https://telegram.me/empireoflies

به بهانه بازگشت روباه به لانه

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: در حالی امروز (۱ شهریور ۱۳۹۴) سفارت انگلیس پس از حدود ۴ سال در تهران بازگشایی می‌شود که مردم ایران هیچگاه نمی‌توانند جنایات روباه پیر در حقشان را فراموش کنند.

تاثیرگذاری بر انحراف انقلاب مشروطه، همکاری در کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹، ممانعت از ملی‌شدن صنعت نفت ایران، نقش‌آفرینی در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، حمایت از رژیم پهلوی و نقش‌آفرینی در فتنه ۸۸ تنها بخشی از اقدامات ضدایرانی سفارت انگلیس در ایران طی قَرن اخیر است.

هر چند تسخیر لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان خط امام(ره) در ۱۳ آبان ۵۸ برگ زرینی از احیای امنیت نظام اسلامی را رقم زد و همه اقدامات و فعالیت‌های سوء امریکایی‌ها را برملا ساخت، اما گذشت زمان و به‌ویژه دخالتهای آشکار سفارتخانه‌هایی چون انگلستان، فرانسه، ایتالیا و … در حوادث پس از انتخابات شکوهمند ۲۲ خرداد ۱۳۸۸، خبر از ادامه توطئه‌ای سازماندهی شده از سوی سرویس‌های امنیتی بیگانه علیه این مرز و بوم دارد. اما در این میان چه کسی می‌تواند نقش موثر انگلیس در ایجاد آتش فتنه ۸۸ را به فراموشی بسپارد؟

گر چه هنوز هم برخی از به اصطلاح روشنفکران غربگرا نقش سفارتخانه‌های خارجی را در حوادث پس از انتخابات توهم می‌خوانند؛ اما بسیاری از اسناد گواه بر واقعیت داشتن این نظریه دارد.

نمونه‌های متعددی از خراب‌کاری‌های عاملان سفارت انگلیس در قضایای پس از انتخابات سال ۸۸ وجود دارد: حضور آشکار دیپلمات‌های انگلیسی با نمادهای سبز در میان آشوبگران، نفوذ برخی از رابطین امنیتی سفارتخانه در ستاد کاندیداهای خاص و اعزام جاسوس‌های انگلیس در ظاهر خبرنگار به ایران و پوشش همه‌جانبه اتفاقات منتهی به انتخابات؛ تنها نمونه‌هایی از کارشکنی‌های انگلستان در فتنه ۸۸ است. در این بین تلویزیون تازه‌تاسیس «بی‌بی‌سی فارسی» نیز با دامن‌زدن به حوادث و متشنج نشان دادن اوضاع، امنیت کشورمان را تهدید می‌کرد.

سفارت انگلیس در تهران

سفارت انگلیس در تهران

در واقع در ایام فتنه سال ۸۸، سفارت انگلستان در تهران به عنوان مرکز فرماندهی، هدایت و خط‌دهی اقدام‌های مداخله‌گرانه دولت خود در پروژه طراحی شده توسط برخی از عوامل داخلی فتنه، بی‌بی‌سی فارسی و سرویس امنیتی این کشور را بر عهده داشت. سفارت انگلیس تحت پوشش نیروهای محلی، افرادی محلی را (به‌عنوان شهروند درجه سوم خود) با حداقل دستمزد بین اغتشاشگران فرستاده و مطالب مورد نظرش را به آنها و به جامعه القا می‌کرد. آنها با استفاده از بعضی اغتشاشگران اخباری را در این زمینه جمع‌آوری و برای شبکه‌های خبری وابسته به خود ارسال می‌کردند. در پی بروز دخالتهای افراد وابسته سفارت انگلیس، در همان روزها حداقل ۸ تن از کارمندان سفارتخانه دستگیر شدند تا نقش مبهم آنها در حوادث انتخابات آشکار شود. عصبانیت و واکنش مقام‌های انگلیسی پس از دستگیری کارمندان سفارت انگلیس در تهران خود بیان کننده ترس آنها از فاش شدن مسائل پشت‌پرده در خصوص دخالتهای مخربشان در قضایای پس از انتخابات سال ۸۸ ایران بود.

در تأیید نگرش بالا، «حسین رسام» تحلیلگر ارشد سفارت انگلیس در دومین جلسه دادگاه متهمان براندازی نرم در مورد کیفیت اقدامهای سفارت انگلیس در تهران گفت: “سفارت انگلیس به دلیل سیاستهای خصمانه‌اش در ایران و ترس از افشای ارتباط گیری‌اش با منابع داخلی اقدام به ارتباط گیری از طریق کارکنان محلی می‌کند و به دستور مقام‌های سفارت من نیز اقدام به ارتباط گیری می‌کردم. من حدود ۱۳۰ مرتبط داشتم که متعهد شدم تعداد آنها را به ۱۸۰ نفر برسانم و تماسهای من با آنها در اماکن عمومی، رستورانها و کافی‌شاپها با هزینه سفارت انگلیس بود که مطالب مورد گفت‌و‌گو در این جلسه‌ها نیز به اطلاع مقامهای لندن می‌رسید.”

تحلیلگر بخش سیاسی سفارت انگلیس در ادامه سخنان خود در مورد تلاشهای سفارت به‌ویژه در جلب روشنفکران و دگراندیشان ایرانی گفت: “منبع اصلی ما روشنفکرانی بودند که دارای زاویه با نظام هستند.”

وی به نقش آفرینی شورای فرهنگی بریتانیا در این ارتباط گیریها اشاره کرد و افزود: “دو بخش بورسیه و پروژه‌ها از مهمترین بخش‌های شورای فرهنگی بریتانیا بود. برای ایجاد مرتبطین جدید در هر دوره از امتحان‌های آیلس که حدود ۲ هزار نفر در آن شرکت می‌کردند استفاده میشد و اطلاعات این افراد در اختیار شورای فرهنگی بریتانیا قرار می‌گرفت.”

رسام به اقدام‌های این شورا برای تاثیرگزاری در ارکان حکومتی در جمهوری اسلامی ایران اشاره نمود و در ادامه اعتراف‌های خود گفت: “این شورا از طریق انعقاد پروژه‌هایی مثلاً از وزارت بهداشت هم اطلاعات را جمع‌آوری می‌کرد و هم تلاش می‌کرد این نهادها را تحت تأثیر خود قرار دهد”. وی شناسایی و جذب نخبگان از طریق بورسهای مختلف به‌ویژه بورس مخصوص وزارت خارجه انگلیس و نیز تلاش در جهت دستیابی به پیشرفت‌های علمی کشور و تاثیرگذاری بر نخبگان ایرانی را از دیگر اهداف شورای فرهنگی بریتانیا و سفارت انگلیس در تهران برشمرد.

«حسین رسام» با اشاره به ارتباط گیری سفارت انگلیس با سازمان‌های مردم‌نهاد، در مورد اهمیت راهبرد دیپلماسی عمومی برای سفارت انگلیس گفت: “راهبرد و سیاست دیپلماسی عمومی از اساسی‌ترین شیوه‌ها در کشورهای مورد هدف بود و سفارت انگلیس در تهران از طریق وزارت خارجه، سالانه ۳۰۰ هزار پوند برای این منظور دریافت می‌کرد.”

hossein-rasam

«حسین رسام» در دادگاه پس از حوادث سال ۸۸

تحلیلگر ارشد بخش سیاسی سفارت انگلیس و یکی از ۹ کارمند محلی سفارت انگلستان در تهران در بخش دیگری از اعترافات خود به سفرهای مقامهای سفارت انگلیس به شهرهای مختلف ایران اشاره کرد و از آن با عنوان سفرهای استانی سفارت انگلیس یاد نمود. سفرهای استانی اعضای سفارت انگلیس تا ۲ روز قبل از انتخابات سال ۸۸ انجام میشد و در این سفرها راجع به گرایش‌های سیاسی مردم شهرهای مختلف و میزان مشارکت آنها تحقیق میشد.

رسام در تأیید اظهارات خود دستورالعمل دو صفحه‌ای را که به زبان انگلیس نوشته شده بود در برابر دوربین‌های خبرنگاران و عکاسان قرار داد و گفت: “در این دستورالعمل ارسالی از سوی لندن خواسته شده بود که اظهار نظرهای ائمه جمعه و نمایندگان رهبری ایران پیگیری شود تا مشخص شود که آیا این افراد جهت خاصی را دنبال می‌کنند. همچنین خواسته شده بود که تکیه خاصی روی سپاه و بسیج انجام شود که آیا در این انتخابات گرایش خاصی دارند یا نه.”

وی در جلسات دادگاهی خود تصریح کرد: “«توماس برن» نفر دوم سفارت انگلیس در زمینه ارتباطگیری و تأمین بودجه نقش بسیار ویژه‌ای داشت”. رسام در مورد هماهنگی سفارت انگلیس با «بی‌بی‌سی فارسی» برای القای تقلب در انتخابات ایران نیز گفت: “گزارش‌هایی در تهران تهیه میشد که برای وزارت خارجه انگلیس ارسال میگردید که برخی از آنها تبدیل به سیاستها میشد و توسط شبکه بی‌بی‌سی اجرا میشد.”

این متهم در ادامه از دستور سفارت انگلستان به کارمندان محلی و غیرمحلی سفارت برای حضور در آشوبها خبر داد و گفت: “طبق دستور، سفارت از کارمندان محلی خواسته بود در اغتشاش‌ها حضور یابند. «پاتریک دیویس» کاردار سفارت نیز در راهپیمایی خیابان انقلاب تا دانشگاه صنعتی شریف حضور داشت.”

این مطالب و سخنان در حالیست که دبیر سوم سفارت انگلیس نیز بر خلاف تمامی معاهدات بین‌المللی و به‌ویژه معاهده وین در مورد روابط دیپلماتیک در اقدامی کاملاً مداخله‌گرانه و خلاف عرف دیپلماتیک با لباس سبز به میان تجمع‌کنندگان رفت و همراه آنها در راهپیمایی‌های غیرقانونی حضور یافت.

جالب آنکه پس از آشکار شدن نیات ناصواب سفارت انگلستان در حوادث پس از انتخابات سخنگوی وزارت خارجه انگلیس به جای عذرخواهی از ملت و دولت ایران این‌گونه حرکات مداخله‌گرانه را برای دیپلماتهای خود ضروری توصیف کرد. چرا که از منظر دولت انگلیس یک فرد می‌تواند هم ایرانیِ وطن‌پرست باشد و هم برای سفارتخانه خارجی جاسوسی نماید!

به گواه تاریخ روابط انگلیس با ایران پیش از انقلاب و پس از پیروزی انقلاب اسلامی هیچگاه دوستانه و خیرخواهانه نبوده است. انگلیسی‌ها هرگز صادقانه با ایران برخورد نکرده‌اند. رفتار آنها با ایران همواره رفتاری مغرضانه، خلاف و دون شأن دیپلماتیک بوده است. آنها برای دستیابی به اهداف خود تنها شکل و شیوه خود را با عصر استعمار تغییر داده‌اند. اختلاف‌افکنی و زمینه‌سازی برای سقوط نظام سیاسی یک کشور ماموریت تعریف شده انگلیس است و تاریخ ما این ادعا را بارها تایید کرده است.

دولت خبیث انگلیس در طی دوران انقلاب اسلامی از تمام ظرفیت خود برای ضربه به انقلاب مردم ایران استفاده کرد و از تجربه بیش از یک صد ساله خود در به استثمار و استعمار کشیدن ملت‌ها برای به زانو در آوردن انقلاب اسلامی در این ایام بهره برد و در این مدت راهبردش مقابله با اسلام و انقلاب اسلامی و ایجاد اختلاف و دو دستگی و فتنه در کشور بوده است.

مطالبی که در اینجا به آنها اشاره شد، تنها بخشی از نگاه خباثت‌آلود و پر از کینه و عداوت روباه پیر علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی است و نباید اینگونه مسائل که تاریخ یک کشورست دستخوش فراموشی قرار گیرد، بلکه اگر سفارتی هم از نو راه‌اندازی می‌شود، باید با مراقبت شدید و با بستن تمام راه‌های نفوذ دشمن همراه باشد، تا مبادا قصه ناثواب فتنه ۸۸ که کام شیرین ملت را رو به تلخی برد، در این کشور تکرار شود.

سفارت انگلیس

رهبر معظم انقلاب در فرمایشات اخیرشان به صراحت به اهداف انگلیس پرداختند و فرمودند: “سیاستهای انگلیسی؛ چه رسانه‌های شنیداری، چه رسانه‌های مکتوب، چه خبرگزاری‌ها، چه وسایل عجیب ارتباطاتی که امروز به‌وجود آمده، همه در خدمت سیاستهای آنها است؛ در خدمت استکبار است، در خدمت صهیونیسم است”. از سویی معظم له اختلاف‌افکنی در کشورها را هدف اصلی انگلیس دانسته که امریکا در این موضوع تابعه این کشور است.

امروز هر گونه اقدام دستگاه‌های ذی‌ربط کشورمان برای تجدید روابط با دولت انگلیس باید مستلم اعتراف و عذرخواهی صریح و آشکار انگلیسی‌ها از اقدامات ضد ایرانی‌شان باشد.

– – – –

منابع:

۱- خبرگزاری فارس

۲- مشرق‌نیوز

۳- دانا

۴- خبرآنلاین

انتهای پیام/

در حالی امروز (۱ شهریور ۱۳۹۴) سفارت انگلیس پس از حدود ۴ سال در تهران بازگشایی می‌شود که مردم ایران هیچگاه نمی‌توانند جنایات روباه پیر در حقشان را فراموش کنند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.9 ( 1 رای)
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme