده است: «ادعای جنگ نیابتی علیه ایران در یمن نیز که توسط برخی سیاست مداران آمریکایی مطرح می شود، ادعایی اشتباه است؛ حمایت ایران از حوثی ها در واکنش به تجاوز هوایی ائتلاف سعودی به یمن است و حوثی ها نیز برای منافع کشورشان با عربستان می جنگند نه منافع ایران.»

انتهای پیام/جام نیوز

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

«حقیقت آن است که قحطی گسترده در یمن و شیوع وبا از پیامدهای استراتژی چند جانبه عربستان سعودی برای آسیب رساندن به غیرنظامیان یمنی و شکستن مقاومت حوثی ها از این طریق است…»

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme